Mladý lékař zdědil byt 1+1 na Žižkově po své babičce. Interiér sice rekonstrukci potřeboval, ale pro Helenu Kalnou ze studia Moya architekti byl jeho stav příjemným překvapením.
„Byt za dobu své existence pravděpodobně nikdy neprošel stavebními úpravami ani úpravami interiéru, téměř vše zůstalo v původním stavu, počínaje secesními dveřmi včetně obložek, parketami, cementovou oktagonální dlažbou, původními kamny, nábytkem ze 40. let i dalším vybavením,“ popisuje architektka. Vše sice nebylo možné ponechat, ale mnohé ano.
Majitel byl navíc přístupný diskusi a uměl naslouchat. Došlo k ideální situaci: zadavatel i architektka se shodli na tom, že v bytě je vlastně téměř všechen potřebný nábytek v docela dobrém stavu, proto by bylo vhodné část vybavení repasovat a opět použít.
„Během diskuse s klientem jsme zjistili, že náš nápad konvenuje s charakterem a založením klienta. Východiskem pro návrh se stalo zachování původních dveří včetně obložek a vybraných kusů nábytku, tak aby byla zachována kontinuita a osobitost bytu,“ říká Helena Kalná.
Nový nábytek a vybavení mají naopak zcela soudobý a čistý výraz. Nechávají vyniknout právě původním kusům. Hlavní roli v řešení interiéru připadla kombinaci dřeva, černobílé dlažby a bílé barvy.
Dispozice s malými úpravami
Během rekonstrukce stačilo udělat jen malé dispoziční změny, bez zásadních stavebních zásahů. Vlastně se pouze přesunula kuchyňská linka do prostorné předsíně, z dispozice 1+1 tak vznikl byt 2+kk. Z bývalé kuchyně je ložnice orientovaná do tichého vnitrobloku. Obývací pokoj zůstal v původní místnosti s výhledem do ulice, na východní stranu.
Díky vysokým stropům se nad prostor koupelny podařilo zabudovat větší úložný prostor přístupný z předsíně posuvnými dvířky.
Zatímco nábytek a některé stavební prvky potřebovaly jen základní opravy, stav rozvodů rozhodně neodpovídal dnešním požadavkům. Byla nutná výměna rozvodů vody, kanalizace, plynu, vytápění, silnoproudu i slaboproudu, technického vybavení i povrchů, aby vše odpovídalo dnešním standardům.
Vytápění řeší plynový kondenzační kotel s integrovaným zásobníkem teplé vody. V bytě byla použitá nová desková otopná tělesa v jednoduchém a čistém designu, který na nebe neupoutává zbytečně pozornost.
Základem je podlaha
V obývacím pokoji a ložnici jsou položené nové dřevěné podlahy z dubových parket upravených takzvaným olejolakem. Pro kuchyň, koupelnu a WC vybrala architektka po domluvě s investorem novou keramickou dlažbu s výrazným historizujícím vzorem černobílých trojúhelníků.
Bílý matný keramický obklad v koupelně a na WC rozšiřuje opticky malé prostory. Z praktických důvodů i pro oživení je stěna za závěsnou klozetovou mísou obložena matným keramickým obkladem v tmavě šedé barvě.
Původní dveře včetně obložek byly repasovány, starý nátěr a fládrování se však odstranily. Rýhy a poškození se zatmelily, následně dostaly dveře nový nátěr a fládrování. Do dveřních křídel přišla nová skla s vyleptaným historizujícím motivem.
Kuchyňský kout je nově v předsíni, uprostřed dispozice bytu. Protože zde chybí přirozené denní světlo, byl nábytek v bílé barvě jednoznačnou volbou. Materiál dvířek je z MDF dokončené matným lakem, pracovní deska pak z olejovaného dubového dřeva. Shodný materiál a provedení najdete i na dalším, nově vyrobeném nábytku.
Vybrané kusy původního nábytku jsou repasované a nově přečalouněné. Výběr potahových látek probíhal ve spolupráci s klientem. Pokud jde o svítidla, padla volba na přisazená stropní svítidla z opálového skla v jednoduchých geometrických tvarech s LED zdroji.
Největší svítidla jsou stmívatelná. Nad jídelním stolem bylo použito nejvýraznější svítidlo se stínítkem z překližkových lamel, které si klient po dodání sám sestavil.
„Aby se nám podařilo dodržet finanční rozpočet, řešili jsme rekonstrukci najímáním jednotlivých řemeslníků, nikoli jednou firmou, která by vše dodala na klíč. Tento způsob realizace je však hodně náročný na dozor nad prováděním prací. V tomto případě se však autorský dozor vyplatil,“ konstatuje Helena Kalná.
Z bývalé kuchyně je příjemná ložnice s výhledem do klidného vnitrobloku.
AutorIng. arch. Helena Kalná, MOYA architekti |