Rekonstrukce bytu pro intelektuála: velká knihovna a cit pro minulost

  1:00aktualizováno  1:00
Rekonstrukce bytu nemusí nutně znamenat radikální stavební úpravy. Zejména starší domy totiž nabízejí příjemné dispozice, které mají svou logiku. K nim patří i byt v Praze na Žižkově v domě z počátku minulého století.

Podařilo se zachovat původní zárubně i dveře, pánskému interiéru černá barva "svědčí". | foto: Jiří Ernest

Může se hodit

Uvažujte o koupi bytu? Vyberte si ten pravý na Reality.iDNES.cz.

Investor, který si pořídil byt 2+1 s plochou 73 m² ve 4. patře činžovního domu, měl tak na architekta Petera Požára jen několik přání. Zatímco dispozice mu vyhovovala, koupelnu si přál zvětšit. A také potřeboval dostatek úložných prostor a knihovnu pro více než dva tisíce svazků. Jako filozof, jenž se věnuje estetice, si pouze s internetem opravdu nevystačí.

Požadavek na zařízení byl také jasný: minimum barev a jednoduchý design. Respekt k zachovaným stavebním prvkům nebylo nutné zdůrazňovat, dům se secesním dekorem na fasádě a částečně i v interiéru domu si o citlivý přístup říkal sám.

Podlahu dokončila bílá lazura, stěny mají světle šedou výmalbu. Vestavný...

Podlahu dokončila bílá lazura, stěny mají světle šedou výmalbu. Vestavný nábytek v černé barvě byl vyrobený na míru.

Vždy se začíná dispozicí

Základ interiéru zůstal stejný: z předsíně ve tvaru L se vstupuje do koupelny, WC a jednoho pokoje s oknem do dvora, na protější straně jsou dva pokoje orientované na západ do ulice s výhledem na žižkovskou radnici.

Funkční koncept si však vyžádal přemístění kuchyně, místo ní dnes do poklidného vnitrobloku směřuje ložnice, z níž vyčlenil Peter Požár část prostoru pro šatnu. Do té se vstupuje z průchozího "tunelu".

Fotogalerie

Koupelna se zvětšila o část předsíně, vznikl zde vestavěný prostor pro pračku. Hygienické zázemí nabízí jak novou vanu, tak sprchový kout. Umyvadlo tvoří součást vestavěné skříně.

Kvalitní odkaz

"Byt nevykazoval žádné závažné stavebně-technické nedostatky, trpěl v podstatě jen estetickými nedostatky," hodnotí zpětně architekt Požár. Mohl tak použít špaletová okna, dřevěné kazetové dveře i původní profilované zárubně. Staří řemeslníci odvedli dobrou práci.

Příjemná je i výška místností, přibližně 3,3 m, v koupelně a předsíni jsou dokonce klenby. Podlaha v pokojích a kuchyni byla ze sukových smrkových palubek natřených bezbarvým lakem, které však po spoustě let značně zežloutly, stačilo je však přebrousit a natřít bílou lazurou. V poměrně dobrém stavu se naštěstí zachovalo terazzo v šedé barvě s černou paspartou na podlaze v předsíni.

Plynový kotel sice zvládal vytopit byt bez problémů, trubky k radiátorům však byly předsazené před zdmi a vytvářely nežádoucí "plastický dekor".

Pískované sklo odlehčuje hmotu horních skříněk a navíc dobře koresponduje s...

Pískované sklo odlehčuje hmotu horních skříněk a navíc dobře koresponduje s obkladem z bílého skla, jenž se dobře udržuje.

Pokoji krok za krokem

"Kuchyňský kout v obytném prostoru je navržený jako jednoduchá geometrická kompozice. Vertikální část skrývající vestavěnou lednici přechází do spodních skříněk a lomí se v konzolové zásuvky a dřez," popisuje Petr Požár.

Pracovní desku navrhl z černého kompaktu s tloušťkou 10 mm, pískované sklo dvířek odlehčuje hmotu horních skříněk. Vestavěný nábytek je černý, jídelní a konferenční stůl i pohovky patří již k ikonám designu, jejich autorem je Le Corbusier, jídelní židle jsou zase od Charlese a Ray Eamesových.

Závěsné svítidlo Tolomoe Duo od Artemide osvětluje jídelní stůl. "Jeho volbu ovlivnila hlavně možnost stavitelných ramen," vysvětluje architekt Požár. Podlahu dokončila bílá lazura, stěny mají šedou výmalbu.

Pracovnu s obytným prostorem spojuje shodná barevnost jak podlahy, tak stěn a nábytku. Nejdůležitější kus nábytku v bytě vůbec však představuje pro majitele velká vestavěná knihovna v pracovně: zaujímá celou délku zdi do výšky dveří, se zvýrazněním vertikálních linií.

Knihovna pro dva ticíse svazků byla vyrobena na míru.

Knihovna pro dva ticíse svazků byla vyrobena na míru.

O podlaze a dveřích

V předsíni se podařilo zachovat původní terazzovou podlahu i původní kazetové dveře. Zajímavý kontrast k nim představuje jednoduchá vestavba skříní s průchozím tunelem do ložnice. Průchod v něm skrývá dveře do šatny.

Ložnice v bílé lesklé barvě má na podlaze bílé linoleum. Protože se měnila částečně dispozice tohoto pokoje, bylo nutné zrušit původní zárubně. Dvoukřídlé kazetové dveře však Peter Požár zachoval, jen z nich vytvořil posuvné. Bílá barva dveřních křídel krásně kontrastuje s černou zdí šatny.

WC a koupelna samozřejmě dostaly nové zařizovací předměty i obklady a dlažby světle šedé barvy. "Vestavěný nábytek v koupelně je z kovolaminátu, kdy MDF desky nebo dřevotřískové desky mají na povrchu tenkou kovovou fólii," vysvětluje architekt Požár.

Stavební úpravy byly minimální, odstraněna byla pouze jedna koupelnová příčka, rozvody topení se zasekaly do zdí, na WC se snížil podhled, osadil se výměník na teplou vodu.

Posuvná dveřní křídla

Posuvná dveřní křídla "prodloužila" život původních kazetových dveří.

Podlahy, okna a dveře zůstaly původní, byly jen ošetřeny a opatřeny novými nátěry, měnila se část elektroinstalace. V interiéru bytu ve starém domě vynikly nové kruhové keramické spínače a zásuvky v retro designu.


Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Další z rubriky

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Rekonstrukce bytu, kde se snadno bouralo. Zmizel průchozí pokoj

Prostor mezi nosným sloupem a stěnou vyplňují otevřené police. Kuchyň je tak...

Mladý pár si pořídil své první bydlení ve starším domě. Byt byl v původním stavu, čekal na kompletní rekonstrukci....

Dům levně koupí, se ziskem prodá. Žena našla po rozvodu skvělého koníčka

Adele Bradleyové z anglického Leedsu se po deseti letech rozpadlo manželství....

Adele Bradleyové z anglického Leedsu se po deseti letech rozpadlo manželství. Během půlročního rozvodu se potřebovala...

Najdete na iDNES.cz