„Původní dispozici bytu 5+1 jsme změnili na 4+kk. Kuchyň jsme propojili s jídelnou a obývacím pokojem. Zcela jsme změnili dispozici jádra, které je umístěno ve středu dispozice,“ popisuje architektka Anna Holešovská ze studia ti architekti, na které se majitelé obrátili.
„Vpustit“ vzduch do interiéru naplnili architekti hned u vstupu, kde zádveří rozšířili vybouráním příčky. Pracovnu teď od toho prostoru odděluje jen nábytková stěna. Ložnici a dětský pokoj ponechali architekti na původním místě.
Překvapení za okny
„Takový vnitřní prostor by při pohledu na bytový dům z 60. let čekal asi málokdo. Za zateplenou fasádou s plastovými okny však není tak úplně běžný byt. Jeho předností je velkorysá podlahová plocha a podlahové vytápění,“ osvětluje situaci architekt Martin Machů, jeden z autorů proměny bytu.
Právě nebývale velkorysý prostor architekti ještě podtrhli použitím nově vzniklých průhledů, které fungují celým bytem v obou jeho osách. „Již od vstupních dveří je tak vidět celková délka bytu,“ upozorňuje Anna Holešovská.
Obývací pokoj s jídelnou a kuchyní zaujaly celou šířku bytu (vlastně i patra), a tak mají majitelé odtud možnost vstupu na oba balkóny umístěné na protilehlých stranách domu.
„Kombinovali jsme nové se starým, banální s nečekaným. Pro zavěšení rostlin jsme použili kari síť, místo obrazu či autorského prvku jsme na stěnu zavěsili kolo neboli autentický dopravní prostředek na kontrolní dny jako symbolickou parafu za dokončeným projektem,“ prozrazuje Martin Machů.
Bílá výmalba a světlé tóny dřeva i ostatního vybavení jsou po sytých a výrazných barvách, které upřednostňovali předchozí majitelé (viz fotogalerie), příjemnou změnou. Jediný výrazný barevný akcent představuje stěna v obývacím pokoji se skříňkou pod televizi.
O projektuAutor: studio ti architekti, Ing. arch. Martin Machů, Ing. arch. Anna Holešovská Realizace: 2017 Jádro studia tvoří Ing. arch. Martin Machů a Ing. arch. Anna Holešovská. Ve své práci reflektují vlastní názor na architekturu a design. Zakládají si na komplexním přístupu od návrhu až po realizaci. Sami o sobě říkají: „Jsme přirozeně sví, dostatečně zkušení, příjemně neformální a nebojíme se při práci ušpinit.” |