Bez kompletní rekonstrukce se byt 3+1 neobešel, byl ve velmi špatném technické stavu. Majitel si přál změnit i dispozici. „Původní rozvržení bytu nebylo nějak zásadně špatné, nicméně klient měl představu o otevřeném a velkém obytném prostoru a funkčnějším provozu v bytě. Pracovali jsme tedy především s kuchyní, obývacím pokojem a koupelnou,“ popisuje zadání architekt Radovan Demeter ze studia Kouba interier.
Nepraktické vstupy
V původním stavu byla koupelna se vstupem z předsíně průchozí na WC, z chodby se vstupovalo do kuchyně a pokojů. Poslední pokoj neměl samostatný vstup, přístupný byl z kuchyně a obývacího pokoje.
V nově realizovaném stavu propojili architekti kuchyň s jídelní částí, volně tak navazuje na obývací pokoj. Prostory bohužel odděluje nosná zeď, propojení bylo proto možné pouze průhledy po původních dveřích.
„Kuchyňská linka je do U, snažili jsme se, aby nepůsobila v prostoru mohutně a zároveň aby poskytla dostatek úložných prostor. Část s lednicí je tedy vysoká až do stropu, skříňka s roletou vedle ní skýtá dostatek odkládacího místa,“ popisuje architekt Demeter, „následuje mycí centrum, pracovní plocha pod oknem a mezi okny je umístěn sporák. Pro vzniklé rohy spodních skříněk jsou využity praktické výsuvy.“
Počet horních skříněk zredukovaly architekti na dvě, aby kuchyň „nečněla“ do prostoru. Barový pult s výhledem do dvora odděluje kuchyň od jídelní části. Obývací prostor zůstal velkorysý, s dostatečným prostorem pro umístění velké sedací soupravy, televizní sestavy a úložných prostor, ale i pro požadované pracovní místo.
Z obývacího pokoje je vstup do ložnice s dvojlůžkem, vestavěnou šatní skříní a komodou. „Tak trošku oříšek představovala koupelna, kde musel zůstat bojler a pračka,“ popisuje návrh architekt Demeter.
Z několika variant nakonec zvítězil jeden spojený prostor, s WC pod oknem, umyvadlem se skříňkou a prostorným sprchovým koutem. Bojler s pračkou skryli architekti za nerezovou žaluzii.
Zase ty podlahy
Samotná rekonstrukce probíhala bez zásadnějších komplikací. Problém, v cihlových domech přitom poměrně častý, představovala jen výška podlah.
„V průběhu stavby bylo důležité vyřešit zejména rozdílné výšky podlah. V jídelně a obývacím pokoji se pro špatný technický stav dělala nová dřevěná podlaha, v ložnici pak prošla repasí ta stávající. V kuchyni, chodbě a koupelně je velkoformátová dlažba, položená v jedné rovině,“ objasňuje zvolené řešení Radovan Demeter, který realizaci i vedl.
Pro vzniklé rohy spodních skříněk se použlly praktické výsuvy.
Byt prošel kompletní rekonstrukcí, kromě podlah se dělaly veškeré nové instalace, štuky, malby, obklady a vybavení koupelny. V místě varné desky a digestoře byla v původním stavu stoupačka topení. „Na ni jsme udělali ́bypass ́ a zasekali ji do stěny za digestoř,“ prozrazuje architekt Demeter.
Kuchyňská linka a úložné prostory jsou vyrobené na míru. „Použili jsme vysokotlaké lamináty jak na dvířka, tak na pracovní desku. Ta je navíc doplněna o masivní dřevěné hrany. Tuto technologii používáme s oblibou, výsledek je pak trvanlivý a odolný proti vodě,“ popisuje Martin Kouba, který vede ve firmě truhlárnu.
V koupelně je nenápadná šedá dlažba. „Klient si přál střídmý vzhled a jednoduché řešení, koupelnu jsme tedy ozvláštnili pouze jemnou mozaikou, řezanou ze stejných dlaždic. Odkládací prostor ve sprchovém koutě tvoří zapuštěná nika, kterou využíváme velmi rádi. Samozřejmostí jsou pak hrany obkladů řezané vodním paprskem, což vytváří velmi přesný detail,“ říká architekt Demeter.
Jako funkční doplněk byla vybrána výrazná černá svítidla. Majitel si zbývající vybavení bytu vybral sám, a to s velkým citem a vkusem, celek tak působí jednotně a elegantně.
Studio Kouba interierStudio založil v roce 2006 Ing. Martin Kouba, od roku 2007 do něj vstoupila i Ing. Alena Koubová. Ing. Alena Koubová *1979 |