Byt samozřejmě nebyl ve stavu, aby jej mohl nový majitel hned pronajímat. I s ohledem na jinak atraktivní lokalitu však počítá, že se mu investice do rekonstrukce vrátí.
Jak by měl celý prostor vypadat, nemá ujasněno. Rád by si vybral z více variant řešení, a to pro různé situace: může tam bydlet pár nebo dvě samostatné osoby, například studenti. Majitel si však nepřeje příliš rozsáhlé a nákladné úpravy bytu.
Jsou tu tři samostatné místnosti, koupelna, WC a poměrně prostorná chodba. Veškeré instalace jsou soustředěny do prostoru koupelny, druhá kuchyňská stoupačka „zmizela“ v rámci rekonstrukce celého domu. Architektonicky zajímavý detail představují dva oblé rohy v chodbě.
Čtyři varianty řešení připravil Ing.Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.
Varianta 1
„První variantu jsme navrhli pro dvě osoby. Byt je prostorný a třeba pro mladý pár by představoval velmi příjemné bydlení,“ popisuje Tomáš Zima.
Může se hoditZrekonstruovaný historický dům na Praze 7 Vám poskytne krásné bydlení v Rezidenci U Dvou Sov. |
V této variantě nechal architekt propojit oba bližší pokoje, vznikl tak jeden velký obytný prostor, do kterého se vstupuje posuvnými dveřmi. Kuchyňská linka je schovaná ve výklenku, na kterou přímo navazuje jídelní stůl. Pracovní plochu doplňuje ještě ostrůvek.
V obývací části se našel prostor pro sedací soupravu, sestavu pro TV a malý pracovní stolek pod oknem. „Původní spíž jsme ponechali, i z obývacího pokoje může dobře sloužit jako komora,“ doplňuje Tomáš Zima.
V první variantě je v chodbě velká vestavěná skříň jako hlavní úložný prostor bytu. Koupelna a WC si vystačí se základním vybavením, v koupelně je umyvadlo a vana. Pro pračku využil Tomáš Zima výklenek po bývalém vstupu do pokoje.
Do ložnice se pohodlně vejde dvojlůžko, šatní skříň a menší křeslo k oknu.
Varianta 2
„Ve druhé variantě zůstal zachovaný základní koncept z první varianty, pouze se obměnil hlavní obytný prostor,“ říká architekt Zima. Do prostoru se tentokrát vstupuje druhými dveřmi, výklenek po prvních slouží jako odkládací místo pro boty, kabáty a podobně.
Kuchyňská linka může být prostorná, podél celé jedné stěny pokoje (varianta 2a), nebo menší do tvaru písmene L. Tomu se přizpůsobilo také umístění sedací soupravy a televize. V této variantě je pracovní koutek v místě bývalé spíže.
Varianta 2b se ještě liší řešením koupelny: přednost dostal sprchový kout před vanou, pračka je přístupná z chodby. Ta je v této variantě vzdušnější, skříň není dominantní.
Varianta 3
Poslední varianta řeší byt z pohledu ubytování dvou osob, například studentů, kdy každý z nich představuje „samostatnou jednotku“. Jsou zde proto dva samostatné pokoje, každý s postelí, skříní a pracovním stolem. Ve společné kuchyni je kuchyňská linka do L, u okna malý stůl a gauč.
Na co padla volba
„Čtenář si nakonec vybral variantu jedna, pro kterou jsme vytvořili vizualizaci, v níž jsme navrhli i základní materiálové a barevné řešení,“ říká Ing. Tomáš Zima.
V bytě byly původní dubové parkety, které majitel plánuje repasovat. K dubu jako základnímu materiálu byla zvolena bílá a šedá barva. Cílem bylo vytvořit příjemné prostředí bez velkých výstřelků tak, aby vyhovovalo zamýšlenému pronájmu.
Poradna architektaPotřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady: Do předmětu zprávy napište: Dispozice |
Autor návrhuIng. Tomáš Zima *1982 |