Nevhodné úpravy se projevily už v kuchyni, ta byla malá, měla komplikovaný tvar, o praktičnosti raději nemluvě. „Naším cílem bylo vytvořit pohodlné a funkční bydlení pro dva lidi a psa, s důrazem na praktické využití prostoru a lepší dispoziční řešení,“ říká Ing. Alena Koubová ze studia Kouba interier.
Nová dispozice
Klienti si přáli vytvořit harmonický domov, který bude odpovídat jejich potřebám. Výsledek? Prostorný obývací pokoj, ložnice a pracovna umístěná za koupelnou. Srdcem bytu se stala centrální hala, která nyní plní roli jídelny, na kterou přímo navazuje nově řešená kuchyň. Přestože je umístěna uprostřed bytu, je dostatečně otevřená a prostorná, což společně s jídelnou tvoří příjemné centrum celého prostoru.
„V bytě jsme použili posuvné dveře do pouzdra ve zdi. Mezi halou/jídelnou a obývacím pokojem jsou tyto dveře dvoukřídlé, takže vzniklý prostor je propojený, vzdušný a prosvětlený,“ upozorňuje Alena Koubová.
Malá koupelna a toaleta zůstaly na původním místě i ve stejných rozměrech, což bylo jedním z hlavních omezení rekonstrukce.
„Klienti si přáli zachovat původní luxfery nad vanou, což jsme s radostí splnili. Do koupelny se nám podařilo umístit vanu, pračku i umyvadlo se skříňkou, přičemž jsme se snažili o co nejvíce úložných prostor,“ popisuje Alena Koubová, která měla při rekonstrukci na starosti stavební úpravy.
Vestavěná skříň kolem pračky zajišťuje dostatek místa na odkládání, stejně jako zapuštěná zrcadlová skříňka, prvek, který se stal už standardem v realizacích studia Kouba interier.
„Odkládací prostor u vany jsme šikovně skryli v nice ve zdi, která odděluje vanu od skříně s pračkou. Díky tomu má vše své místo a je pohodlně na dosah,“ popisuje Alena Koubová.
A dodává: „Jednou z největších výzev bylo zachování funkčnosti koupelny při jejích původních rozměrech. Každý centimetr jsme využili na maximum.“
Jak dostat vodu doprostřed bytu
Jedním z technických problémů bylo umístění kuchyně do středu bytu, daleko od stoupaček vody a odpadu. „Vodu jsme přivedli potrubím vedeným v podhledu, zatímco odpad je čerpán domácím čerpadlem odpadních vod do instalační šachty za WC,“ popisuje Alena Koubová.
A vysvětluje: „Domácí čerpadlo je téměř bezúdržbové a skryté ve spodních skříňkách kuchyňské linky. Klienti mívají z tohoto řešení obavy, ale v podobných situacích, kdy změna dispozice zásadně ovlivní komfort bydlení, se použití čerpadla jednoznačně vyplatí.“
Další výzvou bylo odvětrávací potrubí, které prochází celým bytem. Tento prostor designéři obezdili a včlenili do kuchyňské linky. Aby byl prostor maximálně využitý, vytvořili před šachtou mělký úložný prostor.
Z bytu 2+1 vykouzlili 4+kk. V jeho středu vznikl průchozí obývací pokoj![]() |
Materiálové řešení
V obývacím pokoji a ložnici byly původní parkety ve velmi dobrém stavu, proto je architekti repasovali, nechali je přebrousit a nalakovat. V pracovně použili parkety nové, v chodbě a centrální části bytu nechali položit velkoformátovou šedou dlažbu. Vzniklé rozdílné výšky původních a nových podlah vyřešili zapuštěnými dřevěnými prahy.
Byt charakterizují tři hlavní prvky: dub, temně zelená barva a černé detaily. Dub je dominantním materiálem pro podlahu, části nábytku i dveře. Bílá barva byla zvolena pro koupelnu a nábytek v chodbě, zatímco temně zelená se objevuje na kuchyňské lince, nábytku v ložnici, obkladu v kuchyni a na dlažbě v koupelně.
„V nábytku jsme se snažili propojit funkčnost s estetikou. Klienti ocenili teplé tóny dřeva, které byt činí útulným a harmonickým,“ dodává Ing. Martin Kouba ze studia Kouba interier.
Celý byt působí velmi zemitě, teple a příjemně, ve stylu blízkém mid-century modernismu. Obyvatelé jsou z proměny nadšeni a velmi si spolupráci pochvalují. Oceňují nejen pečlivou přípravu stavby, ale i komunikaci během realizace, vedení kontrolních dnů a řešení všech vzniklých situací.
„Byla to skvělá spolupráce. Oceňujeme profesionalitu, pečlivost a schopnost najít řešení pro každou výzvu,“ uzavírají spokojení majitelé.