Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byt plný dveří potřebuje razantní rekonstrukci. V přízemí je to těžké

  1:00
Mladý pár se bude v nejbližší době stěhovat do bytu v domě starém desítky let. Předem však žádá o radu architekta, jak by bylo možné prostor zrekonstruovat. Současná dispozice totiž rozhodně nevyhovuje dnešním nárokům na bydlení.
Byt má spoustu dveří, například pokoj č. 1 má přímý vstup do kuchyně i do haly...

Byt má spoustu dveří, například pokoj č. 1 má přímý vstup do kuchyně i do haly (tyto dveře jsou za závěsem). | foto: Archiv majitelů

„Chystáme se na kompletní rekonstrukci bytu v pražských Vršovicích. Jde o byt 2+1 v cihlovém domě s halou uprostřed bytu, v současném stavu je však prakticky nepoužitelná. Byt má něco přes 70 metrů čtverečních a je ve zvýšeném přízemí, což ztěžuje bourání příček s ohledem na byty v dalších šesti patrech,“ popisuje čtenář.

Mladá dvojice má jasné představy o podobě bytu: WC a koupelna oddělené, dostatečně velká kuchyň (nebo koupelna), kam se vejde pračka, sušička, myčka, trouba a velká chladnička.

Pokud jde o dispozici, dvojice si přeje šatnu u ložnice a budoucí dětský pokoj ani ložnice nesmějí být průchozí. Chybět by neměl prostor pro pracovní stůl s počítačem a tiskárnou či kosmetický stolek.

„V bytě budu bydlet s partnerkou, ale rád bych měl už připravenou místnost i pro budoucí děti, ze začátku ji budeme využívat jako pokoj pro hosty nebo malou „tělocvičnu“. Vzhledem ke kompletní rekonstrukci (podlahy, voda, elektrické rozvody), která je nutná, se nebráním ani bourání či přesouvání příček. Nemám ale rád zbytečné rozhazování a nesmyslné designové vychytávky. Preferuji jednoduchost a praktičnost,“ doplňuje mladý majitel.

Půdorys - stávající stav

Dvě varianty řešení připravil architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier. U obou variant doporučuje konzultaci se statikem, byty v přízemí mívají větší omezení než třeba prostory v posledním podlaží.

Varianta A

Základem řešení je využití stávajícího prostoru rozměrné a problematicky využitelné haly. “Menší okno, které halu osvětluje, nabízí využití pro ložnici, zatímco stávající pokoj označený číslem 2 může být využitý pro budoucí dětský pokoj,“ říká architekt Maňák.

V nově vytvořené ložnici lze umístit dostatečně velkou manželskou postel 180×205 cm, do dětského pokoje se také vejde vše potřebné. Aby však bylo možné vytvořit novou obytnou místnost (ložnici), bude nutné posunout WC a koupelnu do centra dispozice a vytvoření dostatečně průchozí chodby.

„Z dodaných podkladů je patrná instalační šachta v těsné blízkosti WC a koupelny, možnost napojení odpadů tak bude zásadní pro volbu finálního řešení,“ upozorňuje Hynek Maňák.

Varianta A

Do koupelny „zasunuté“ do otvoru v nosné stěně po původních dveřích umístil architekt umyvadlo, sprchový kout 105×80 cm, koupelnový radiátor a skříňku. Nově zbudované WC v těsné blízkosti instalační šachty doplnil o umývátko.

Prostor bývalé kuchyně a pokoje č. 1 propojilo částečné vybourání stávající příčky, vznikl tak vytvořený velkorysý společný obytný prostor. Částečně do něj zasahuje koupelna, a vytváří tak niku pro umístění kuchyňské linky. V rohu se podařilo vytvořit „prádelnu“ s pračkou a sušičkou. Vstup nejlépe vyřeší „nábytkové“ dveře vyrobené na míru od truhláře.

V obývacím pokoji je zakreslený jídelní stůl, sedací souprava a TV stěna. „Původní dveře z haly mohou být v rámci stávajícího otvoru v nosné stěně rozšířeny na prosklené dvoukřídlové dveře, které opticky prosvětlí chodbu,“ upozorňuje architekt.

Varianta B

Princip je obdobný jako u předchozí varianty. Vstupní dveře ale architekt otočil tak, aby bylo možné prostor vstupní předsíně lépe využít. Koupelna zasahuje více do prostoru původní kuchyně, je vybavena umyvadlem a koupelnovým radiátorem. Vana 170×75 cm je částečně zasunuta do niky, což usnadňuje sprchování, a supluje tak i sprchový kout.

„Domnívám se však, že v tomto případě už nebude možné vanu napojit volným spádováním na odpadovou stoupačku v instalační šachtě. V tomto případě bych akceptoval napojení zařizovacích předmětů mimo dosah stávající stoupačky pomocí čerpadla odpadu, které může být umístěné například v prostoru prádelního koutu,“ upozorňuje architekt Maňák.

Nevýhoda použití čerpadla odpadu pro část zařizovacích předmětů však vyváží podle jeho názoru možnost získání slušně velké koupelny s vanou.

Varianta B

Kuchyň je v prostoru původní kuchyně, opět nabízí oddělený rohový prostor pro prádelnu s pračkou a sušičkou nad sebou. Jeho uzavření nejlépe vyřeší „nábytkové“ dveře vyrobené na míru.

Obývací pokoj lze s chodbou propojit dvoukřídlými prosklenými dveřmi. Chodba je v této variantě prodloužena až k obvodové stěně, a umožňuje tak umístění šatních skříní.

Zmenšený dětský pokoj by byl vhodný pro jednoho potomka.

Ložnice má pouze 9,5 m2. Norma sice vyžaduje pro dvě osoby 12 m2, ale pokud se nahradí šatní skříně pouze nízkými skříňkami, aby zůstal „volný prostor k dýchání“, může to majitelům stačit. Reálný život se občas s normami prostě nemusí potkat...

V ložnici je také možné nahradit původní okno francouzským, s případným doplněním o malý balkonek. Tedy pokud původní okno vede do dvora, nikoli do ulice. Záleží také na souhlasu majitele domu i ostatních majitelů bytů.

Francouzské okno poskytne více světla, ale i lepší možnost větrání či sušení prádla, otázkou je samozřejmě bezpečnost. Záleží na lokalitě, přístupnosti dvora a podobně. V rámci rekonstrukce lze zvolit odpovídající typ okna včetně uzamykání a dalších bezpečnostních prvků.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia na GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.

  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...