Mladý pár si už v jednom z pokojů vytvořil ložnici a obývací pokoj.

Mladý pár si už v jednom z pokojů vytvořil ložnici a obývací pokoj. | foto: Archiv majitelů

V malém bytě může skončit kuchyň i v předsíni, získáte další pokoj

  • 8
Mladý pár zpravidla řeší budoucí dětský pokoj. V tomto případě se do bytu 2+1 musí vejít jak mladá dvojice, tak také dědeček, o kterého se chtějí postarat. Proto by měl být interiér bezbariérový.

“V koupelně bychom chtěli vytvořit větší sprchový kout oddělený od zbývajícího prostoru skleněnou nebo zděnou příčkou, nejlépe bez vaničky, aby byl bezbariérový. Rádi bychom měli pračku a sušičku vedle sebe, aby na nich vznikl odkládací pult,“ popisuje čtenářka Monika.

Pokud jde o dispozici bytu s plochou přibližně 65 m2, mladý pár by si přál samostatnou ložnici a kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Druhá ložnice je určena pro seniora.

Možná řešení připravil architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.

Půdorys: stávající stav

Varianta A

Může se hodit

Maly haj

Malý Háj - moderní novostavba od společnosti Finep na Praze 10

V této variantě se rozšířila stávající koupelna odstraněním chodby před koupelnou a WC. Do koupelny se podařilo umístit sprchový kout, umyvadlo, pračku a sušičku vedle sebe.

WC je sice samostatné, ale přístupné pouze přes průchozí koupelnu. Kuchyň zůstala na původním místě. V obývacím pokoji je umístěný spací kout. Ložnice u vstupu se zmenšila na 12 m2, zato se rozšířila chodba ve vstupní části pro umístění šatních skříní.

Varianta A

Varianta B

Koupelna se opět rozšířila o část chodby, je v ní umístěný velký sprchový kout, umyvadlo, pračka a sušička jsou však tentokrát nad sebou. Samostatná toaleta zůstala na původním místě.

Podle informací uživatelů, kteří již vše konzultovali s odborníkem, lze natáhnout odpad pomocí přizdívky stěn v koupelně, a umístit tak kuchyň do prostoru původní chodby.

Střední část bytu tak vytváří společný obytný prostor s kuchyňským koutem, jídelním stolem a sedací soupravou. Místo původní kuchyně tak vznikl nový pokoj pro seniora. Obdobně jako v předchozí variantě se zmenšil pokoj u vstupu a vzniklo rozšířené zádveří se šatními skříněmi.

Varianta B

Varianta B.1

V půdorysném schématu jsou zakresleny symboly invalidního vozíku s potřebným manipulačním prostorem. Dispozice nenaplňuje důsledně požadavky na bydlení vozíčkáře, což však nebylo požadavkem čtenářů.

Senior zatím zvládá pohyb s holí a mladí doufají, že tak to také zůstane. Dispoziční schéma prověřuje kolizní místa při případném pobytu vozíčkáře v tomto bytě.

Varianta B.1

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno