Druhý díl šestidílná série se tentokrát ocitl na špičce poloostrova Stadlandet, která je hodně nepřístupná, proto se musel materiál a nábytek dopravit na místo pomocí vrtulníku.
Zatímco exteriér majitelé už dali „do pořádku“, interiér pamatuje úplné počátky existence domu. Do stavebních zásahů se totiž parta Halvora Bakkeho, Ole Rosén-Lystrup a Torkel Gjerset, doplněná i o specialisty (elektrikáře, kamnáře aj.) nepouští, za šest dnů by to prostě stihnout nešlo.
Jako v muzeu
Tentokrát se nic nebouralo, dispozice zůstala stejná. „Pouze“ se vyměnila okna za nová, která lépe chrání před zimou, některé stěny a stropy dostaly obklad z desek, na něž v jídelně ještě přišly tapety připomínající ošoupanou lněnou látku.
Původní barva dřevěných obkladů stěn pocházela ještě z roku 1914 (!), takže si Halvor Bakke opět „zahrál“ na lakýrníka. Zvolil například antickou zeleň nebo světe béžovou. Při tapetování nezapomněl zdůraznit, že se nesmí začít s lepením v rohu a první pás potřebuje přesnou kolmici vytvořenou s pomocí laseru. I tyto rady stojí za obrovskou popularitou seriálu, nenásilně učí domácí kutily jak správně postupovat.
Většina kusů nábytku i doplňků se opět použila, protože byla v perfektním stavu, maximálně proběhly drobné úpravy. Třeba dlouhá lavice k jídelnímu stolu, který dříve sloužil jako školní lavice pro děti, dostala kvůli pohodlí čalounění, opět s jednoduchým návodem na pracovní postup.
Nová je pouze kuchyňská linka, pohovka v obývacím pokoji a jedna krbová kamna. Malá ložnice se navíc proměnila na koupelnu se samostatně stojící vanou, ze které je výhled na moře.
Ole ještě upravil prostor stodoly, kde dcera majitele v létě připravuje a prodává kávu kolemjdoucím turistům. Z hrubých trámů vytvořil robustní lavice, ale hlavně čelní stěnu uzavřel plexisklem, aby se uvnitř drželo teplo. Společně s Torkelem udělal Ole i terasu a schody z břidlicových dlaždic, aby u domu vznikl prostor pro posezení a odpočinek.
Tři věci, abyste se dobře cítili na chatě: krb, televize a výhled |
Za účast si připlatíte
Seriál má v norštině název Eventyrlig Oppussing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova. Do každé série se hlásí tisíce lidí, ale jen málokdo uspěje: pro výběr je důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, staré dřevěné chaty ve špatném stavu tak šanci už nemají. V podmínkách je jasně řečeno, že rekreační dům nesmí být ve špatném stavu: nestavíme, pouze povrchově renovujeme…
Budova musí mít také jedinečnou a trochu zvláštní polohu, může však být kdekoli v Norsku. A pozor, je nutná i spoluúčast ve výši 70 tisíc norských korun, což je přibližně 150 tisíc českých korun.
Na kameře další řemeslníky sice moc neuvidíte, ale v podmínkách pro zařazení případného zájemce do pořadu (a jsou jich tisíce!) najdete třeba nutnost zajistit večeři a nocleh pro 12 až 15 lidí, sklad v blízkosti chaty, ale také dopravu materiálu (a to se může hodně prodražit, zejména v případě vrtulníku) i likvidaci odpadků.
Norové však chaty milují, proto je zájemců stále více než dost, jen během dvacátého století bylo v Norsku postaveno víc než čtyři sta tisíc chat a chatiček, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.
Nové díly Norských domů snů můžete sledovat na Prima Zoom od 8. září vždy v neděli od 20:00, reprízy pak každou středu od 9:10.
Halvor Bakke* 30. října 1970 Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Designér spolupracuje s celou řadu firem a výrobců, od doplňků, nábytku, textilu, koberců či podlah, ale vytvořil dokonce i vlastní „bublinky“, šampaňské a růžové víno pro Provence Viner. Je designérem značky Signature Collection By Halvor Bakke, pro interiérový řetězec Bohus – Signature Collection. Ten obsahuje vše, co potřebujete pro obývací pokoj, ložnici, jídelnu i venkovní prostory. Zabývá se zejména navrhováním interiérových prvků, které se vejdou do všech norských domácností, a dokonce jezdí do továren v Indii, aby zajistil kvalitu výroby. Ve spolupráci se společností Fraxx vytvořil kurz interiérového designu, kde ukazuje, jak si můžete svůj domov upravit sami. Společně se svou sestrou Ingunn Anvik vyvinul i kurz pro zahradníky. Dozvíte tam tipy a triky, co můžete dělat na vlastní zahradě. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla. |