Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Proměna bytu snů dospěla do finále. Je to bomba, tvrdí stavbyvedoucí

  1:00
Dva měsíce trvalo, než se byt 2 + 1 proměnil podle přání své majitelky. Výsledek? "To je bomba, tady bych teď s chutí bydlel i já," prohlásil stavbyvedoucí, který dohlížel na průběh stavby, když uviděl konečný výsledek.

Redakce iDNES.cz sledovala rekonstrukci, nad níž převzala patronát, po celou dobu, kdy probíhala. Na začátku byl byt 2 + 1 v cihlovém domě s celkovou plochou 54 m². Jak vypadal? Taktně řečeno, nepříliš dobře. Spíš hrozně.

Není divu. Padesát let starý dům, zoufalé umakartové jádro, v kuchyni zbytky kovové linky, zvlněné PVC na podlaze. Po smrti starých majitelů se zde podnájemníci střídali jako na běžícím pásu.

Kovová kuchyňská linka zavěšená na umakartovém jádru po padesáti letech

Kovová kuchyňská linka zavěšená na umakartovém jádru po padesáti letech

Koupelna před rekonstrukcí

Koupelna před rekonstrukcí: umakartové jádro, původní umyvadlo i vana

Špatný stav byl sice v okamžiku koupě výhodný (cena byla na pražské poměry poměrně příznivá, 1 560 000 Kč), ale pro rekonstrukci to znamenalo vše vyměnit a pořídit nové, od koupelny, podlah až po zařízení.

Majitelka Lenka měla jasnou představu: přála si interiér, který bude schopen "obrody", pokud v něm začne žít s partnerem a ne sama jako dosud. Další podmínkou bylo, aby řešení respektovalo její výšku necelých 150 cm.

Předsíň byla úzká a plná dveří

Předsíň byla úzká a plná dveří, proto zmizely jedny na WC a další do kuchyně, tam zůstal jen průchod chodbou

Pohovka (Ikea) vydržela, levná křesílka ze stejného obchodu už nikoli

Obývací pokoj měl dveře do kuchyně i ložnice, průchod do ložnice se zazdil. Díky tomu se do pokoje vešla rohová pohovka.

Autorka návrhu celého interiéru, architektka Slávka Dušová, měla na rozdíl od různých televizních pořadů o bydlení a designérů v nich vystupujících podstatně těžší úkol.

Limitoval ji omezený rozpočet a také žádost Lenky, která chtěla využít maximum toho, co si do bytu již pořídila. Například kovovou postel, police či variabilní kostky z bukového masivu vyrobené na zakázku.

Půdorys bytu před rekonstrukcí

To, že poslední slovo má majitelka bytu, respektovala i redakce iDNES.cz jako patron rekonstrukce. Proto také k některým (zejména sporným) řešením vzniklo víc variant, aby si Lenka mohla vybrat. Kvalitní vizualizace ji několikrát přesvědčily, aby změnila názor, například u výmalby a kuchyně.

Všechna konkrétní témata této proměny najdete s podrobnými informacemi v rubrice Rekonstrukce (Související články).

Definitivní dispozice: zazděné dveře mezi ložnicí a obývákem, vestavěná šatna, posuvné dveře do dveřních pouzder (š. 120 cm)

Malý byt a centimetry

Rozloha bytu 54 m2 byla trochu zvláštně rozdělena: kuchyň 8 m2, obývací pokoj 13 m2, ložnice 18 m2. Nelogické? Ne, rozdělení odpovídalo tomu, že zde podle projektantů měly spát tři osoby, rodiče a dítě. Norma pro ložnici pro dvě osoby totiž vyžaduje minimálně 12 m2.

Aby se dosáhlo optického zvětšení bytu, byla zvolena jednotná podlahová krytina v kuchyni, předsíni a koupelně. Velkoformátová dlažba Spirit (Rako) vypadá velmi efektně, zejména díky kombinaci s bílými obklady a bílým nábytkem v lesklém provedení.

Bílý lesklý obklad koupelnu opticky zvětšuje

Pro optické zvětšení se osvědčilo i výrazné osvětlení. To platí jak pro dvě centrální světla z řady H2O Profi od Ravaku použitá v koupelně, tak pro zápustná světla v předsíni a kuchyni.

Naopak do ložnice zvolila architektka Dušová jemné osvětlení umožňující navození příjemné atmosféry. Dlouho hledala vhodný typ centrálního světla nad lůžko, nakonec vybrala zajímavé svítidlo Nelly od italského výrobce Axo Light.

Netradiční difuzor svítidla je z elastické textilie, nehrozí tedy žádné střepy

Netradiční difuzor svítidla je z elastické textilie, nehrozí tedy žádné střepy

I police v šatně pocházejí z původního interiéru, centrální lustr v ložnici je už nový

I police v šatně pocházejí z původního interiéru, centrální lustr v ložnici je už nový

Firma Hagos je nabízí v kruhové nebo čtvercové variantě ve třech velikostech (60, 100 a 140 cm). Difuzor svítidla na kovovém rámu je z elastické textilie ve dvou barevných odstínech (bílá nebo slonová kost).

Do obývacího pokoje bylo naopak zvoleno svítidlo z plastu, jehož "průřezy" se podobají židlím Liberton v kuchyni. Pokud si Lenka pořídí jídelní stůl do obýváku, použije právě je.

Opakování tvarů a barev je v malém prostoru velmi důležité

Aby malý prostor nepůsobil chaotickým dojmem, pečlivě se opakují nejen barvy (shodné prostupují celým interiérem), ale také tvary. Velmi dobře je to vidět například v obývacím pokoji, kde najdete motiv bílého kruhu na lustru, tapetách (Lavmi) i na konferenčním stolku (IKEA).

Kruh je také první, co vás napadne při pohledu na pracovní čalouněnou židli Tondone (TON).

Šatna vestavěná do ložnice

Místo skříní doporučila redakce iDNES.cz vestavět do relativně velké ložnice šatnu. Architektka Dušová vtipně využila přesahu příčky a do vzniklého výklenku umístila knihovnu, pro niž použila původní police z obýváku.

V kombinaci s bílými deskami (Koryna nábytek) vznikla knihovna, která u Lenky vyvolala nadšení. Dřevovláknité desky (Fermacell) a teleskopické profily (Lindab) použité na šatnu lze kdykoliv odstranit. Celá šatna včetně úložného systému Stolmen (IKEA) a posuvných skleněných dveří (VV Sklo) vyšla přibližně na dvacet tisíc.

Bílý panel (Koryna nábytek) vyřešil rpoblém s kabely

Bílý panel (Koryna nábytek) vyřešil problém s kabely

Knihovna Lenku nadchla, původní police doplnily bílé lesklé panely

Knihovna Lenku nadchla, původní police doplnily bílé lesklé panely

Klady a zápory

Dispozice bytu nedávala příliš šancí na změnu, protože Lenka chtěla zachovat samostatnou kuchyň i obývák. Koupelna se pouze posunula o pár centimetrů směrem k předsíni a spojila se s WC.

"Pokud zde třeba nebudu bydlet sama, lze záchod uzavřít pomocí posuvných dveří," odpovídá Lenka na nejčastější připomínky čtenářů v diskusi.

Průhled do obývacího pokoje, kam možná přibude časem velký jídelní stůl

Sprchový kout odmítla, má prostě ráda vanu. Po třech měsících zkušeností si nemůže vynachválit umývátko Dama Senso Cubito (Roca) široké 48 cm. Ačkoliv je určeno jen na WC, díky svému chytrému tvarovému řešení dostatečně nahrazuje i klasické umyvadlo.

Spokojená je i s velkými formáty obkladu Optica (Rako). Rozměr 30 x 60 cm s kalibrovanou hranou zaručuje minimum spár. V malém prostoru působí dokonale homogenně a samozřejmě usnadňují úklid.

Kvůli hloubce použitého umyvadla dostalo přednost zrcadlo s osvětlením před klasickou zrcadlovou skříňkou

Kvůli hloubce použitého umyvadla dostalo přednost zrcadlo s osvětlením před klasickou zrcadlovou skříňkou

Nad vanou jsou svítidla CL 21 určená pro zóu 3

Nad vanou jsou svítidla CL 21 určená pro tento prostor

Přesto rekonstrukci bytu narušilo hned několik problémů. Křivé zdi zamotaly hlavy i ruce řadě profesí. Své o tom ví hlavně Václav Mácha z firmy PPG. Vůbec nešlo o stěrky či barvy.

Na stěny použil barvy Primalex Profitech, které i v sytých odstínech dokonale kryjí a jsou velmi odolné vůči otěru.

Posuvné dveře do pouzdra pomáhají spojit kuchyni s obývákem

"Problém byl jiný: půl dne jsme třeba s kolegou vyrovnávali tmelem několikamilimetrové nerovné spáry, které se objevily například u podlahových lišt. Zdi se doslova vlnily," popisuje zkušený odborník.

Montážníci z Koryny nábytek, kteří přidělávali skříňky a obklady v kuchyni i obýváku, na tom byli ještě hůře. V obývacím pokoji museli dokonce odsekávat kusy zdí. Tapetáři bojovali zase s tím, jak potlačit křivou zeď, jejíž "vlnění" vedle velkého vzoru nepříjemně vyniklo.

Zástěna prostor sjednocuje a dodává mu na eleganci

Největší potíž se však objevila v okamžiku, kdy jedna z firem zpozdila svou dodávku. Harmonogram prací se dostal do skluzu. "Nelze malovat na čerstvě postavenou zeď. Stejně tak není možné malovat na právě zpenetrovanou nebo vystěrkovanou stěnu," upozorňuje Václav Mácha.

Kde se stala chyba? "Pokud si nenajmete firmu, která dodá vše na klíč, ale dáte přednost několika, protože jim třeba věříte nebo máte pocit, že vám práce vyjdou levněji, musíte počítat s tím, že se jedna zpozdí. Ostatní pak čekají," varuje Milan Klíma z firmy Mores, která měla na starosti koupelnu, podlahy, ale také nové rozvody elektřiny.

Kuchyně působí velmi čistým a nadčasovým dojmem

Milan Klíma také doporučuje mít dostatečnou finanční rezervu. "Vždy mějte tak deset až patnáct procent z celkové plánované částky navíc. Nejde o to, že by vám firmy chtěly cenu navýšit, ale občas se stane něco, s čím nejde předem počítat. A co pak? Nedoděláte koupelnu nebo vám zůstanou trčet ze zdi dráty, protože nezbylo na svítidla?"

Kuchyň pro ženu cukřenku

Hodně se Slávka Dušová, ale také designér Karel Otrhálek z Koryny nábytek zapotili při vymýšlení kuchyně. Lenka odmítla cokoliv umístit před okno, protože bez schůdků nebo židle by pak nedosáhla na okenní kličky. Je přesně ženou, kterým Miroslav Horníček říkal "ženy cukřenky".

Architektka Slávka Dušová zkouší otvírání horních skříněk

Architektka Slávka Dušová zkouší otvírání horních skříněk

Architektka Slávka Dušová zkouší otvírání horních skříněk

Horní skříňky se snadno otevírají

Zvolené řešení je proto kompromisem. Klopny se speciálním kováním snadno otevře i zavře, do horních polic klopen si uložila pouze věci, které často nepoužívá, k vyndání či uložení potřebuje totiž židličku.

Jídelní pult vyvolal v diskusi velkou nevoli. Jenže: supluje odkladní plochu po pravé straně bílé indukční desky (Bosch). Židle vedle sebe lze snadno postavit proti sobě a stolovat tak "klasickým" způsobem.

První a zároveň předposlední krok při rozkládání - stačí povytáhnout výsuvný díl za "poutko"Pohovku Janus tvoří dva díly, což usnadňuje převoz

Rozkládací pohovka vystačí v pohodě i pro dva

"Když bychom zde bydleli dva, pořídím si jídelní stůl do obýváku a desku buď zcela odstraním, nebo ji zkrátím a umístím do úrovně pracovní desky. To bych ovšem s běžným stolem udělat nemohla," reaguje Lenka na ohlasy v diskusi.

Slovo architektky

Vždy se snažím maximálně respektovat názor klienta. Proto jsem i zde v některých bodech majitelce ustoupila:

- zejména v koupelně, kde bych dala přednost sprchovému koutu před vanou

- do rekonstrukce bych zahrnula i odkládací skříně v chodbě. Lenka však trvala na původních, prosadila jsem alespoň výměnu úchytek a doplnění zrcadlové fólie i na druhé dveřní křídlo.

- bohužel jsme ji vůbec "nezlomila" na zastínění oken záclonami nebo na římské rolety v kombinaci se závěsy. Interiér by se s jejich pomocí mohl stát o něco "měkčí" a příjemnější. Ale Lenka je racionální typ člověka, který takové věci pokládá za zbytečně romantické.

- v kuchyni jsem na základě původních požadavků klientky (zatím tam moc času netráví) nenavrhovala horní skřínky, aby se malý prostor ještě víc nezaplnil, ale nakonec Lenka částečně ustoupila. Bílá barva napomáhá tomu, aby kuchyně nepůsobila příliš robustně.

Bílé prosklené dveře (Sapeli) a bezpečnostní dveře (Next) dodávají interiéru luxusní charakter

Bílé prosklené dveře (Sapeli) a bezpečnostní dveře (Next) dodávají interiéru luxusní charakter

Kde ustoupila majitelka:

- v části ložnice jsem prosadila kromě centrálního osvětlení i nástěnné

- největší diskuse byla kvůli barvám, kde jsme se po původní Lenčině vybrané oranžové barvě poměrně rychle domluvily na výběru dominantní zelené, ale naše představa o zkombinování s ostatními barvami v dalších pokojích se diametrálně lišila. Pomohly nám hlavně vizualizace z programu Colordesignér, ty může ostatně zdarma využít každý.

- Lenka souhlasila s odlehčeným řešením sestavy do obývacího pokoje s pracovním koutem, malý prostor tak působí lehce a přitom se na pár metrech čtverečních podařilo spojit víc funkcí: je to obývací pokoj i pracovna, díky rozkládací pohovce Janus (Polstrin design) poslouží i jako pokoj pro hosty.

- podařilo se mi prosadit velké posuvné dveře do pouzdra mezi kuchyní a obývákem a čistý design bez rámů (VV Sklo) díky dveřním křídlům z kaleného skla.

- v kuchyni jsem prosadila jídelní pult a větší spotřebiče.

Syté olivové odstíny (Primalex Profitech) dobře ladí s šedou dlažbou i čalouněním pohovky

Syté olivové odstíny (Primalex Profitech) dobře ladí s šedou dlažbou i čalouněním pohovky

stavební firma

Stavební práce zabezpečila firma Mores, která funguje na tuzemském trhu již 18 let. Vedle novostaveb a rekonstrukcí domů, půdních nástaveb a vestaveb se zaměřuje i na realizace kancelářských prostor, restaurací a hotelových zařízení. Pro své zákazníky dodává také laminované dýhy Oberflex a panely Marotte.

Autor:
  • Nejčtenější

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...

Máma sem už tolik nejezdí, o chalupu se teď starám já s Felixem, líčí Slováčková

Premium Chalupu v jedné z nejmalebnějších částí Česka si rodina Slováčkových pořizovala ještě v době, kdy byla naše hostitelka...

Petr Janda bydlí u Jevan v krásné bílé vile s nahrávacím studiem

Frontman skupiny Olympic Petr Janda (79) žije s rodinou v domě nedaleko středočeských Jevan. Velká zahrada a klidná...

Byt v novostavbě nechali předělat designérům, dočkali se i zlaté stěrky

Byt v developerském projektu není problém upravit podle přání budoucího majitele, developeři dnes většinou nabízejí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do malých bytů se někdy nevejde ani pořádná postel. Řešení existuje

Ceny bytů stále stoupají, a developeři se tak téměř předhánějí v tom, jak malý byt jsou schopni nabídnout. Mezi...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

V Hradci střídá krása nádheru. Roubený kostel ze 17. století opět září

V Hradci Králové stojí kostel svatého Mikuláše od roku 1935, kdy ho město přivezlo z východního Slovenska. Před pár...

Chráněný park na Petříně byl strašně zanedbaný. Teď dělá jen radost

Zanedbaný park kolem pražské Petřínské rozhledny se v roce 2018 dočkal zasloužené obnovy. Parková plocha u rozhledny se...

Mladá žena se dočkala parádní koupelny. Je úžasná a krásná, pochvaluje si

Jana je běžkyně jejíž doménou jsou dlouhé tratě, a proto po každodenním tréninku potřebuje pořádnou regeneraci. Její...

Milují se, žijí v podkrovním 1+kk a touží po ložnici. Sen se jim splnil

Menší byt s krásnou terasou si nedávno pořídili Lenka s Davidem, mladý pár z Brna. Jenže po pár měsících zjistili, že...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...