„Naše kancelář byla oslovena se zadáním navrhnout rozšíření stávající roubené stavby o nové prostory pro odpočinek a rekreaci, a to v duchu současných potřeb a trendů. Dále bylo naším úkolem přetvořit zahradu s jezírkem tak, aby spolu s roubenkou tvořily spojený a vizuálně působivý celek,“ vysvětluje architekt Jiří Fiala ze studia Fiala Architects.
Využil geometrii původního tvarosloví staré dřevěnice, kterou transformoval do tvarů nové přístavby. „Diagonály tvořící trojúhelníky a trapézy formují jak hlavní hmotu, která se obtáčí kolem starého domu, tak i jednotlivé části exteriéru a prvky interiéru,“ popisuje architekt Fiala.
Svůj projekt přihlásil do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Již devátý ročník soutěže, do níž se přihlásilo rekordních 233 projektů, měl uzávěrku 28. února 2024. Výsledky najdete zde.
Do desátého ročníku soutěže mohou hlásit čeští a slovenští architekti a interiéroví designéři soukromé i veřejné interiéry, které byly dokončeny v průběhu tohoto roku. Uzávěrka je 22. února 2025. Vyhlášení vítězů proběhne 29. dubna 2025 opět v pražském Centru současného umění DOX, a to jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum.
Dům v krajině
„Klíčovou výzvou projektu bylo vyhovět požadavkům investora, a přitom minimalizovat zásah do přirozeného rázu krajiny. Po mnoha skicách a konceptech jsme se rozhodli umístit většinu objemu stavby do země. Nadzemní část je pak kryta extenzivní zelenou střechou se vzrostlými stromy, jež přechází v okolní zeleň a esteticky se snoubí s terénem,“ popisuje Jiří Fiala.
Novostavba doplnila stávající obytný dům o prostor pro party akce, wellness, ubytování pro hosty, vinný sklep i garáž. Centrální místnost plní funkci přirozeného spojení mezi přední a zadní částí zahrady.
„V rámci zadání jsme vytvořili oddělený apartmán, situovaný v severní, klidnější části stavby, jehož umístění je v exteriéru charakterizované dřevěným jehlanem vystupujícím z terénu. Stávající roubenka, nová garáž a přístavba jsou v podzemní propojeny spojovací chodbou. V podzemních prostorách přístavby je technické zázemí, klub, vinotéka a solná jeskyně,“ vypočítává architekt Fiala.
Kamenná krása
Pro proměnu stavby použil autor zejména přírodní materiály, jako jsou kámen a dubové dřevo v kombinaci s pohledovými betonovými stěrkami, sklem a zrcadly.
Veškerý kámen použitý ve vnitřním prostoru je pak švýcarský valský křemenec, jehož povrchová úprava se v jednotlivých místnostech liší podle toho, k čemu je daná místnost určená, ale i jaké emoce má evokovat.
Například v bazénu a finské sauně zvolil autor broušený, hladký, kolmo řezaný kámen, který byl tlakově penetrován. V oblasti okolo krbu použil leštěný mramorovaný velkoformátový obklad, zatímco podzemní části dominuje hrubě štípaný povrch. Páté stěny neboli stropy místností jsou pojednány ve švýcarské pohledové stěrce KB Farben.
V části wellness a kolem bazénu najdete dubový obklad s unikátní konstrukční úpravou, která zabraňuje nežádoucímu kroucení ve vlhkém prostředí. Dubový masiv byl použitý i v dalších částech interiéru, tedy i na podlahách a nábytku.
„Pro vyvolání jak tajemnosti, tak i hloubky prostoru jsme v konkrétních místech umístili benátská zrcadla. Jejich užití v mozaikách přináší jinde v kombinaci se světly prostorovou hravost a dynamiku,“ objasňuje autor.
Z 30 let starého domu je po rekonstrukci mladý elegán s luxusním wellness |
Zeleň a světlo
Prostory wellness doplnily živé zelené stěny. V podzemních částech jsou povrchy naopak doplněny sytými mechovými plochami.
V pobytových místnostech se výrazně objevují napínané podhledy. Ty tvoří jeho hlavní osvětlení a dotvářejí vyváženou kompozici světlých a tmavých ploch. Najdete zde i různé kombinace mikro bodových světel, liniových svítidel i ambientních pásů pro dynamické osvětlení prostorů od značky Viabizzuno. Scény osvětlení lze v jednotlivých prostorech měnit, ať již jde o různou intenzitu, teplotu i barevnost prvků osvětlení.
Unikátní prvky interiéru pak představují povrchy z křišťálových zrn od firmy Swarovski. Ty byly použité nejen jako plošné obklady s různými motivy, ale také jako světelné panely. Od stejného dodavatele pak vzešla dominanta hlavního schodiště, zavěšený lustr ve tvaru zamrzlého vodopádu „Frozen“, jehož autorkou je Kateřina Handlová. Ten celý prostor mezi schodišťovými rameny nejen osvětluje, ale i propojuje od podlahy podzemí až po zrcadlový podhled nadzemního podlaží.
- Apartmán spolu s mobiliářem objektu navrhl Pavel Pravda, dodala jej firma Innex.
- Podzemní prostory od garáže přes chodby až po společenské prostory jsou speciálně uzpůsobeny projekcím a expozicím uměleckých děl Jakuba Nepraše.
- Technologicky je nová část domu ovládána nadřazeným systémem Yatun, který nejen spravuje energetické toky, ale také umožňuje individuální nastavení osvětlení, skrytých reproduktorů a prvků zabezpečení.
- Objekt je vytápěný systémem s geotermálními vrty generujícími teplo i chlad s jednotkou tepelného čerpadla od firmy Mach, v kombinaci s větráním s rekuperací odpadního tepla minimalizuje potřebu neobnovitelné primární energie. Všechna vyústění jsou pak skrytá v detailech interiéru.
- Vzhledem k prolínání interiéru s exteriérem byly zahradní úpravy a vnitřní vegetace nedílnou součástí návrhu. Jsou dílem zahradních architektů Davida Rusze a Adama Šimonoviče ze Zeleného prostoru.