Jak se staví sen pro rodinu v bytě, kde je nutné kašlat na normy

  • 79
Vláďa a Terezka mají úžasný vztah, šikovnou dvouletou holčičku Viktorku a brzy se jim narodí i syn. Jenže jejich byt 3+kk, který zdědili po rodičích, rozhodně není nafukovací. Designéři by měli proto vymyslet, jak z pokojíku s plochou pouhých sedm metrů čtverečních vymyslet prostor pro Viktorku.

Manželé vlastními silami zrekonstruovali před několika lety byt v paneláku po rodičích. Zvládli vymalovat, vyměnit dveře a podlahy, na víc ale už nezbyly peníze. Není divu, Vláďa je učitel matematiky a tělocviku, Tereza, vystudovaná ekoložka, je na mateřské. Jejich jediným přáním je pokoj pro malou Viktorku, která s nimi zatím spí v ložnici.

Úzký pokoj má rozměry 1,75×4 m, což neodpovídá dnešním normám, které vyžadují plochu minimálně 8 m2. Mladé rodině slouží jako skladiště, případně pro přespání babičky.

Pokoj s plochou 1,75×4 m, tedy pouhých sedm metrů čtverečních, ani neodpovídá současným normám, ty vyžadují minimální plochu obytné místnosti o metr více. Jenže panelák je už postaršího data, byť zvenčí díky revitalizaci vypadá nově.

Pokojík zatím nahrazuje komoru a sklad, občas v něm přespí babička, když přijede hlídat nebo na návštěvu.

Designérům Zuzaně Schubertové a Viktoru Cikošovi připadalo přání manželů nereálné, tedy s ohledem na narození dalšího potomka. Co pak? Za pár let by rodiče řešili problém, jak do pidi pokoje umístit dvě děti, a museli by začít znova. A tak všechno bylo jinak.

Rodiče se musí uskrovnit

Nápad s výměnou pokojů sice rodiče zaskočil, ale nápad designérů akceptovali. Rodiče se do ložnice chodí jen vyspat, ale Viktorka potřebuje na hraní víc prostoru. Zatím její hračky mají místo v obývacím pokoji a tam také tráví veškerý čas.

Manželé mají rádi minimalistický a skandinávský styl. Zachovat si přáli dveře, jejichž prosklení zdobí motiv pampelišky, a také podlahu v ložnici a skříň, která zde zbyla. Váží si totiž věcí, ve zbytečném vyhazování jim brání i jejich „zelené“ přesvědčení.

A jak se na proměnu dívají designéři Zuzana Schubertová a Viktor Cikoš? „S takto úzkou místností určenou k bydlení jsme se snad ještě nesetkali. Museli jsme Vláďu a Terku přesvědčit, aby do té úzké místnosti šli oni, a stávající ložnici bychom proměnili v dětský pokoj pro dvě děti. Děti přece jen potřebují víc světla, prostoru pro hraní, časem pro školu.“

Nový dětský pokoj bude využívat Viktorka a časem i její bratříček, který se brzy narodí.

Designéři respektovali, že Tereza a Vláďa jsou hodně spjati s přírodou, žijí ekologicky, přemýšlejí nad nezávadností materiálů a mají rádi takový útulný, přírodní styl.

„To je nám s Viktorem velmi blízké. A tak jsme budoucí ložnici, která začala vznikat v úzké místnosti, pojali originálně. Po celé šíři 1,75 m vznikla pódiová postel z masivu, která opticky hezky místnost rozšířila. Předěl mezi postelí a zbytkem místnosti jsme vyřešili svěží zelenošedou výmalbou, kterou jsme použili i na strop, aby opticky vzniklo takové lůžko s nebesy. Přední stranu postele jsme kolem dokola ukončili trámky,“ popisuje Zuzana Schubertová.

Za hlavami vznikl manželům odkládací prostor pro knihy a noční lampičky. Aby manžele nebudilo ranní slunce a místnost se v létě nepřehřívala, jeden z partnerů televizní show věnoval venkovní rolety do celého bytu. Rolety Somfy nepotřebují ani připojení na elektrický proud, stačí baterie a dálkový ovladač.

Že je pokoj pro spaní dvou lidí nevhodný a norma žádá 12 m2? To je pravda, jenže byt prostě není nafukovací, a tak manželům nezbude nic jiného, než spát při otevřených dveřích do předsíně a pootevřeném okně… Pro své děti to však udělají rádi.

Okna na východ lze po proměně v případě potřeby zakrýt předokenními rolety.

Dětský pokoj vyřešili designéři jako „omalovánkový“, Viktorka totiž ráda maluje (a to všude, na stěny i na dveře, i když už ví, že se to nemá, k tomu se sama i přiznala, na dvouleté dítě již dobře mluví).

Proto dostala „tabuli“ na zeď, ale také polštáře a závěsy, které jsou zatím jen černobílé, jsou však určené k „vymalování“ pomocí speciálních textilních fixů.

Palandová postel také není podle předpisů. „Kvůli nebezpečí pádu jsou v Evropské unii schválena patrová lůžka pro děti od sedmi let, v České republice zatím od šesti,“ upozorňuje Helena Prokopová, odbornice na ergonomii a soudní znalec v oboru nábytku.

Jenže život nelze plánovat jen podle norem. Zatím může spát Viktorka dole a případné obavy z pádu lze vyřešit jednoduše: demontovat žebřík k hornímu lůžku.

Premiéru dalšího dílu série „Postav si sen!“ uvidíte v pondělí 19. dubna ve 21.35 na Primě.

Do malého pokoje přestěhovali designéři ložnici rodičů. Norma sice určuje pro dvě osoby plochu pokoje 12 m2, jenže v životě to občas bývá prostě jinak.

Náklady na proměnu

Stavební materiál                                             25 000 Kč
Podlaha včetně pokládky                                23 150 Kč
Zastínění všech oken                                     105 600 Kč
Rozkládací pohovka včetně stolků                 57 210 Kč
Nábytek, doplňky a dekorace                       104 930 Kč

Celkem:                                                           315 890 Kč