„Obracím se na vás s prosbou o radu, jak bych mohla uzpůsobit svůj nově pořízený byt pro mne a moje dvě děti (syn 8 let a dcera 6 let). Byt má tři obytné místnosti, koupelnu s vanou a WC a malou komorou. Je v původním stavu a musím jej kompletně zrekonstruovat, včetně rozvodů elektřiny, vody a nových podlah. Dva větší pokoje jsou na jižní stranu, zbytek místností má okna na sever,“ vypočítává paní Pavla.
A pokračuje: „Přála bych si, aby syn i dcera měli každý svůj vlastní pokoj, za pár let už budou chtít oba své soukromí. V každém z nich by měla být vyvýšená postel, psací stůl, vestavěná skříň, poličky a eventuálně komoda, u dcery navíc i toaletní stolek. Já bych dala přednost spacímu koutu, protože se mi nechce každý večer rozkládat gauč.“
Na velké kuchyňské lince majitelka bytu netrvá, přála by si však, kromě standardních spotřebičů, také myčku nádobí, digestoř a skříň na potraviny. A protože má práce „nad hlavu“, vedle automatické pračky počítá i se sušičkou, v koupelně preferuje sprchový kout místo vany.
Stávající stav
Byt je dispozičně řešený jako 2 + 1, jeho úprava na 3 + kk je možná, ovšem požadavek na vytvoření dvou samostatných pokojíků pro děti s sebou nese určité kompromisy.
Varianta č. 1
Za vstupem zachováváme úzkou chodbičku, kterou využijeme pro umístění šatní skříně s botníkem, zároveň z ní umožňujeme vstup na samostatnou toaletu a do koupelny se sprchovým koutem.
Hlavní chodbou se dále dostáváme do jednotlivých pokojů. Největší pokoj slouží jako obytná kuchyň. Délka rozvodů je limitní, ovšem ještě realizovatelná, odpad ze dřezu vedeme v přizdívce až ke stávajícímu jádru. V polovině trasy je uvažováno s umístěním čistícího kusu.
Vytváříme liniovou kuchyňskou linku se třemi moduly vysokých spotřebičů, na které navazuje pracovní linka s varnou deskou a s dřezem.
Pohovku umisťujeme do rohu, televizi navrhujeme na otočném rameni. V této variantě pracujeme s vytvořením samostatné ložnice pro maminku, aby měla dostatek soukromí a klid pro načerpání sil.
Naopak děti umisťujeme do jedné místnosti, která je celkem prostorná, a proto umožňuje poněkud nestandardní nábytkové rozdělení. Základem všeho je prostorová palanda, která vytváří přirozenou bariéru uprostřed místnosti. Každé dítě má tak samostatně vymezený prostor, který je propojený pouze v úrovni psacího stolu. Ten je možné oddělit přepážkou, ale tak, aby ne se neomezilo otevírání okna.
V „předprostoru“ těchto pokojíků je vytvořena sestava s šatními skříněmi, každé z dětí má dostatečný prostor na uložení oblečení.
Poradna architekta: jak vytvořit ze staršího bytu 2+1 příjemné 3+kk![]() |
Varianta č. 2
V této variantě vytváříme pro každé z dětí samostatný pokoj. Je to však řešení na úkor osobního prostoru maminky, která bude přespávat v obývacím pokoji. Ležení je možno řešit buďto sklopnou postelí, nebo vyvýšeným lůžkem, které zde bude nastálo, jeho spodní část můžeme využít jako další úložný prostor v bytě.
Tato varianta si žádá posun příčky (se souhlasem statika), která dělí obývací pokoj od dětského tak, abychom obývací pokoj co nejvíce zvětšili a umožnili umístění jídelního stolu.
Kuchyňská linka je trochu skromnější, vytváříme ji v samostatné části oddělené od obývacího pokoje chodbou. Za vstupem vzniká koupelna se sprchou a toaletou. Nevýhodou této varianty je nedostatek společných úložných prostor a velkorysého vstupu.
Autoři návrhuBoq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů. |
Poradna architekta: v bytě 2+1 je nutné vytvořit i pokoj pro dítě![]() |
Poradna architektaPotřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
Do předmětu zprávy napište: Dispozice |