Kuchyňský kout je malý, vešla se sem však i úzká pračka s horním plněním.

Kuchyňský kout je malý, vešla se sem však i úzká pračka s horním plněním. | foto: Archiv majitelky

Poradna architekta: jak vyřešit bydlení v bytě 1+kk pro jednoho člověka

  • 8
Čím menší byt, tím větší problém, jak nedostatečný prostor zařídit. Zvlášť zapeklité bývají v tomto směru byty 1+kk či garsoniéry. To je i případ čtenářky Lenky.

„Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s prosbou o pomoc při návrhu dispozice mého bytu. Uvažuji o kompletní úpravě garsonky s kuchyňským koutem. Žiji sama, studuji vysokou školu, ráda čtu, chtěla bych mít místo, kam bych si mohla zalézt a číst si. Pro práci potřebuji menší pracovní stůl a počítač,“ vypočítává Lenka.

Mladá žena neuvažuje tom, kam umístit televizi, zato má velké množství knih, které by potřebovala někam uložit, nepožaduje ani samostatný jídelní stůl.

Byt má celkovou plochu 30 m2  s dispozicí 1+kk. Pro představu uvádíme dvě možnosti úpravy, jedna ponechává stávající dispozici a řeší pouze malé úpravy, druhá do ní zasahuje výrazněji.

Varianta č. 1

Stávající dispoziční řešení je zachováno, kuchyňská linka je na svém místě, jedinou stavební úpravu představuje posunutí dveří do koupelny. V předsíni jsme navrhli vestavěnou skříň s prostorem pro pračku se sušičkou a v koupelně odstranili vanu, místo ní je zde sprchový kout.

Půdorys: současný stav

Kuchyňská linka zůstává na svém místě. V tomto případě, kdy v bytě bydlí jen jeden člověk, lze vystačit s dvouplotýnkou a myčkou se šířkou 45 centimetrů.

Na protější stěně u okna jsme navrhli pracovní prostor, který pokračuje dále do místnosti jako pracovní stůl. Zakončuje jej velkorysá knihovna, u níž je počítáno se čtecím koutkem.

„Ložnici“ jsme umístili na druhou stranu místnosti. Postel může být řešena buď jako výklopná v rámci sestavy úložných prostor (tím by se pokoj trochu odlehčil), nebo může být použita klasická postel doplněná například závěsem či nebesy pro pocit soukromí.

Varianta 1

Varianta č. 2

Stávající dispoziční řešení je upravené: v předsíni zůstává vestavěná skříň s prostorem pro pračku se sušičkou, koupelna má rovněž sprchový kout, ale její umístění je jiné.

Hlavní změna nastává v hlavní místnosti, tu jsme rozdělili na dvě části: obytný a pracovní prostor. První část má kuchyňskou linku v centrální části dispozice, která je doplněna sestavou úložných prostor s lednicí a spížní skříní. Pracovní prostor je pod oknem a zakončený knihovnou. Obytný prostor lze doplnit křeslem či jídelním stolem, nebo jej nechat volný.

Ložnice má svůj „prostor“ za rohem. Vzhledem k tomu, že není pod oknem radiátor, může být postel od stěny ke stěně. Vytváří tak malou „zašívárnu“, kam si majitelka může zalézt a číst si. Postel doporučujeme vyrobit vyšší a doplnit ji lavicí pro příležitostné sezení návštěv v „obývacím pokoji“. A navrch závěs pro větší soukromí.

Varianta 2

Autoři návrhu

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu 
  • popis požadavků (kolik osob bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.