Poradna architekta: jak vyřešit bydlení v bytě 1+kk pro jednoho člověka

aktualizováno 
Čím menší byt, tím větší problém, jak nedostatečný prostor zařídit. Zvlášť zapeklité bývají v tomto směru byty 1+kk či garsoniéry. To je i případ čtenářky Lenky.

Kuchyňský kout je malý, vešla se sem však i úzká pračka s horním plněním. | foto: Archiv majitelky

„Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s prosbou o pomoc při návrhu dispozice mého bytu. Uvažuji o kompletní úpravě garsonky s kuchyňským koutem. Žiji sama, studuji vysokou školu, ráda čtu, chtěla bych mít místo, kam bych si mohla zalézt a číst si. Pro práci potřebuji menší pracovní stůl a počítač,“ vypočítává Lenka.

Fotogalerie

Mladá žena neuvažuje tom, kam umístit televizi, zato má velké množství knih, které by potřebovala někam uložit, nepožaduje ani samostatný jídelní stůl.

Byt má celkovou plochu 30 m2  s dispozicí 1+kk. Pro představu uvádíme dvě možnosti úpravy, jedna ponechává stávající dispozici a řeší pouze malé úpravy, druhá do ní zasahuje výrazněji.

Varianta č. 1

Stávající dispoziční řešení je zachováno, kuchyňská linka je na svém místě, jedinou stavební úpravu představuje posunutí dveří do koupelny. V předsíni jsme navrhli vestavěnou skříň s prostorem pro pračku se sušičkou a v koupelně odstranili vanu, místo ní je zde sprchový kout.

Půdorys: současný stav

Půdorys: současný stav

Kuchyňská linka zůstává na svém místě. V tomto případě, kdy v bytě bydlí jen jeden člověk, lze vystačit s dvouplotýnkou a myčkou se šířkou 45 centimetrů.

Na protější stěně u okna jsme navrhli pracovní prostor, který pokračuje dále do místnosti jako pracovní stůl. Zakončuje jej velkorysá knihovna, u níž je počítáno se čtecím koutkem.

„Ložnici“ jsme umístili na druhou stranu místnosti. Postel může být řešena buď jako výklopná v rámci sestavy úložných prostor (tím by se pokoj trochu odlehčil), nebo může být použita klasická postel doplněná například závěsem či nebesy pro pocit soukromí.

Varianta 1

Varianta 1

Varianta č. 2

Stávající dispoziční řešení je upravené: v předsíni zůstává vestavěná skříň s prostorem pro pračku se sušičkou, koupelna má rovněž sprchový kout, ale její umístění je jiné.

Hlavní změna nastává v hlavní místnosti, tu jsme rozdělili na dvě části: obytný a pracovní prostor. První část má kuchyňskou linku v centrální části dispozice, která je doplněna sestavou úložných prostor s lednicí a spížní skříní. Pracovní prostor je pod oknem a zakončený knihovnou. Obytný prostor lze doplnit křeslem či jídelním stolem, nebo jej nechat volný.

Ložnice má svůj „prostor“ za rohem. Vzhledem k tomu, že není pod oknem radiátor, může být postel od stěny ke stěně. Vytváří tak malou „zašívárnu“, kam si majitelka může zalézt a číst si. Postel doporučujeme vyrobit vyšší a doplnit ji lavicí pro příležitostné sezení návštěv v „obývacím pokoji“. A navrch závěs pro větší soukromí.

Varianta 2

Varianta 2

Autoři návrhu

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu 
  • popis požadavků (kolik osob bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.

Autor:

Nejčtenější

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Půdnímu bytu v Brně dodávají vřelost OSB desky, je z nich i nábytek

Pocit velkého prostoru ještě umocňuje pohled přes...

Půdní vestavbu v domě z konce 19. století na dosah brněnské Zbrojovky a prvorepublikových městských lázní pojal...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

V moderním bungalovu použila designérka i špalky z rozřezaných kmenů

V prostoru vyniká podlaha z masivních prken.

Bungalovy mají řadu výhod, ale také jednu nevýhodu. Potřebují dostatečně velký pozemek. V tomto případě však neměla...

Další z rubriky

Ze staré fary vznikl hostinec s terasou i skvostnými dveřmi na WC

Architekti pamatovali i na venkovní kryté posezení.

V odsvěceném kostele se běžně pořádají koncerty nebo podnikové večírky. Majitel historické fary z přelomu 19. a 20....

Dům levně koupí, se ziskem prodá. Žena našla po rozvodu skvělého koníčka

Adele Bradleyové z anglického Leedsu se po deseti letech rozpadlo manželství....

Adele Bradleyové z anglického Leedsu se po deseti letech rozpadlo manželství. Během půlročního rozvodu se potřebovala...

Poradna architekta: jak přečerpat splaškovou vodu v panelákovém bytě

Ilustrační foto: V panelových domech lze často zbourat nenosné příčky či...

Nedostatek metrů čtverečních trápí většinu majitelů panelových bytů. Svůj problém řeší často vybouráním příček, aby se...

Najdete na iDNES.cz