Do proměny chaty v Urke na severním břehu fjordu se pustil už v osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing designér Halvor Bakke se svým týmem v duchu, který se poměrně výrazně liší od prvních sérií. Chaty jsou už v docela dobrém stavu, nechybí v nich elektřina ani voda, majitelé potřebují vyřešit víceméně už jen vzhled interiéru.
Přibývá i „viditelných“ pomocníků v podobě řemeslníků, a to včetně truhlářů a lakýrníků, což dříve zvládal Halvor se svými kolegy, Ole Rosén-Lystrupem a Torkelem Gjersetem, sám. Ze tří tesařů totiž už zbyli jen dva, možná proto, aby se snížily náklady.
Chata ve tvaru A
V chatě bylo nutné vytvořit další bytný prostor, protože se do ní nevešel ani jídelní stůl. Nezbývalo, než vyříznout část stěny a s pomocí zemních vrutů přistavět prosklenou přístavbu. Má 12 m2 a díky prosklení nabízí úžasný výhled na okolní hory.
Změnila se i kuchyň, dříve umístěná po obou stranách vstupní chodby. Díky dvěma střešním oknům se prostor prosvětlil, linku bylo možné protáhnout na délku pěti metrů. Druhá strana chodby připadla velké skříňové sestavě.
Nejdůležitější však bylo upravit přístup na galerii k ložnicím. Místo původního žebříku jak do kurníku vyrobil Ole sklopné schody, které se díky lanku, kladce a závaží s hmotností 20 kg velmi snadno sklápí i vytahují nahoru, aby přes den nepřekážely v prostoru.
Aby závaží „vytažené“ na stěnu chaty zvenčí fungovalo bez problémů, vyrobil pro ně Ole dřevěný komín, barevně sjednocený s fasádou chaty.
Galerie dostala místo robustního dřevěného zábradlí skleněné, ložnice majitelů se dočkala kvalitního dvoulůžka místo dvou samostatných postelí.
Za účast si připlatíte
Seriál má v norštině název Eventyrlig Oppussing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova. Do každé série se hlásí tisíce lidí, ale jen málokdo uspěje: pro výběr je důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, staré dřevěné chaty ve špatném stavu tak šanci už nemají. V podmínkách je jasně řečeno, že rekreační dům nesmí být ve špatném stavu: nestavíme, pouze povrchově renovujeme…
Budova musí mít také jedinečnou a trochu zvláštní polohu, může však být kdekoli v Norsku. A pozor, je nutná i spoluúčast ve výši 70 tisíc norských korun, což je přibližně 150 tisíc českých korun.
Chatu vylepšují už přes půl století, teď je konečně podle jejich gusta![]() |
Na kameře další řemeslníky sice moc neuvidíte, ale v podmínkách pro zařazení případného zájemce do pořadu (a jsou jich tisíce!) najdete třeba nutnost zajistit večeři a nocleh pro 12 až 15 lidí, sklad v blízkosti chaty, ale také dopravu materiálu (a to se může hodně prodražit, zejména v případě vrtulníku) i likvidaci odpadků.
Norové však chaty milují, proto je zájemců stále více než dost, jen během dvacátého století bylo v Norsku postaveno víc než čtyři sta tisíc chat a chatiček, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.
Nové díly Norských domů snů můžete sledovat na Prima Zoom od 8. září vždy v neděli od 20:00, reprízy pak každou středu od 9:10.
Halvor Bakke* 30. října 1970 Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Designér spolupracuje s celou řadu firem a výrobců, od doplňků, nábytku, textilu, koberců či podlah, ale vytvořil dokonce i vlastní „bublinky“, šampaňské a růžové víno pro Provence Viner. Je designérem značky Signature Collection By Halvor Bakke, pro interiérový řetězec Bohus – Signature Collection. Ten obsahuje vše, co potřebujete pro obývací pokoj, ložnici, jídelnu i venkovní prostory. Zabývá se zejména navrhováním interiérových prvků, které se vejdou do všech norských domácností, a dokonce jezdí do továren v Indii, aby zajistil kvalitu výroby. Ve spolupráci se společností Fraxx vytvořil kurz interiérového designu, kde ukazuje, jak si můžete svůj domov upravit sami. Společně se svou sestrou Ingunn Anvik vyvinul i kurz pro zahradníky. Dozvíte se tam tipy a triky, co můžete dělat na vlastní zahradě. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla. |