Halvor Bakke a jeho tým profi tesařů (Ole Rosén-Lystrup a Torkel Gjerset) jsou zpátky. Nová šestidílná série pokračuje v předchozích ve stejném duchu: ze starých a esteticky nepříliš přitažlivých chat vznikají útulné a upravené domky naplněné spoustou nápadů i designových doplňků a nábytku včetně věcí vyrobených přímo na míru.
Hlavní přednost seriálu? Nápady se neopakují, každý interiér vypadá jinak, což oceňují diváci v řadě zemí. Ve Skandinávii jde dokonce o nejoblíbenější lifestylový pořad.
Do stavebních zásahů se parta Halvora Bakkeho doplněná často i o specialisty (elektrikáře, obkladače, kamnáře aj.) však nepouští, za šest dnů by to prostě stihnout nešlo, navíc chaty a chalupy bývají často na obtížně přístupných místech, takže jen doprava materiálu by trvala hned několik dní a možná i týdnů kvůli počasí.
Jako v Dánsku
V prvním dílu nové série vyrazil Halvor Bakke do Orre nedaleko města Stavanger. Pláže s bílým pískem, v nichž se daří jen travinám, připomínají spíš dánské pobřeží než hornaté Norsko. Je zde i příjemné klima, takže si tu rodina majitelů ráda užívá nejen dovolenou.
Interiér už však něco pamatuje, navíc v kuchyni je výška pracovní plochy vhodná leda pro desetileté dítě. Nízké stropy také nejsou ideální.
Změny tak byly jasné: bylo nutné strhnout strop, aby se zvýšila světlá výška. Zbourala se i příčka u kuchyně, aby vznikl jeden velký obytný prostor. Kuchyňskou linku umístil Halvor zcela na opačnou stranu, po celé délce jedné stěny. Velkým plusem byla i výměna jednoho malého okna za velké, takže teď mají majitelé nádherný výhled na okolí včetně moře.
Stěny překryli Torkel s Olem deskami, na které přišly krásné tapety připomínající zelenkavo-šedé venkovní traviny. Ole vyrobil knihovnu na míru ve stejném odstínu a lavici pod okno. Knihovna dostala praktickou vychytávku: na desku umístěnou v knihovně přišla plochá televize, v případě potřeby lze desku i s televizi sklopit a vznikne velký jídelní stůl, u něhož lze z pohovky vychutnávat nejen jídlo, ale hlavně výhled na moře.
Dřevěná podlaha a ručně vyráběné šestiúhelníkové obkladačky z Maroka u kuchyňské linky i na podlaze před ní dodaly interiéru na útulnosti a originalitě. Halvor má rád věci z recyklovaných materiálů, proto je linka z recyklovaných PET lahví, i nádobí bylo vyrobené z 90 procent z recyklované oceli.
Nový vzhled dostala i ložnice, sem vyrobil designér noční stolky v podobě jednoduchých desek ze zbytků podlahových prken. Je to ukázka dalšího nápadu, který mohou použít i diváci seriálu, a je to i jeden z důvodů, proč jej tak milují.
I Torkel přišel s nápadem, který lze „zrecyklovat“: vyrobil posuvnou zástěnu, která chrání v případě silného větru majitele odpočívající na terase. Pokud je klidné počasí, zástěna se vrátí na místo a nic neruší výhled do okolí.
Halvor Bakke má totiž jedno pravidlo, kterým se u svých návrhů řídí. Aby byli lidé s pobytem na chatě spokojeni, potřebují tři věci: krb, televizi a výhled.
Norské domy snů
Seriál má v norštině originální název – Eventyrlig Oppussing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova. Do každé série se hlásí tisíce lidí, ale jen málokdo uspěje: pro výběr je důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, staré dřevěné chaty ve špatném stavu tak už nemají moc šancí.
Jak se staví sen po norsku: stará chata dostala plovoucí molo i terasu |
Na výběr jich však zůstává ještě hodně. Norové chaty milují, jen během dvacátého století jich bylo v Norsku postaveno víc než čtyři sta tisíc, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.
Nové díly Norských domů snů můžete sledovat na Prima Zoom od 8. září vždy v neděli od 20:00, reprízy pak každou středu od 9:10.
Z pohovky je nádherný výhled na moře, kdo chce, může využít na sezení i lavici přímo pod oknem. Deska, na které je umístěná televize, slouží po sklopení jako stůl.
Halvor Bakke* 30. října 1970 Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Designér spolupracuje s celou řadu firem a výrobců, od doplňků, nábytku, textilu, koberců či podlah, ale vytvořil dokonce i vlastní „bublinky“, šampaňské a růžové víno pro Provence Viner. Je designérem značky Signature Collection By Halvor Bakke, pro interiérový řetězec Bohus – Signature Collection. Ten obsahuje vše, co potřebujete pro obývací pokoj, ložnici, jídelnu i venkovní prostory. Zabývá se zejména navrhováním interiérových prvků, které se vejdou do všech norských domácností, a dokonce jezdí do továren v Indii, aby zajistil kvalitu výroby. Ve spolupráci se společností Fraxx vytvořil kurz interiérového designu, kde ukazuje, jak si můžete svůj domov upravit sami. Společně se svou sestrou Ingunn Anvik vyvinul i kurz pro zahradníky. Dozvíte tam tipy a triky, co můžete dělat na vlastní zahradě. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla. |