Řídce osídlená oblast Femundsmarka s jezerem Femunden (třetím největším v Norsku) láká na krásnou a čistou přírodu i na lov. Je to oblast, kde se daří bělokurům, ptákům z čeledi tetřevovitých. Jejich bílé peří se krásně ztrácí v bílém mechu, ale pro lovce se psy nejsou tyto „mimikry“ žádnou překážkou.
Mladí manželé ptáky rádi loví, mají i lovecké psy, takže není divu, že si pořídili starou chatu právě v této oblasti. Jenže: chata se jim zdá uvnitř příliš tmavá, chybí jim venkovní posezení a vůbec by uvítali nějakou modernizaci. Malá kamínka na dřevo, stařičký vařič a svícení petrolejkami je už nelákají.
Proto s napětím očekávali, jak jejich stavbu vylepší Halvor Bakke a jeho tým, na proměnu chaty si sami netroufali.
Velká okna, ale i spousta černé
Halvor se opět pustil do modernizace tím, že chatu zaplnil spoustou černé barvy, od dřevěných palubek v ložnici, černého nábytku v obytné části i v kuchyňském koutu, ale také na velkém koberci.
Designér je přesvědčený, že černá barva je moderní a umožňuje snadno kombinovat další barvy. Díky tepelnému čerpadlu je teď v chatě i elektrický proud, a tedy i lustry a lampičky, jenže většina lidí má asi jiné představy o světlém interiéru…
V chatě se měnila i dispozice, dvě malé místnůstky byly zrušeny, dřevěné příčky se naštěstí odstranily velmi rychle. V ložnici je tak krásné velké dvoulůžko typu boxpring se spoustou polštářů, jak to má Halvor rád.
Kuchyňská linka se výrazně zvětšila, přibyla i lednice s mrazákem a také elektrická trouba a varná deska.
Posezení za větrem
Gustav se pustil do terasy, což je téměř jeho specialita. Před větrem chrání odpočívající na jedné straně dřevěná zástěna, kterou tvoří dílce vyskládané jako stavebnice (lze je koupit v obchodech s potřebami pro kutily). Přímý výstup francouzskými okny z chaty je určitě praktický.
Jako odměnu za to, že ho majitel chaty vzal na lov bělokura, přidal Gustav ještě vtipný věšák na šaty, který vyrobil ze starých prken. Byla to už jejich druhá recyklace, protože původně byly použité na starém mostě v Tulse, po jeho rozebrání si jich majitel pár vzal, aby je použil na obložení v chatě.
Další venkovní posezení vyrobil Ole, dřevěná osmihranná lavička kolem stromu tak byla první, co manželé obdivovali.
Jak se staví sen po norsku
Norové chaty milují, jen během 20. století jich bylo v Norsku postaveno více než 400 tisíc, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.
Nové díly Norských domů snů můžete sledovat na Prima Zoom vždy v neděli od 20:00, reprízy jsou každou středu v 15:55. Seriál Jak se staví sen à la chata má v norštině originální název – Eventyrlig Oppusssing.
Do nové série se přihlásily tisíce lidí, ale jen málokdo uspěje: pro výběr je důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, standardní staré dřevěné chaty tak už nemají prakticky šanci. Veškeré náklady jdou za produkcí pořadu a jeho sponzory.
Halvor Bakke* 30. října 1970 Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla. |