Z kovárny mají nádherný obývák, z okna mohou skočit rovnou do moře

  • 2
Druhý díl už čtvrté série nejúspěšnějšího severského lifestylového pořadu Norské domy snů se věnuje netradiční proměně. Designér Halvor Bakke a jeho tým mají totiž předělat bývalou kovárnu a strojírenskou dílnu na místo pro setkávání velké rodiny a přátel.

Místo tradiční chaty (během 20. století jich v Norsku postavili více než 400 tisíc, mnohé bez tekoucí vody nebo elektřiny) se tentokrát designér se svými kolegy pustil do proměny přízemí staré kovárny a strojírenské dílny.

Bývalá kovárna a dílna byla plná starého nářadí a strojů.

Dům postavil už v roce 1923 pradědeček současného majitele přímo na mole. Manželé Evelyne a Even opravili exteriér stavby a interiéry v patře a v podkroví, ale s přízemím, které je plné starých dílenských strojů a nástrojů, si už poradit neuměli.

Jejich představa byla jasná: přáli si získat velký obytný prostor pro setkávání se svou početnou rodinou a přáteli. Designéři dostali volnou ruku.

Vše začalo vyklízením

Prostor dílny byl plný památek na pradědečka, spousta strojů by možná patřila i do muzea. Práce na interiéru tak začaly vyklízením, některé věci však posloužily na výrobu nábytku či dekorací.

Halvor si pozval na pomoc i známé autory nástěnných maleb, aby svým podílem přispěli k zachování památky na pradědečka Nikolaje. K největším úkolům patřila i výroba velkého jídelního stolu, ale také „padacího okna“, které mělo posloužit jako skákací prkno do moře.

Ole musel začít vyříznutím kusu betonu v původním okně, což se ovšem neobešlo bez mračen prachu a lehkých posměšků ostatních, protože Ole si zapomněl pustit vodu, která strhává prach při řezání. Těžké okno z bezpečnostního tvrzeného skla lze spustit pomocí elektrického zařízení, do moře lze buď rovnou skočit, nebo použít na míru vyrobený žebřík.

Okno ze silného bezpečnostního skla lze sklopit pomocí elektrického zařízení. Nahradí skákací můstek rovnou do moře. Jako vždy prvním, kdo si vyzkoušel skleněné „prkno“, byl otužilý Ole. Z vody se nahoru dostanete po žebříku, stejně jako Gustav.

Aby si i stolující zády k moři užili pohled na vodu, použil Halvor Bakke na stěnu proti nim zrcadla, v nichž se moře odráží. Prostor pro všechny se povedl, což ocenily i tři dcery manželů. Je otázkou, kdo bude mít odvahu využít netradiční přístup k moři…

Skandinávský hit

Norské domy snů jsou nejsledovanější místní televizní produkcí. Seriál se stal obrovským hitem nejen v Norsku, kde už proběhla jeho šestá série (tato čtvrtá je z roku 2018). Seriál má v norštině originální název Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova.

Čtvrtou sérii Norských domů snů uvádí Prima Zoom vždy v neděli od 20:00, reprízy jsou každou středu v 15.50.

Autoři nástěnné malby začali nejdříve pracovat pomocí sprejů, pak sáhli po štětcích...

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní celebritou a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru však zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Pochází z evangelické luteránské komunity, proto se těžko vyrovnával se svou homosexualitou, rodiče však stáli při něm. V letech 2006 až 2016 měl za manžela Ricarda Fagerströma. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.