Středobodem příběhu Mendelova skleníku je (ne)obyčejný hrášek. Právě s křížením rostlin hrachu setého prováděl otec genetiky v 19. století pokusy. Na základě výsledků svého bádání popsal základní zákony dědičnosti a dal vzniknout novému vědnímu oboru.
Mendel hrách pěstoval ve skleníku na zahradě Augustiniánského opatství v Brně, který nechal postavit v roce 1854 jeho mentor opat Cyril František Napp. O pár let později skleník poškodila vichřice a budova postupně chátrala. V 60. letech 20. století ze skleníku zbývalo pouhé torzo. Padlo proto rozhodnutí zbourat ho. Ze skleníku pak zbyly pouze základy.
Augustiniánské opatství ve Starém Brně se však rozhodlo významnému místu vdechnout nový život. Oslovilo architektonické studio Chybík+Krištof a vznikl unikátní projekt vycházející z původní podoby objektu.
V únoru 2022 začaly intenzivní stavební práce, které trvaly necelých devět měsíců. Obnovený Mendelův skleník byl otevřen 12. listopadu 2022. Stavba je kromě samotné skleněné konstrukce zajímavá tím, že kopíruje originální půdorys i orientaci a aktivně pracuje se třemi Mendelovými zákony dědičnosti, které předznamenaly budoucnost moderní genetiky.
Největší ostuda Brna parádně prokoukla a je skokem do 21. století |
Obnovený Mendelův skleník je unikátním prostorem propojujícím svět vědy a víry. Pořádají se zde vědecké konference, přednášky, bankety, výstavy i koncerty.
Pod prosklenou střechou zároveň našla místo stálá expozice Mendelova odkazu v podobě skleněného uměleckého díla představujícího Mendelův rukopis nebo model monumentu Hrachovina. A stejně jako za časů Gregora Johanna Mendela se v něm navíc symbolicky stále pěstuje hrášek. Tentokrát však nejmodernějším způsobem – v aeroponických květináčích.
14. listopadu 2022 |
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.