Domek dnešního muzea nechala vybudovat Alice G. Masaryková na vlastní náklady v roce 1928 pro místní pobočku ČČK. Budova do roku 1991 sloužila jako sociální dům a poradna pro matky s dětmi. Od roku 2002 zde provozovalo Muzeum T. G. M. Rakovník pamětní síň s malou expozicí. Bohužel domek, který vlastnil Červený kříž, nebyl v dobrém technickém stavu a investice ze strany muzea nepřipadala v úvahu.
V roce 2017 objekt odkoupil Úřad Středočeského kraje. Muzeum následně využilo výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a v letech 2020–2022 proběhla rekonstrukce objektu včetně vybudování nových expozic.
Alice Masaryková chtěla být lékařkou, překazila jí to i vlastní ješitnost |
V rámci rekonstrukce byly položeny nové krovy, střechy a podlahy, vybudován byl nový zdroj topení, kompletně se vyměnila elektroinstalace a rozvody vody, objekt byl odvlhčen, vybudovaly se datové rozvody a nainstalovaly nové bezpečnostní systémy včetně kamer.
Došlo i na rekultivaci zahrady a vybudování pítka. Celý objekt je bezbariérový včetně bezbariérové plošiny a toalety pro handicapované návštěvníky. Díky dotaci IROP zde zároveň vznikla zcela moderní expozice obohacená o multimediální prvky.
Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti |
Objekt dnes slouží jako Muzeum Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže. Návštěvníci se zde mohou seznámit s osobností Alice G. Masarykové i s historií ČČK. V přízemí prezentují expozice rekonstrukci bytu A. G. Masarykové a dobové čekárny pro matky s dětmi. První patro je věnováno historii mezinárodní organizace Červený kříž, slouží ale zároveň jako výstavní či přednáškový prostor.
Expozice jsou doplněné multimediálními prvky. Návštěvníci mohou využít k odpočinku i zahradu, kde je instalována bronzová socha matky s dítětem od známé sochařky Ley Vivot.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.