Masiv takzvaného Šlikovského archivu nebo také kaple je dobře viditelný i zvnějšku, nejlépe z malého parkoviště těsně přiléhajícího k patě hradu. Nachází se na jihovýchodním nároží hradního celku a sestává ze starší raně gotické či ještě románské bašty zakončené korunní římsou, na niž přisedá renesanční pětiboká nástavba.
Ta vznikla při šlikovské přestavbě v letech 1528 až 35, nesou ji pískovcové krakorce s nárožími poněkud vystupujícími před plášť budovy. V roce 2019 byl na objektu proveden stavebně historický průzkum odhalující fragmenty původní renesanční freskové výzdoby.
Právě fresková výzdoba Šlikovského archivu je zřejmě nejzajímavějším nálezem od roku 1966, kdy byla znovuobjevena hradní románská rotunda. Interiér této místnosti je sklenut elegantní síťovou klenbou s hřebínky zakončenou třemi pískovcovými svorníky, z nichž centrální je opatřen reliéfně provedeným šlikovským erbem.
Hrad Grabštejn v Trojmezí zničili komunisté. Zachraňuje se už třicet let |
Okolí těchto svorníků je poměrně bohatě zdobeno rostlinnými motivy – větvičkami s plody, pravděpodobně jablíčky, doplněnými zoomorfní dekorací jednoduše stylizovaných figur jelena a hada. Západní stěnu těsně pod patou zaklenutí dekoruje fragment postavy Ježíše na kříži v nadhlaví doplněný nápisem INRI. O něco níže se nachází vrchní část postavy zatím neidentifikovaného světce.
V říjnu 2021 dokončili akademičtí malíři V. Potůček a J. Kándl restaurování fresek, a prostory jsou tak přístupné veřejnosti.
V roce uvedl 2014 František Záruba tento objekt ve své publikaci Hradní kaple. Tím dal podnět k řadě spekulací, zda byl tento prostor primárně Šlikovským archivem, či šlo o objekt šlikovské domácí kaple. Stavební zakomponování do těsného sousedství obytných místností Severního paláce by mohlo hovořit pro druhou variantu.
Rovněž odborní restaurátoři podílející se na revitalizaci stavby se přiklánějí spíš k variantě kaple, a to díky zachovanému fragmentu postavy Ježíše a části postavy neidentifikovaného světce.
Navštívili jste hrad Loket?
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.