Výpravní budova nádraží v Lipníku nad Bečvou byla vybudovaná v roce 1842 podle plánu architekta Antona Jünglinga v rámci stavby c. k. privilegované Severní dráhy císaře Ferdinanda.
O pět let později byla odstraněna a vznikla nová zděná patrová budova podle projektu architekta Ernesta Ehrenhause, který vycházel z původních návrhů architekta Jünglinga.
Klasicistní budovu o sedmi osách, s mělkými rizality, které byly zvýrazněny rohovou bosáží, a s patrovou římsou pokrývala valbová střecha.
Okna v přízemí měla půlkruhové zaklenutí a zdobení pásovou rustikou, v patře byla okna obdélná. V roce 1897 byla z jižní strany přistavěna přízemní čekárna s dřevěnou verandou.
Poslední desítky let nádraží chátralo a vyžadovalo zásadní modernizaci exteriérů i interiérů. Rekonstrukce byla zahájena v říjnu 2017 a skončila v listopadu 2018.
Poškozené a nefunkční části původního objektu – střecha, dřevěná přístavba a samostatně stojící WC pro cestující veřejnost – byly odstraněny. Budova dostala novou střešní konstrukci, fasádu se zateplením a výplně okenních a dveřních otvorů.
Úpravě vnitřních prostor předcházely změny dispozičního uspořádání. Sociální zázemí pro veřejnost je nyní začleněné do objektu včetně zajištění bezbariérového přístupu.
Nezbytnou součástí obnovy byla dodávka prvků komunikačních, zabezpečovacích a signalizačních zařízení a vybudování zázemí pro pracovníky dopravce, stejně tak nového komerčního a technologického prostoru. Celkové investiční náklady dosáhly téměř 15 milionů korun.
Zázemí pro cestující
Nádražní budova Lipník nad Bečvou ležící v údolí Moravské brány je důležitou spojnicí pro cestující a turisty, kteří míří do oblasti s mnoha cennými historickými památkami.
Rekonstrukcí získala budova a její okolí atraktivní architektonický vzhled, který poskytuje cestujícím potřebný komfort. Reprezentativní podoba je přínosem nejen pro cestující, ale i pro samotné město Lipník nad Bečvou. Díky rekonstrukci se podařilo nádražní budovu přenést do dnešní doby, která vyžaduje moderní zázemí pro cestující.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.