Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

  1:00aktualizováno  1:00
Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací ornamentů a elegantní zdobností. V Liberci najdeme jednu z mála našich vil v tomto stylu, která nedávno prošla velkorysou rekonstrukcí. Interiéry jsou však veřejnosti nepřístupné.

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Simonova vila v Liberci je zářným příkladem toho, jak byla československá meziválečná architektura neuvěřitelně rozmanitá. Ve stejné době rostly zcela odlišné typy budov, na jedné straně tradiční domy inspirované stylem art deco, doznívajícími prvky secese a historizujícími ,neo‘ styly, na straně druhé strohé domy svázané striktními pravidly funkcionalismu, jehož architekti opovrhovali zdobností a kladli důraz na funkci prostoru.

Vila v Liberci je zástupcem první skupiny. Vyrostla v letech 1926 až 1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí.

I málo zkušené oko pozná výrazné prvky fasády, jež se inspirovaly klasicismem: velkolepý vstup se schodištěm a postranními římskými sloupy nese arkýř, který zároveň kryje i zvýrazňuje vchod do vily.

Fotogalerie

Elegantní zdobnost umocňuje socha děvčátka s míčem umístěná přímo nad vchodem. Funkční prvky stavby jsou pojaté zdobně, za zmínku určitě stojí masivní komín, který sedí jako koruna na mansardové střeše.

Novoklasicistní ráz budovy doplňují detaily ve stylu art deco: stylizované rostlinné motivy na fasádě se střídají s maskarony (reliéfními motivy ve tvaru stylizovaných tváří).

Dekorativní styl představuje i červenožlutá barevnost fasády, ale i menší detaily v exteriéru i interiéru: rostlinné motivy najdeme na vstupní brance i na vykládaných skleněných dveřních a okenních tabulích či na malovaných stropech.

Typické je zdobné, ale zároveň jednoduché dřevěné obložení interiéru opatřené bílým lakem a funkčně-dekorativní prvky v podobě různých zákoutí, příkladem může být útulný odpočinkový výklenek s vestavěným posezením.

Vila pro inspektora i kojenecký ústav

Vilu si za první republiky nechal postavit liberecký policejní inspektor Adolf Simon. Vybral si architekta Franze Radetzkého, jehož práci i stylu zůstal věrný, architekt pak pro inspektora postavil ještě další dva domy. Vila má téměř čtvercový půdorys a tradiční uspořádání korespondující s tehdejším stylem života a zvyklostmi.

Suterén zaujímají technické místnosti a sklepy, mírně vyvýšené přízemí je věnováno společenským prostorům pro přijímání hostů a trávení volného času a v horních patrech se nachází soukromé místnosti.

Po druhé světové válce byla vila znárodněna a od roku 1953 sloužila jako sídlo kojeneckého ústavu. To byla pro budovu do jisté míry záchrana, žádný z exteriérových prvků nebyl zničen a ve velké míře se zachoval i interiér včetně masivního dřevěného schodiště, procházejícího středem vily, a dřevěných obkladů i vestavěných prvků.

Dlouhé roky však vila povážlivě chátrala. Po revoluci v roce 1989 se dostala do majetku města, které nemělo peníze na její rekonstrukci, ale ani smysluplné využití pro celý objekt.

Vilu si za první republiky nechal postavit liberecký policejní inspektor Adolf...

Vilu si za první republiky nechal postavit liberecký policejní inspektor Adolf Simon.

Rekonstrukce od základů

Když se město vilu rozhodlo prodat do soukromých rukou, získal ji podnikatel Vojtěch Pražma, vlastník a ředitel společnosti Modelárna Liaz. A nutno říci, že jí tato změna svědčí.

Nový majitel ji koupil v roce 2011 a další tři roky plánoval a realizoval velkolepou rekonstrukci. Bylo třeba postupovat opravdu od píky, tedy od elektrických rozvodů a zcela nového kanalizačního vedení, až po detaily, které jsme již zmínili: restaurování dřevěného obložení a skleněných vitráží provázené konzultacemi s odborníky a památkáři. 

Vojtěch Pražma nechal odstranil také necitlivé úpravy a vestavby, které byly provedeny v padesátých letech pro potřeby kojeneckého ústavu.

Obnovená továrníkova vila

Nový majitel vilu doslova rozzářil, její výrazná fasáda rozhodně upoutá pohled kolemjdoucího. Interiér si sice na vlastní oči prohlédnout nemůžeme, nicméně víme, že majitel ho přizpůsobil stylu art deco, jehož rozvoj ukončila druhá světová válka.

Zrestauroval interiér a místnosti vybavil dobovým nábytkem a doplňky, které pocházejí ze stejné doby jako Simonova vila. Rekonstrukce proběhla citlivě, takže byla většina původních prvků zachována, zároveň však byla provedena tak, aby vyhovovala požadavkům moderního bydlení. 

Nový majitel totiž ve vile bydlí se svou rodinou. Svým způsobem se tak budova opět přiblížila tradici libereckých továrnických vil.

Autoři:
  • Nejčtenější
Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Vodáctví, vzpomínky a kouzla. Moderní chata s trampskou duší

Řeka Sázava a její okolí je Mekkou vodáků a trampů. A také lidí z Prahy, kteří se chtějí za pár desítek minut dostat...

Premium

Zázraky se dějí. Ze zapomenuté barokní památky je dnes výstavní zámek

Michal Bedřich žije několik let na zámku a stará se o jeho provoz. Od začátku se podílel na ukázkové rekonstrukci,...

Zámek čekal sto let na záchranu. Kdysi hostil i svůdníka Casanovu

Unikátní historická budova, na kterou navazuje zámecký park, stojí přímo v centru Litvínova. Má za sebou...

Premium

Proměna bytu továrníka. Skupinka nadšenců vytvořila úžasný prostor

Původně si velkorysý byt v centru Prahy užíval továrník Alois Brey. Kanceláře, které tu najdete dnes, ale primární...

Najdete na iDNES.cz