Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

  1:00
Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací ornamentů a elegantní zdobností. V Liberci najdeme jednu z mála našich vil v tomto stylu, která nedávno prošla velkorysou rekonstrukcí. Interiéry jsou však veřejnosti nepřístupné.

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Simonova vila v Liberci je zářným příkladem toho, jak byla československá meziválečná architektura neuvěřitelně rozmanitá. Ve stejné době rostly zcela odlišné typy budov, na jedné straně tradiční domy inspirované stylem art deco, doznívajícími prvky secese a historizujícími ,neo‘ styly, na straně druhé strohé domy svázané striktními pravidly funkcionalismu, jehož architekti opovrhovali zdobností a kladli důraz na funkci prostoru.

Vila v Liberci je zástupcem první skupiny. Vyrostla v letech 1926 až 1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí.

I málo zkušené oko pozná výrazné prvky fasády, jež se inspirovaly klasicismem: velkolepý vstup se schodištěm a postranními římskými sloupy nese arkýř, který zároveň kryje i zvýrazňuje vchod do vily.

Fotogalerie

Elegantní zdobnost umocňuje socha děvčátka s míčem umístěná přímo nad vchodem. Funkční prvky stavby jsou pojaté zdobně, za zmínku určitě stojí masivní komín, který sedí jako koruna na mansardové střeše.

Novoklasicistní ráz budovy doplňují detaily ve stylu art deco: stylizované rostlinné motivy na fasádě se střídají s maskarony (reliéfními motivy ve tvaru stylizovaných tváří).

Dekorativní styl představuje i červenožlutá barevnost fasády, ale i menší detaily v exteriéru i interiéru: rostlinné motivy najdeme na vstupní brance i na vykládaných skleněných dveřních a okenních tabulích či na malovaných stropech.

Typické je zdobné, ale zároveň jednoduché dřevěné obložení interiéru opatřené bílým lakem a funkčně-dekorativní prvky v podobě různých zákoutí, příkladem může být útulný odpočinkový výklenek s vestavěným posezením.

Vila pro inspektora i kojenecký ústav

Vilu si za první republiky nechal postavit liberecký policejní inspektor Adolf Simon. Vybral si architekta Franze Radetzkého, jehož práci i stylu zůstal věrný, architekt pak pro inspektora postavil ještě další dva domy. Vila má téměř čtvercový půdorys a tradiční uspořádání korespondující s tehdejším stylem života a zvyklostmi.

Suterén zaujímají technické místnosti a sklepy, mírně vyvýšené přízemí je věnováno společenským prostorům pro přijímání hostů a trávení volného času a v horních patrech se nachází soukromé místnosti.

Po druhé světové válce byla vila znárodněna a od roku 1953 sloužila jako sídlo kojeneckého ústavu. To byla pro budovu do jisté míry záchrana, žádný z exteriérových prvků nebyl zničen a ve velké míře se zachoval i interiér včetně masivního dřevěného schodiště, procházejícího středem vily, a dřevěných obkladů i vestavěných prvků.

Dlouhé roky však vila povážlivě chátrala. Po revoluci v roce 1989 se dostala do majetku města, které nemělo peníze na její rekonstrukci, ale ani smysluplné využití pro celý objekt.

Vilu si za první republiky nechal postavit liberecký policejní inspektor Adolf...

Vilu si za první republiky nechal postavit liberecký policejní inspektor Adolf Simon.

Rekonstrukce od základů

Když se město vilu rozhodlo prodat do soukromých rukou, získal ji podnikatel Vojtěch Pražma, vlastník a ředitel společnosti Modelárna Liaz. A nutno říci, že jí tato změna svědčí.

Nový majitel ji koupil v roce 2011 a další tři roky plánoval a realizoval velkolepou rekonstrukci. Bylo třeba postupovat opravdu od píky, tedy od elektrických rozvodů a zcela nového kanalizačního vedení, až po detaily, které jsme již zmínili: restaurování dřevěného obložení a skleněných vitráží provázené konzultacemi s odborníky a památkáři. 

Vojtěch Pražma nechal odstranil také necitlivé úpravy a vestavby, které byly provedeny v padesátých letech pro potřeby kojeneckého ústavu.

Obnovená továrníkova vila

Nový majitel vilu doslova rozzářil, její výrazná fasáda rozhodně upoutá pohled kolemjdoucího. Interiér si sice na vlastní oči prohlédnout nemůžeme, nicméně víme, že majitel ho přizpůsobil stylu art deco, jehož rozvoj ukončila druhá světová válka.

Zrestauroval interiér a místnosti vybavil dobovým nábytkem a doplňky, které pocházejí ze stejné doby jako Simonova vila. Rekonstrukce proběhla citlivě, takže byla většina původních prvků zachována, zároveň však byla provedena tak, aby vyhovovala požadavkům moderního bydlení. 

Nový majitel totiž ve vile bydlí se svou rodinou. Svým způsobem se tak budova opět přiblížila tradici libereckých továrnických vil.

Autoři:
  • Nejčtenější

Architekti zachránili byt s nesmyslnou dispozicí a sloupem uprostřed

Byt ve tvaru lichoběžníku není až tak běžným jevem. Právě takový si koupili mladí manželé v novostavbě v Praze 10. O...

Zpěvák Jan Smigmator utekl s rodinou na chalupu. Plánuje ji zbourat

Opatření spojená s koronavirem prakticky ze dne na den připravila o práci herce i hudebníky. Kdo měl chatu nebo...

Nejlepší interiér roku 2019: architekti vsadili na dřevo a minimalismus

Pravidlo, že pokud architekt navrhuje dům i vybavení interiéru, vede k nejlepšímu výsledku, se v případě domu v...

Nejlepší interiéry roku 2019. Zvítězil dům s vlašským krovem v Praze

Absolutním vítězem pátého ročníku soutěže Interiér roku se stal Dům s vlašským krovem v pražských Jinonicích. Autory...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý kamenný dům nahradili dřevostavbou. Nemohou si ji vynachválit

Manželé Adrianna a Dawid bydleli na vzdáleném předměstí Poznaně. Jenže dojíždění do centra za prací představovalo...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Zámek v Čechách pod Kosířem strašně vytrpěl. Krásné časy jsou zpět

Když zámek Čechy pod Kosířem získal v roce 2008 do vlastnictví Olomoucký kraj, začala rozsáhlá obnova areálu, která...

Z přístřešku pro lodě vykouzlili chatu s terasami i písečnou pláží

Proměnit na chatu lze takřka vše, starou vojenskou radiovou stanici, bývalý sklad ryb či salaš. To dokazuje designér...

Zámek Holešov měl namále. Majitelé bez peněz jej nakonec prodali městu

Dominantou Holešova ve Zlínském kraji je raně barokní zámek posazený v unikátní zahradě, který po letech chátrání opět...

Unikátní trať zanikla, z nádraží byla ruina. Lovečkovice to ale nevzdaly

V bývalé nádražní budově v Lovečkovicích v Ústeckém kraji vzniklo Minimuzeum připomínající železniční trať zrušenou za...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...