Zchátralé lázně v Liberci opravilo město. Je z nich atraktivní galerie

  1:00aktualizováno  1:00
Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. Než se v nich před čtyřmi lety usídlila Oblastní galerie Liberec.

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. | foto: Oblastní galerie Liberec

Budova městských lázní představuje zajímavou ukázku architektury své doby, kdy se na stavbách současně uplatňovaly prvky nastupující secese a dosud převažujícího historismu.

Fotogalerie

Její interiéry dodnes udivují bohatostí a velkorysostí. O štědrosti stavitele svědčí mimo jiné vysoká dvoupodlažní bazénová hala, mramorová schodiště, štuková výzdoba, nástěnné dekorativní malby, bohatě zdobená zábradlí a jiné uměleckořemeslné práce. Lázně byly v plném provozu až do roku 1990, poté však několikrát měnily majitele a chátraly.

Překvapivé využití

Až v roce 2005 připadla dlouhodobě nevyužívaná stavba městu Liberec, které začalo se záchrannými pracemi a hledáním vhodného využití, toto období skončilo v roce 2009 uzavřením dohody mezi městem, Libereckým krajem a Oblastní galerií Liberec o budoucím využití lázní pro galerijní účely.

O návrh revitalizace se postaral liberecký ateliér Sial, galerie převzala lázně do pronájmu 1. září 2013 a po přestěhování sbírek a instalaci nových expozic je 28. února 2014 otevřela veřejnosti.

Atraktivní cíl turistů

Projekt zahrnoval celkovou rekonstrukci historické budovy pro potřeby výstavního a kulturního centra a výstavbu nového depozitáře. Bývalé lázně nyní poskytují výstavní prostory pro stálou expozici i krátkodobé výstavy a místnosti pro edukační programy.

Návštěvníci zde najdou také knihovnu, kavárnu, šatnu a prodejnu katalogů, nechybějí ani skladové a archivní prostory a kanceláře pro zaměstnance. Budova je celá bezbariérová, má příjemné prostředí a pohodlí moderního výstavního provozu.

Zdařilé rekonstrukce

Samozřejmostí je komplexní zabezpečení výstavních prostor pomocí kamerového systému a protipožárních a bezpečnostních čidel.

Z bývalých lázní se stal nový atraktivní cíl turistů a návštěvníků Liberce. Projekt rekonstrukce lázní byl oceněn hlavní cenou Grand Prix Obce architektů za rok 2013 a novostavba depozitáře získala hlavní cenu Klubu za starou Prahu jako nejzdařilejší novostavba v historickém prostředí realizovaná na území České republiky v roce 2013.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Malou dřevostavbu si řezbář vyrobil za tři měsíce, má jen dvoje dveře

Dřevostavbu si majitel postavil za tři měsíce.

Ne, není to tradiční dům. Nemá sousedy ani klasické místnosti. Dveře spočítáte velmi rychle. Jsou jen dvoje, vchodové a...

Chalupářský styl nahradily v domě moderní prvky a kovářská čerň

Trámy a krov nechali architekti upravit lazurou v bílé barvě, vše doplnili...

Proměnit interiér staršího domu a dodat mu moderní vzhled, to byl hlavní úkol pro architekty ze studia Free Architects....

Další z rubriky

Plechová vrata ukrývala zpustlou zahradu. Za záchranou stojí Robinsoni

Doubravník v okrese Brno-venkov má krásnou Zahradu ticha.

Doubravník v okrese Brno-venkov má necelou tisícovku obyvatel. Ti mladší z nich donedávna ani nevěděli o zanedbané...

Chalupa na horách dostala novou podobu, cenné stavební prvky zůstaly

Velká světnice v přízemí slouží k odpočinku, stolování, vaření i dalším...

Zrekonstruovat starou chalupu v podhůří pro rekreační bydlení je už řadu let velmi častým a atraktivním řešením. Jen...

Český poklad. Národní muzeum je nádherná budova plná krásných skvostů

Tři a půl roku trvala rekonstrukce historické budovy Národního muzea, která...

Národní muzeum, které dominuje Václavskému náměstí, ještě voní novotou. Ty tam jsou špinavé cihly a popraskaná fasáda....

Najdete na iDNES.cz