Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli výši hypoték se lidé pouštějí do rekonstrukcí, mohou ale narazit

Podle nedávného průzkumu by v případě pořízení vlastního bydlení největší část respondentů, a to téměř čtyřicet procent, dala přednost koupi staršího bytu nebo domu a následné rekonstrukci. Důvod je jasný, finance. Jenže ta nakonec může vyjít mnohem dráž, než byl původní odhad.
Pustit se svépomocí do rekonstrukce je běh na dlouhou trať, v případě staršího...

Pustit se svépomocí do rekonstrukce je běh na dlouhou trať, v případě staršího domu i na několik let. | foto: Profimedia.cz

Ceny nemovitostí, tedy bytů i domů, se sice podle statistik v druhém čtvrtletí tohoto roku zastavily, jenže úrokové sazby hypoték se vyšplhaly na úroveň kolem sedmi procent, a tak zejména mladí lidé nemají šanci na pořízení nového bytu či domu.

I proto průzkum Stavební spořitelny České spořitelny z května 2022 ukázal, že 40 procent zájemců by dalo přednost koupi starší nemovitosti. V 60 procentech případů jsou důvodem peníze, na novostavbu totiž zájemci nedosáhnou.

Ceny stavebních materiálů šly prudce nahoru i kvůli cenám za energie potřebné k jejich výrobě. To platí hlavně o skle a keramice.

„Podle našeho průzkumu chce bydlet ve vlastním 9 z 10 Čechů, jinými slovy jen 10 procent z nás po něm netouží,říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Řešením není ani nájemné bydlení, jehož ceny výrazně stouply a možností navíc rapidně ubylo, a tak mnozí vidí řešení v rekonstrukci staršího bytu či domu. Jenže právě zde číhá řada nebezpečí, které zejména mladí lidé nedokážou odhadnout. Svou velmi nebezpečnou roli zde sehrává také enormní zdražování stavebního materiálu i práce řemeslníků.

Na prvním místě musí být názor odborníka

Bez posouzení odborníka se rozhodně nevyplatí pouštět do koupě a následné rekonstrukce. Třeba u domu může být narušená statika, vysoká zemní vlhkost (typické je to u staveb ve svahu, od něhož dům vlhne), náklady na odvlhčení a hydroizolaci pak představují statisíce navíc.

Staré domy mívají výšku obytné místností v přízemí třeba jen 2,2 m, jenže dnes musí mít alespoň 2,5 m, zvýšení bývá přitom většinou nemožné. Stejně tak se špatně řeší změna dispozice, kdy původní dům měl průchozí pokoje.

Mylná je i představa, že koupím ruinu na malém pozemku, tedy za nižší cenu, zbourám ji a postavím na pozemku novou stavbu. Jenže rodinný dům může zabírat maximálně 30 % plochy pozemku.

Rekonstrukce starého domu ve špatném technickém stavu je záležitost na několik let.

U starých domů hrozí i to, že mohou být památkově chráněné. Památkáři mohou vyžadovat postupy a materiály, které výrazně navýší cenu rekonstrukce.

Řadu informací může prozradit i katastr, věřit jen slovům původních majitelů se nemusí vyplatit. Tím, že třeba v létě nemívá jejich studna dostatek vody, se vám chlubit nebudou. Cenné mohou být proto i informace od sousedů. Zajímejte se i to, co se může „dít za humny“: dálniční obchvat nebo výstavba nových domů rozhodně nepotěší.

Počítejte také s tím, že i když vám stavební firma udělá přesný rozpočet, jen málokdy se podaří jej dodržet. Hlavně při velkých rekonstrukcích se mohou objevit závady a problémy, o nichž nikdo neměl ani tušení.

Bourání příček je možné jen se souhlasem statika.

Problémy s rekonstrukcemi bytů

Ani u bytu se bez konzultace s odborníkem neobejdete. Před koupí doporučuje architektka Věra Konečná požadovat půdorys bytu se všemi nosnými stěnami a příčkami, aby bylo možné zvažovat případné změny.

U starých domů radí provést stavební průzkum. „Třeba dřevěné stropy, které jsou typické pro domy z 30. let, mohou být prohnilé, při stavebním zásahu hrozí i zřícení. Trámy prohnilé vlivem zatékání nejsou vidět, jedině sonda může odhalit jejich technický stav. Navíc dřevěné konstrukce vyžadují suché stavební procesy a možnost provětrávání a zásahy do konstrukcí musí posoudit statik,“ vysvětluje architektka Konečná.

A dodává: „Žádnou příčku není možné libovolně bourat, může hrát roli v celém konstrukčním systému. To platí třeba právě u dřevěných stropů. Příčky často totiž procházejí všemi patry nad sebou a jsou staticky provázány se stropy. Zbouráním příčky například ve 3. patře se zřítí všechny další ve vyšších patrech. Nové příčky by měly být lehké, aby neohrozily únosnost stropu.“

Hmotnost panelu nedovoluje vyříznutí celé potřebné části.

Statik musí také rozhodnout o možnosti nejen vybourat příčku v panelovém domě, ale i vyříznout dveře v původní příčce. Vyplatí se také požádat o návrh projektu architekta, který nejlépe odhadne, jak co nejsnadněji (i nejlevněji) provést požadované změny, zejména v dispozici.

Pozor je nutné si dát také na výměnu oken: těsné okno s izolačním zasklením v nezateplené fasádě může způsobit vznik plísní, výměnu okem je třeba udělat před zateplením fasády.“

A tady nastává další problém: například u panelových domů, kde bylo zateplení již provedené, ale okna vyměněná nebyla, trvá často SVJ nebo družstvo na tom, že se po dobu záruky, zpravidla pět let, nesmí nijak zasahovat do fasády, tedy ani měnit okna.

Prostudovat si stanovy SVJH nebo družstva ještě před koupí bytu je proto naprosto nezbytné. Noví majitelé se mohou hodně divit: řada změn je možná jen se souhlasem, někde se zakazuje i instalace klimatizace nebo předokenních žaluzií. Co na tom, že v bytě je vedro k padnutí...

Co ukázal průzkum

Při rekonstrukci by se 43 procent Čechů podle průzkumu spoléhalo na vlastní úspory. Stavebko nebo úvěr ze stavebního spoření by k zaplacení rekonstrukce použila třetina Čechů. Neopomenutelným prvkem každé současné rekonstrukce jsou také udržitelné technologie. Lidé by si podle průzkumu Buřinky nejvíce přáli instalovat fotovoltaické panely a využívat dešťovou vodu. Třetina chce jejich pořízení platit z vlastních úspor a necelá třetina spoléhá na pomoc dotací.

Výsledky průzkumu z května 2022

K novostavbě se přiklání třetina Čechů. Jen osm procent by volilo přístavbu u rodičů či prarodičů a stejný počet preferuje družstevní bydlení.

Hypotéka, jako úvěr zajištěný nemovitou věcí, slouží především k financování koupě nebo stavby nemovitosti. Úvěr ze stavebního spoření je zase vhodný při rekonstrukci nebo koupi družstevního bydlení. Úroky z obou těchto typů úvěrů je možné odečíst ze základu daně a tím i ušetřit. Buřinka se specializuje na rekonstrukční úvěry. To potvrzují i statistiky. V poslední době stojíme za renovacemi největšího počtu domovů financovanými pomocí úvěru ze stavebního spoření,“ říká Radek Perman, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...