Krajská knihovna Karlovy Vary sídlí v budově bývalých vojenských kasáren, konkrétně ve vojenské jídelně. Dlouhodobě se potýkala s nedostatkem prostoru. Dokumenty nebylo kde archivovat, stávající kapacity nedostačovaly. Proto Karlovarský kraj na výstavbu depozitáře podal žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Stavělo se od prosince roku 2019 do září 2021.
Podobu nové budovy depozitáře, kterou oživují nevšední barevné prvky, vytvořil architekt Miroslav Míka z Mariánských Lázní. Budova dostala speciální vybavení. Jde hlavně o pojízdné regály, které mají 22 kilometrů úložných polic, ale také software a hardware pro ukládání dat a další zařízení. Depozitář díky tomu bez problému pojme knihovní fond, který by jinak krajská knihovna neměla kam uložit, navíc je zde zajištěna ochrana těch nejvzácnějších dokumentů.
Nový depozitář dává knihovně další možnosti, jak využít stávající prostory a nabídnout komfortnější služby. Cílem pracovníků knihovny je rozšířit volný výběr literatury tak, aby čtenáři získali lepší přístup ke knihám a měli všechny atraktivní tituly přímo na očích.
Zničená kaple v Neratově přežila jen zázrakem. Záchrana přišla z Polska |
Vzniklo i důstojné zázemí pro literární pozůstalost Vlasty Chramostové, kterou se knihovně podařilo získat začátkem roku 2019 – postupně bude zpřístupněna veřejnosti. Budova je navržena opravdu velkoryse. Místo pro ukládání archivních materiálů bude stačit minimálně na dvacet let.
Návštěvníkům se nabízí zajímavá možnost využít badatelnu, která je určená k nerušenému studiu. Zájemci zde mohou vstoupit do databází Kramerius, Děl nedostupných na trhu (DNNT) a dalších elektronických informačních zdrojů, studovat na svých zařízeních (wi-fi je k dispozici) či z vlastních materiálů nebo si dopředu rezervovat dokumenty krajské knihovny.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.