Byt s otřesnou koupelnou byste po proměně skoro nepoznali

  • 83
Celý život pomáhá paní Hana jako terénní pracovník potřebným, bezdomovcům a drogově závislým. Vlastní dceru však před drogami ochránit nedokázala, a tak se musela ujmout i její dcerky Aničky. Tu vychovává i se svým synem v panelákovém bytě, který by potřeboval výraznou rekonstrukci.

Paní Hana žije ve starém panelákovém bytě spolu se synem Honzou (22 let) ze svého druhého vztahu, který je tak o 15 let mladší než dcera Petra z prvního manželství. I proto o něm jedenáctiletá vnučka Anička mluví jako o „starším bráchovi“.

Původní koupelna byla průchozí, s pračkou ovšem už nikoli.

Otec Aničky je Němec, její maminku Petru odvezl už před lety do Německa, kde ji opustil a zmizel. Anička ho neviděla víc než osm let. Petra se sice v Německu léčí, je už jen na nejnižších dávkách metadonu, ale o dceru se nezajímá.

Hana je typický zástupce „sendvičové generace“, stará se o maminku, za kterou minimálně každý druhý den jezdí do jejího bytu s jídlem, doma má vnučku, která jí říká maminko (vlastní prakticky nepoznala), a syna Honzu. Ten se jí snaží pomáhat, ale s minimálním příjmem toho moc nezvládne.

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvedla Prima v pondělí 2. dubna ve 22:35.

Byt, kde chybí peníze

Paní Hana neměla a nemá jednoduchý život. Nevyšel jí ani jeden ze dvou vztahů. Radost jí dělá alespoň vnučka Anička,  která miluje Annu Slováčkovou a Adama Mišíka.

Jeho návštěva na tréninku roztleskávaček, kam Anička pilně chodí a trénuje (a má doma za své výkony už řadu medailí), byl pro malou slečnu nezapomenutelný zážitek. Setkání domluvila Iva Kubelková, moderátorka pořadu, která se zejména dětem z pořadu snaží připravit nějaký „zážitkový“ dárek.

Rodina bydlí v panelákovém bytě s původním umakartovým jádrem. Větší problém než neatraktivní vzhled však představuje nefunkční část elektrických rozvodů, takže v koupelně si rodina svítí stojací lampou v jídelním koutě. Byt 3+kk není velký: jídelna s kuchyňským koutem, obývací pokoj (tady spí Honza) a  další pokoj, který provizorně rozdělují skříně, část patří babičce, druhá Aničce. 

Paní Hana má ráda bílou, šedou a černou barvu. Netrvala na ničem, přála si novou vstupní chodbu a především novou koupelnu a WC. 

Jídelna po proměně: byt je v přízemí, takže se na okna kromě závěsů použily i žaluzie.

A jak se na proměnu dívali designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný? „Bylo jasné, že vybouráme celé umakartové jádro a spojíme koupelnu s WC. Chvíli pak trvalo nalézt správné řešení, jak umístit příčku mezi koupelnou a kuchyní, aby i kuchyně měla správné proporce,“ popisují designéři.

Jednoznačně největším problémem byla špatná elektroinstalace. V bytě se skoro nesvítilo. Zásadní úkol tak bylo nalezení problému v elektro rozvodech a následná nová kabeláž.

„Zajímavý prvek jsme použili v jídelně, kde se černá stěna oddělující kuchyň a jídelnu jakoby pomyslně sklopí až na zem a pokračuje na podlaze černým marmoleem. Tato zmiňovaná stěna je i zajímavá prořezanými otvory vyplněnými sklem. Tím jsme dostali denní světlo do koupelny a pod ruce při práci v kuchyni,“ upozorňují autoři proměny.

Na podlahu použili designéři marmoleum, příjemný materiál, který je teplý a snadno se udržuje, na rozdíl od laminátu je i „tichý“ pro sousedy. Vyrábí se z přírodních obnovitelných složek, mezi nimiž nechybí lněný olej, dřevitá moučka z kontrolovaných lesů a jutová textilie, na niž je linoleum lisováno. Velké plus představovala opět i kompletní výměna dveří v celém bytě, a to včetně vstupních.

Nová koupelna se sprchovým koutem a závěsnou toaletou

Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly 565 078 korun. Spokojenost tříčlenné rodiny byla pro designéry tou nejlepší odměnou.