Další pokračování televizní show Jak se staví sen má ukázat, že proměnit lze vše, interiér i člověka. V tomto případě začal příběh už před řadou let. Vlaďka měla dva syny, manžela, dům, prosperující rodinnou firmu. A v ní byla mladá sekretářka. Taková banalita… Během jediného dne nezbylo nic. Vlaďka musela i se syny odejít. Přiznává, že ji napadla i sebevražda, naštěstí ji pomyšlení na děti od takového kroku odvrátilo.
Po několika letech si i ona našla nového partnera a před dvanácti lety se jim narodila dcera Nikola. Koupí téměř sto let starého domu na okraji Mělníka měl začít nový život. Jenže při rekonstrukci se vynořovaly nové a nové problémy, které si vyžádaly mnohem větší náklady, než s jakými rodina počítala.
Pořídili novou střechu, krovy, okna a topení, ale na podlahu nebo dveře už peníze nezbyly. Kuchyň i obývací část jsou, pokud jde o nábytek, také zařízené jen provizorně. Architekt Lukáš Lipert a designérka Martina Pištěláková mají vše změnit (Prima 20. března v 17:35).
Tak trochu smutek
Při rekonstrukci přišli designéři na spoustu nedodělků a problémů. „Zásadní byla nedodělaná kuchyň, chybějící důstojné místo pro stolování, dále dveře do navazujících obytných místností a také podlaha bez nášlapné vrstvy,“ vypočítává Lukáš Lipert.
Proto byl pro designéry největší výzvou jídelní stůl s kuchyní. Pro ni autoři proměny použili bílé kuchyňské skříňky (Oresi), které oživila dřevěná pracovní deska a také obklady Deco (RAKO) s výrazným patchworkovým dekorem. Skládají se ze 24 vzorů. Těmi nechali obložit i zeď nad horními skříňkami.
K bílému kuchyňskému nábytku přidali designéři velký černý stůl pro šest stolujících i ostrůvek, který výrazně rozšířil pracovní plochu a úložné prostory.
Na ně pamatovali Lukáš Lipert a designérka Martina Pištěláková i v obývací části, na míru vyrobený vestavěný nábytek zaplnil také nevyužité kouty obývacího pokoje v nikách. Šatní skříň se přemístila do ložnice, nové místo dostal i rotoped. Dvě starší lampy, památka na „lepší časy“ z bývalého Vlaďčina podnikání, se staly součástí nově upraveného interiéru.
„Proměnu bych označil za styl příměstská romance, i když pojmenovat řešení stylem je podle mne příliš nadsazené, návrh vycházel z osobní zkušenosti a poznání rodiny, kde je dominantním prvkem ženská ruka v domácnosti,“ prozrazuje Lukáš.
V interiéru se počítalo s dřevěným stropem, který celý prostor příjemně spojil a “zahřál”. „Už při první návštěvě nám bylo oběma jasné, že budeme pracovat s dřevěným stropem a celý prostor budeme chtít prosvětlit. Dispozici kuchyně jsme pak nechali podobnou původní, protože ta se nakonec ukázala jako nejlepší,“ popisuje Martina Pištěláková.
Zásadním problémem byl hlavně stavební stav. Prostor nebyl vůbec vymalovaný, omítky jen v hrubém provedení, chyběla podlaha, v rámci nové podlahy se musely zakrývat trubky od topení. „Největší výzvou pro nás byla úprava stěn a nová elektroinstalace v kombinaci s novou podlahou a dveřmi v tak krátkém čase,“ říká Martina.
Reakce rodiny na proměnu? Nikola ronila slzy jako hrách, maminka jí zdatně sekundovala. Její přítel Jindra, otec Nikoly, byl nadšený hlavně z podlahy. Společně věří, že v novém dokončeném prostředí najdou opět radost ze společného bydlení i života. Vlaďka bere vše také jako začátek nové životní etapy, chce zhubnout alespoň dvacet kilogramů a konečně mít zase radost ze života.
NákladyStavební a ostatní práce 119 130 Kč Celkem 595 649 Kč |