Když si nedávno kuchař Miloš (31) bral kuchařku Janu, projevil velkou odvahu. „Vyženil“ totiž hned tři děti: osmnáctiletou dceru Adélu a čtrnáctiletého a sedmiletého syna. Možná i proto Jana (37) kývla teprve na jeho třetí žádost o ruku.
Dnes spolu očekávají narození syna Tadeáše, jenže s blížícím se porodem se ukazuje, že malý byt v Praze 6 v Dejvicích, kde obývací pokoj slouží i jako jídelna a ložnice rodičů (a budoucí pokoj miminka), není právě ideální základ pro poklidný rodinný život a soukromí dospělých.
Děti totiž musí chodit do svého pokoje přes obývací pokoj, který je průchozí i do kuchyně a teprve přes ni se chodí na toaletu!
Další proměnu v televizní show Jak se staví sen (Prima v sobotu 19. března v 17:35) dostali na starosti Andrea Hylmarová a architekt Marek Povolný.
„Nápad se zrodil velmi rychle. Dispoziční řešení bylo jasným vyústěním přání majitelů bytu vyřešit zónování bytu a soukromí členů rodiny. Zásadním problémem byla špatně umístěná toaleta, situovaná za kuchyní,“ vysvětlují designéři.
Velké bourání
Spojit obývací pokoj s kuchyní Jana nechce, je v ní chladno a chybí v ní okno. Manželům vadí, že děti chodí přes tento pokoj sloužící třeba i několikrát v noci, osmnáctiletá dcera přichází někdy z diskotéky také hodně pozdě. O soukromí si nastávající rodiče mohou nechat jen zdát. Jejich přání je tedy jasné: zbavit se „průchoďáku“, mít normální postel a soukromí.
Vyhovět všem přáním však nešlo, chyběl prostor pro samostatné lůžko. Zůstalo tak řešení s pomocí rozkládací pohovky, je alespoň velká a má kvalitní matraci pro pravidelné spaní.
Prvotní však bylo zbavit se chození dětí přes obývací pokoj. To vyřešilo probourání vstupu na WC z předsíně a prodloužení její chodby tak, aby vznikl samostatný vstup do dětského pokoje. Do kuchyně se nyní vstupuje přímo z předsíně, z ní pak posuvnými dveřmi do obývacího pokoje.
Při rekonstrukci se museli autoři proměny vypořádat s výškovými rozdíly místností, křivými zdmi i rákosovými stropy. Rozdíl ve výšce podlah vyřešily OSB desky, na které se položila plovoucí laminátová podlaha.
Povrchové vedení plynu proměnili designéři ze záporu na přednost:. „Nejvíce nás potěšilo zakomponování stávajících viditelných rozvodů plynu, které jsme zvýraznili a udělali z nich zajímavý grafický prvek v interiéru. Současně jsme z trubek pro plyn vytvořili lampy a rám pro zrcadlo, které doplnily plynové rozvody se stejným provedením,“ popisují Andrea a Marek.
Nejvíc se změnila dispozice bytu, vyřešil se přístup do jednotlivých pokojů přes chodbu, nikoli průchodem přes další pokoj. V bytě je nyní více soukromí pro všechny, což je důležité zejména s očekávaným přírůstkem do rodiny.
Trubky jako ozdoba
„Styl proměny můžeme nazvat městským s malým nádechem industriálu. Místo původního nábytku jsme vytvořili nové úložné prostory, které jsou zakomponovány na míru do stěn. Zajímavý prvek představuje využití původních dveří mezi obývákem a dětským pokojem. Místo zazdění vznikla nika a v ní malá pracovna,“ popisují designéři.
Barevně kombinovali bílou neutrální barvu na stěnách, stropech a skříních s kamennou šedou na dveřích a skříních v obývacím pokoji. Kamenná šeď je použita i jako spojující pruh na stěnách, který propojuje niky u TV a pracovny se zbytkem místnosti. Tento horizontální prvek opticky rozšiřuje zmenšený obývací pokoj.
Interiéru výrazně pomohla nová svítidla i jejich praktické bezdrátové ovládání, odpadlo tak zasekávání nových elektrických rozvodů. V předsíni nechali designéři položit mramorový koberec, který je šest hodin po aplikaci už pochozí.
Zapomnělo se ovšem na povolení záboru v ulici před domem pro kontejner na stavební odpad, na což rychle upozornili sousedé. Nakonec městská policie vše vyřešila milosrdnou pokutou ve výši 200 korun.