Jak se staví sen po norsku: na chatu mohou jen pěšky a helikoptérou

  • 22
Interiérový designér Halvor Bakke a jeho tým tesařů restaurují staré chaty.Tentokrát se vydali téměř na vrchol vysokého pohoří, které se tyčí nad hlubokým fjordem. Lovecká chata, která zde stojí, není pro žádné padavky. Cesta k ní trvá několik hodin, přístup je možný jen pěšky.

Na proměnu měl tým designéra Halvora Bakkeho jen šest dnů. A opět musela pomoci helikoptéra, která dopravila nahoru potřebný materiál stejně jako v roce 1978, kdy chatu postavili. Cesta je totiž jinak možná jen pěšky, představuje náročný, několikahodinový výstup.

Kadibudka nad fjordem: podle majitelky u ní nikdo nezavírá dveře, aby se mohl kochat pohledem do údolí.

Těžko dostupná chata proto zůstala po celá desetiletí ve stejném stavu, jako když ji postavili. Přibyla jen „kadibudka“, na kterou musela rodina Franka a Bente vynášet dřevo celé léto. „Když ji někdo používá, nikdy nezavírá dveře, výhled si nenechá ujít,“ s úsměvem vysvětluje Bente.

Dopravu materiálu helikoptérou by si rodina, která se po generace živí pastevectvím, chová ovce a lamy, mohla jen těžko dovolit. Jenže v 70. letech minulého století stavěla firma v oblasti sloupy vysokého napětí. Rodina vyčistila les tam, kde to stavbaři potřebovali. Za odměnu jí společnost helikoptérou dopravila nahoru potřebný materiál.

V hlavní roli štětec a pila

Jako tradičně se designér Halvor Bekke chopil hlavně štětce a barev: šedou lazurou natřel stěny chaty, trámy naopak černou, aby vynikly na světlém dřevě. Bílá barva na okenní rámy je designérovou tradiční vychytávkou: bílá okna vypadají větší a lépe odrážejí světlo.

Tesaři z týmu vyrobili nový a hlavně praktičtější „plot“ u terasy, který chrání majitele před nepříjemným větrem. Parní lázeň (tu si tým vyzkoušel) dostala praktickou polici kolem )obvodu, aby bylo možné kam odkládat sklenice a podobně.

Uvnitř se vyměnil nábytek a zejména kamna. Starý typ s malou účinností, pouze 40 procent, nahradil nový, u něhož výrobce uvádí účinnost 85 procent. Kamna navíc skýtají příjemný pohled na hořící polena.

Sklopný jídelní stůl vyrobil jeden z tesařů přímo na místě, uvolnil se tak prostor v malé kuchyni, kde nepříliš funkční malá kamínka nahradil sporák. Ten byl předtím v chodbě, což opravdu není praktické.

Majitelé chaty dostali nová křesla, aby si mohli vychutnali výhled do okolí.

Pro rodinné mazlíčky i pomocníky při shánění ovcí, smečku šesti border kolií, vznikl ve sklepě „maxikotec“.

Pro rodiče šesti dětí, z nichž se domů vrátil jen nejmladší Jalmar, aby časem statek převzal, připravil designér Halvor krásný dárek: dvě vyhlídková křesla, z nichž se lze doslova kochat nádherným výhledem do údolí.

Norské domy snů

Pořad Norské domy snů zachycuje velkolepé přírodní scenérie, tradice a historii země, ale především oddanost místních obyvatel památkám po předcích. Během prázdnin se Norové vrhají do hor a na souostroví, aby si mohli odpočinout a vrátit se ke kořenům tradičního života ve skandinávských chatách.

Halvor si se svými tesaři vyzkoušel i místní parní lázeň. Výhled z ní stojí opravdu za to.

Jen během 20. století jich bylo v Norsku postaveno více než 400 000, mnohé bez tekoucí vody nebo elektřiny. Nyní velká část z nich chátrá a potřebuje renovaci.

Norské domy snů se staly nejsledovanější místní televizní produkcí (na kanále TV3 Viasat Norway), navíc s nejvyšším nárůstem lineární sledovanosti v TV během čtyř dosud uvedených sérií, což z pořadu udělalo obrovský hit nejen v Norsku.

V Česku uvádí první sérii televize Prima ZOOM vždy v neděli v 21:05, reprízy jsou ve středu od 16:30.