Všechno přitom mohlo skončit dobře, Petr se vrátil ke svým rodičům, zbavil se závislosti, našel si práci a opět navázal vztah s dětmi. Jenže ho před dvěma lety, v 39 letech, zradilo srdce. S jeho smrtí se nemohou dodnes smířit hlavně děti, Terezka a Honzík.
Janě, která pracuje v bance, pomáhají přes týden její rodiče, rodiče Petra berou o víkendech vnoučata na výlety. Do pořadu Jak se staví sen přihlásila rodinu jedničkářka Terezka s pomocí babičky. Otcův osud bere velmi těžce, stejně jako bratr, který chodí čtyřikrát týdně plavat a daří se mu i ve škole.
Jana od okamžiku, kdy zůstala s dětmi sama, dokázala na domě dodělat fasádu, terasu, dva pokoje pro děti a položit linoleum. Pokud jde o vybavení, tak je Jana velice skromná, vše si pořídila z druhé ruky. Vybudovala pro své rodiče i vejminek 1 + 1, kde její rodiče mohou přebývat a v budoucnu tam budou i bydlet. Jana si na vše vzala hypotéku a jak sama říká, už víc dělat nemůže.
Jak se staví sen pro tři nadšené slávisty v bytě v dezolátním stavu |
Zázraky za pět dní
Proměna domku pro Janu a její děti padla na architektku Hanu Šmejkalovou a designérku Jaroslavu Hájkovou. Ty dospěly k velmi náročnému rozhodnutí, za pět dní předělat šest místností včetně koupelny, WC či chodby. Kuchyň a obývací pokoj byly jasným zadáním, přibyl ještě malý pokojík pro Janu, kde by měla své soukromí.
„Při prvním setkání s Janou a jejím domem jsme si říkaly, zda jsme tu vůbec správně. Zvenčí vypadal dům ve velmi dobrém stavu, bylo zřejmé, že je o něj dobře postaráno. Dokonce i v interiéru to na první pohled nepůsobilo, že by byl třeba nějaký zásadnější zásah. Nicméně při bližším zkoumání vylézaly na povrch jednotlivé potíže, které nás čekaly k řešení,“ vzpomínají autorky proměny.
Výměna zastaralé kuchyňské linky byla jasnou volbou, podlaha v obývacím pokoji také a s tím souvisel celý interiér tohoto velkého prostoru.
První dojem byl klamný
„Vstupní chodbu jsme jen chtěly vyladit, a to původně mělo být vše. S tím jsme do proměny původně šly. Nicméně velmi záhy vyšlo na světlo, že stav koupelny, byť na první pohled vypadala moderně a relativně nově, je žalostný, a rozhodně budeme muset zasáhnout i zde,“ vysvětluje architektka Šmejkalová.
„Trochu nám hrálo do karet, že ze stavebního a technického hlediska byl dům opravdu v docela dobrém stavu, a nemusely jsme tedy řešit rozsáhlé úpravy elektřiny nebo stavebních konstrukcí. Ale i tak si stavba mákla, aby se vše stihlo včas,“ doplňuje ji Jarka Hájková.
Pro Janu a její děti zvolily designérky moderní a vzdušný interiér s celou řadou uklidňujících přírodních motivů. Hlavní roli sehrál dub v přírodním odstínu, a to jak na podlaze a na obkladu kuchyňské linky, tak hlavně na dominantních interiérových prvcích v podobě lamelových stěn.
„Ty jsme využily nejen jako dělicí polopříčky, ale i k orámování krásné tapety, která je hlavní dekorací obývacího pokoje. V obývacím pokoji a kuchyni, ale ostatně ani v koupelně, jsme z původního starého a nefunkčního vybavení nenechaly nic, snad jenom akvárium, které Janě dělá radost,“ popisují designérky.
V chodbě naopak využily celé původní vybavení, které si Jana vyrobila a krásně ladí se stávající podlahou, tedy věšákovou stěnou a důmyslným botníkovým regálem.
V deseti nových dílech pořadu dvacáté první série pořadu Jak se staví sen – Extra diváky provází opět moderátorka Iva Kubelková, do proměn se zapojilo dvanáct designérů. Premiérové díly můžete sledovat v novém čase, a to každý pátek ve 22:00 na Primě.
Náklady na proměnuStavební práce 150 000 Kč Celkem 835 827 Kč |