Digitální planetárium v Hradci nemá chybu i díky úsilí zkušených vědců

  1:00aktualizováno  1:00
Pracovníci hvězdárny v Hradci Králové už od počátku nového tisíciletí cítili, že jejich působiště, které se stavělo mezi lety 1947 a 1961, pomalu přestává stačit době. Díky jejich iniciativě a úsilí vznikl projekt Digitálního planetária.

Projekt Digitálního planetária vznikl díky úsilí pracovníků hvězdárny v Hradci Králové. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Bylo zřejmé, že krajské město potřebuje nové, větší a modernější planetárium, které by vyhovělo nejen moderním formám školní výuky, ale i současným požadavkům na názorné a atraktivní provedení programů pro veřejnost.

Fotogalerie

Proto se začaly hledat možnosti zásadní modernizace přístrojového vybavení i prostorového rozšíření stávajícího planetária.

Při tvorbě koncepce nového planetária nechtěli pracovníci hvězdárny nic uspěchat ani udělat chyby, které by se později nedaly napravit. Proto se opakovaně účastnili mezinárodních setkání, stáží a cest po Evropě, kde navštěvovali planetária a vědecká vzdělávací centra, a všechny teoretické poznatky a získané zkušenosti při návrhu uplatnili. Především v oblasti vlastností, možností i fyzikálních omezení digitálních projekčních systémů.

Uskutečnění projektu Digitálního planetária znamená významný posun v seriózní prezentaci vědy a výzkumu v regionu. Hvězdárnu navštěvuje široká veřejnost a také velký počet žáků a učitelů.

Programy zaměřené na astronomii a příbuzné vědní obory, provedené přístupnou a zajímavou formou, vytvářejí velký prostor pro propagaci výsledků vědy, výzkumu, techniky, vývoje a inovací.

Po architektonické stránce se nové planetárium prezentuje jako výrazný objekt složený z rotačního elipsoidu posazeného na podstavec ve tvaru širokého kvádru. Kompozici lze chápat jako parafrázi přistávajícího fantaskního vesmírného korábu.

Kromě technologií a prostor nezbytných pro funkci planetária se v objektu nacházejí dvě výstavy. Sál v přízemí obklopuje prostorné foyer s interaktivní expozicí Mikrosvět – makrosvět, která znázorňuje obrovský rozsah měřítek, s nimiž se v přírodě setkáváme.

V patře je okolo sálu kruhový ochoz s interaktivní expozicí Energie – formy a přeměny, kde se návštěvníci mohou stručně a přehledně seznámit s některými základními fyzikálními  zákony. Obě výstavy tvoří exponáty, efektně nasvětlené panely a dotykové monitory.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Autoři:

Nejčtenější

Na Šumavě si postavili promyšlený srub. I po letech jsou z něho nadšení

Srub v šumavské krajině nedoznal během uplynulých let výraznějších změn.

Architekt Zdeněk Šimoník navrhl před lety srub s klempířskými prvky a kovovým obložením. To vše příhodně kontrastuje s...

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Zachraňuje dědovu zdivočelou zahradu. Na plot plný děr nejsou peníze

Zahrada po dědečkovi v Nových Hradech potřebuje nový plot.

Anna zdědila po prarodičích zahrádku v Nových Hradech. Pokračuje v dědových stopách a snaží se pozemek zvelebovat....

Další z rubriky

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Jak se staví sen pro malou tanečnici v bytě plném andělů

Po proměně se spojil kuchyňský kout s dětským pokojem, vznikl jeden obytný...

Aničce se objevil zhoubný nádor na mandlích v šesti letech. Nemoc zvládla a dnes, po více než pěti letech, má spoustu...

Jak se staví sen: u chatky neměla žena WC ani vodu, teď má i sprchu

Domek je malý, ale vše má své místo.

Nemá vodu, koupelnu ani WC. Zato má v chatce v zahrádkářské kolonii, kde přežívá už patnáct let, pořádnou zimu....

Najdete na iDNES.cz