Některé objekty hradního areálu si lidé postupně rozebrali na stavební kámen, některé se zřítily do lomů v rámci probíhající těžby. Před úplným zničením zachránil Kunětickou horu na počátku 20. století pardubický Muzejní spolek, který ve 20. a 30. letech provedl rozsáhlé opravy podle projektu architekta Dušana Jurkoviče. Hrad provozoval až do roku 1953, kdy spolkový majetek zabavil stát.
Komunistický režim znamenal období nezájmu a zanedbaná údržba vedla až k uzavření areálu na přelomu 70. a 80. let minulého století. V roce 1993 byl objekt opět zpřístupněn veřejnosti a průběžně se prováděly opravy v různých částech areálu.
Výrazný posun nastal v letech 2018–2023, kdy proběhly restaurátorské práce a památková obnova celého hradního paláce. Byly upraveny povrchy palácového nádvoří, obnoveny historické omítky a zrestaurovány kamenické prvky. Opravily se také elektrorozvody, instalovalo se osvětlení a upravily se expozice. Zcela nově pak bylo zpřístupněno severní křídlo palácového nádvoří.
Do zachovalého skeletu tvořeného obvodovým zdivem byla v celém půdorysu vložena masivní tesařská konstrukce až do úrovně bývalého královského sálu ve druhém patře. Uskutečnila se také rekonstrukce objektu zázemí přírodního amfiteátru v podhradí v návaznosti na úpravy okolní zeleně.
Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí |
Kunětická hora je dnes perlou východočeského Polabí. Návštěvníky láká na prohlídku pozdně gotického hradu, pozůstatky jedinečného systému opevnění, na zajímavé expozice a jedinečné vyhlídky do dalekého okolí. Pořádá se zde celá řada kulturních akcí, mimo jiné tu hostuje venkovní letní scéna Východočeského divadla v Pardubicích.
K proměněnému místu se pojí osobnost architekta Dušana Jurkoviče a také Mikoláše Alše, který se účastnil jednání představitelů Muzejního spolku v Pardubicích za záchranu Kunětické hory na počátku 20. století. Váže se k němu i několik pověstí – o Opatovickém pokladu ukrytém v Kunětické hoře nebo o zázračných léčivých účincích třešní ze zdejších sadů.
23. dubna 2015 |
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.