Ze staré textilní továrny mají úžasnou galerii s domácí atmosférou

  1:00aktualizováno  1:00
Staré průmyslové objekty lákají k novému využití. To platí i o bývalé továrně na vlněné látky Karla Trnky, následně o hale č. 8 Národního podniku Sukno. První rekonstrukcí prošla v roce 2010, ta zásadní přišla o několik let později. Místo továrny teď mají v Humpolci unikátní uměleckou galerii.

Bývalá tovární hala se proměnila na zajímavou galerii a kavárnu. | foto: Lukáš Žentel, Nadační fond 8smička

Zatímco v roce 2010 se hlavním poznávacím znamením proměny stala antracitová fasáda, druhá rekonstrukce přinesla v letech 2016 až 2018 proměnu objektu na galerii neboli zónu pro umění 8smička. Rekonstrukce se ujal architekt Luděk Rýzner a jeho studio OK Plan architects. S projektem 8smičky se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Podlahy přízemních výstavních prostor, knihkupectví a auditoria sjednotila bílá...

Podlahy přízemních výstavních prostor, knihkupectví a auditoria sjednotila bílá epoxidová stěrka.

V přízemí najdete hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, kavárnu, knihkupectví a multifunkční přednáškovou místnost.

První patro zahrnuje výstavní prostory i neveřejnou část se soukromou sbírkou moderního a současného umění, druhé pak patří depozitáři s regálovým systémem.

Chytré nápady

Komfort stavby uvnitř zabezpečují moderní technologie, pro běžného návštěvníka skryté a lehce přehlédnutelné. Prostory prvních dvou nadzemních podlaží měly totiž od počátku omezenou světlou výšku pro výstavní účely, proto bylo nutné přistoupit k méně tradičnímu řešení.

„Systémem snížených sádrokartonových lemů na výšku 2,6 m kolem obvodu každé výstavní místnosti jsme dosáhli vyváženého kompromisu, aby hlavní plocha zůstala ve světlé výšce přibližně tři metry,“ vysvětluje architekt Rýzner.

Fotogalerie

Snížené lemy využil pro vedení vzduchotechniky a ostatních médií, jako jsou elektro, slaboproud, topení, vodovod a kanalizace. Na hranu lemu umístil zapuštěný osvětlovací systém. Technologie galerijního umělého nasvětlení Hoffmeister umožňuje nasvětlit exponáty cíleně jen v požadované míře intenzity.

Srdce technologie budovy pak představuje strojovna vzduchotechniky a kotelna umístěná v přízemí severní strany domu. Jako zdroj vytápění celého objektu slouží dvě tepelná čerpadla vzduch-voda. Velká vzduchotechnická jednotka potrubím rozvádí čerstvý vzduch po celé budově.

Interiér s retro křesly

Podlahy přízemních výstavních prostor, knihkupectví a auditoria sjednotila bílá epoxidová stěrka. Pro první patro včetně kavárny použili architekti dubové podlahy, které objektu dodávají útulnou domácí atmosféru.

Pro vybavení interiérů byla zvolena kombinace tuzemských dodavatelů: nábytek do kavárny je od společnosti TON, vybavení kanceláří a drobné doplňky od architektonického dua Schwestern a společnosti Profil nábytek.

Společenskou místnost a kavárnu zdobí osm repasovaných křesel od Jindřicha...

Společenskou místnost a kavárnu zdobí osm repasovaných křesel od Jindřicha Halabaly.

Společenskou místnost a kavárnu zdobí osm repasovaných křesel od Jindřicha Halabaly. Bar Cafe 8smička tvoří na míru vyrobená kompozice rámů obrazů. Originální autorskou stavebnici Špulka z materiálu FlexFoam a korku připravil na míru Ateliér SAD.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Krásný odpočinek u moře. Bydlet můžete ve svém už za dva miliony

Lotte, Algarve, Luz, Portugalsko. Vila s dispozicí 4+kk o obytné ploše 217...

Koupit si dům či byt u moře je pro mnohé nesplnitelným snem. A to kvůli vysokým cenám. Avšak dají se najít i výjimky....

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Rozhledna Královka v Jizerských horách vsadila na ekologii i design

V roce 1907 byla původní stavba nahrazena dnešní kamennou rozhlednou.

Už v roce 1888 zde postavil Spolek německých turistů první dřevěnou rozhlednu, tu však ani ne po dvaceti letech strhl...

Když se chce, všechno jde. Řekli si v Litomyšli a vrátili nábřeží život

Proměnu celé lokality iniciovaly místní spolek Generace 89 a město Litomyšl.

Okolí říčky Loučné v Litomyšli bylo na začátku 20. století plné života a romantickou atmosféru si uchovalo i za...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Najdete na iDNES.cz