Klášter sester premonstrátek vznikl pravděpodobně současně s pražským Strahovským klášterem roku 1143, nebo 1144 jako zbožné dílo Vladislava II. a jeho manželky Gertrudy. Ta zde také nalezla místo svého posledního odpočinku. Šlo o druhý ženský klášter založený v našich zemích.
Doksany se těšily přízni vládnoucích Přemyslovců nejen po hmotné stránce, sestrám byly svěřovány na vychování královské dcery včetně (pozdější svaté) Anežky České. Za husitských válek musely premonstrátky Doksany opustit, ale po pětiletém exilu se vrátily. Roku 1782 císař Josef II. kvetoucí klášter se 49 sestrami zrušil.
Areál nejprve sloužil jako kasárna, později přešel do šlechtických rukou a sloužil jako zámek s přilehlým hospodářským dvorem. V době totality patřil státu, v části kláštera byl státní statek.
Hrad Grabštejn v Trojmezí zničili komunisté. Zachraňuje se už třicet let |
Po roce 1989, kdy padl komunistický režim a církev dostala svobodu, se mohla postupně stát realitou i myšlenka obnovy kontemplativního života. Z Kongregace sester premonstrátek se přihlásilo několik sester, které tímto způsobem chtěly žít.
Volba místa padla na starý klášter v Doksanech. V roce 1997 odkoupil Strahovský klášter od státu severní část bývalého konventu a začala se plánovat její rekonstrukce.
Víra, modlení a práce
Dne 31. ledna 1998 začal v budově doksanské fary prozatímní společný život čtyř sester (dvou z Polska, dvou z Čech). Komunita se začala postupně rozrůstat a formovat. Od prosince 1998 do prosince 2002 probíhaly základní práce v zakoupené části objektu a bylo dokončeno západní křídlo kláštera.
V lednu 2003 se komunita mohla do této části nastěhovat a 30. ledna 2003 prožít slavnostní posvěcení. Náplní života sester je víra, modlení a práce (vaření, praní, uklízení, práce na zahradě) péče o kostel, šití liturgických oděvů, pěstování léčivých bylin a následná výroba čajových směsí či bylinných likérů.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.