V roce 1882 zastupitelstvo města Dobříše projednalo a přijalo návrh místní školní rady vést jednání o koupi pozemku u č. p. 35. Dříve tu stával hospodářský dvůr Wittichů ze Streitfeldu. V roce 1896 město objekt odkoupilo. Místo něj zřídilo Komenského náměstí a postavilo nynější školní budovu.
Komenského náměstí je společenským srdcem Dobříše. Přestože jde o veřejný prostor v centru města, neodpovídal jeho původní stav významné poloze v rámci městské infrastruktury.
Problematické bylo dopravní řešení, absence odpočinkových ploch, ale i dožilý stav povrchů, špatný stav zeleně a nedostatečné vybavení mobiliářem.
Nová podoba vytváří z náměstí velkorysý prostor používaný primárně jako pěší zóna a pobytové území pro obyvatele i návštěvníky města. Při renovaci byl kladen důraz na optimální způsob výsadby nových dřevin s cílem zajistit jejich dlouhodobou perspektivu.
Zásadní podmínkou projektu bylo efektivní využití dešťové vody. Ta se nově zachycuje a využívá jako přirozená zálivka pro novou výsadbu. V neposlední řadě došlo k posílení kulturně-společenské hodnoty náměstí díky obnově památníku obětem 1. světové války – konkrétně sochy z 20. let 20. století. Ta původně stála na Komenského náměstí, ale po komunistickém puči byla odstraněna.
Železná Ruda má konečně krásné náměstí. Ostudná ruina Espressa je pryč |
Rekonstrukcí náměstí získala Dobříš po mnoha letech moderní, prostorově velkorysou plochu pro klidný pobyt a pohyb obyvatel i návštěvníků. Bezbariérová pěší zóna s novou výsadbou doplněnou vodním prvkem a moderním mobiliářem vybízí obyvatele k setkávání, návštěvě lokálních obchodů i klidnému pobytu v centru.
Město využívá plochu pro konání farmářských trhů, adventních setkání, městských slavností, vernisáží atd. Redukce dopravy vytvořila bezpečný prostor pro děti a žáky základních škol z Dobříše i okolních vesnic, kteří každý den využívají pěší zónu jako hlavní cestu do školských zařízení a na městská sportoviště.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.