Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje od roku 1994 odmakal 156 000 hodin. Pro jednoho člověka by to znamenalo pracovat po 18 let 24 hodin denně bez zastávky. Článek přinesl sobotní Magazín Víkend DNES.
Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století.

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Partě brněnských studentů historických oborů kdysi bylo zanedbaného hradu líto, a tak mu začali vracet život. Čistit zříceninu od náletových stromů, zabezpečovat rozpadající se zdi… 

Fotogalerie

Občanské sdružení Polypeje si Cimburk za symbolickou jednu korunu na 10 let pronajalo od Lesů České republiky. Později vzniklá neziskovka se spojila s nedalekým městem Koryčany, se kterým hrad napůl koupila.

Dnes je duší Cimburka Pavel Kudlička (32), který tu od roku 2011 žije v opravené baště. Rodáka z nedalekého Vyškova sem jako kluka přivedly fantasy hry, ve kterých se mladí stylizují do středověkých hrdinů. 

„Kulisy hradu na to byly skvělé,“ vzpomíná. „Když nás to přestalo bavit, dobové kostýmy a meče jsme vyměnili za montérky a krumpáče. Později jsem se hlásil na vysokou školu, naštěstí mne nevzali. Seděl bych někde v posluchárně, což by mne ani zdaleka nebavilo tolik jako starat se o hrad.“

Představte si zimní noc v gotické věži příjemně vyhřáté velkými krbovými kamny. Zatímco si v záři petrolejky čtete rytířské romány, za okny víří sněhové vločky. „Jsem rád, když mám chvíli klid,“ vybavuje si Pavel chvíle, které má nejraději. „Ročně tu projde 22 000 turistů, a to i v zimě. Na rozdíl od jiných hradů a zámků máme otevřeno celoročně.“

Televizi na Cimburku nahrazuje takzvané ptačí okno. Tvrdý chléb, slunečnice a kus špeku do něj lákají sýkorky a další opeřence, které Pavel pozoruje při ranní kávě. „Ten se má!“ řeknete si závistivě. „Jenže kamna za zimu sežerou 20 kubíků dřeva, které si přes léto musím naštípat,“ mírní kastelán romantické představy. „Navíc tu není tekoucí voda ani elektřina. Solární panely? Památkáře by z nich švihlo.“

Jednou týdně Pavel nastartuje agregát, kterým nabije mobil, notebook a baterii EET. Tržby ze vstupného musí evidovat jako jakýkoli jiný podnikatel. Dovolenou netráví u moře, ale v panelákovém bytě ve Vyškově. Pár dnů si užívá vanu, splachovací záchod, televizi a další civilizační vymoženosti. Pak se mu ale zasteskne po gotice. „Na Cimburku se kdysi obešli bez sprchy,“ shrnuje pocity z příliš pohodlné panelákové dovolené.

Kastelánovo útočistě. K oknům bašty v zimě přilétají ptáci, což je prý lepší než televize.

Nájezd archeologů

„Našli jste při opravách poklad?“ ptám se. Kastelán mi ukazuje plastovou krabici s rezavými kousky železa. Hroty šípů z husitských válek, zlomek kroužkové košile, olověné kule ze švédských mušket a další památky na obléhání Cimburka doplňují zlomky kachlů z renesančních kamen. 

Hrad byl obýván skoro čtyři století, ale naprostá většina cennějších nálezů prý zmizela při „záchranném“ archeologickém průzkumu kolem roku 1957.
Tehdy hrad dostal největší ránu. Gottwaldovský národní výbor se rozhodl vybudovat tady turistickou ubytovnu. Do gotických zdí měla být vestavěna betonová patra.

Archeologové spěchali. Prostory bývalého paláce rozkopali do hloubky čtyř metrů, a co našli, to odvezli. „Dodnes se to prý válí v bednách někde v muzejním sklepě, aniž by to někdo roztřídil a vědecky popsal,“ říká Pavel.
Z plánované přestavby hradu, která by ho nenávratně zničila, naštěstí nakonec sešlo. Nevedla sem totiž pořádná přístupová cesta, po které by přijely míchačky s betonem.

Co za pár let udělají výkopy archeologů a náletové dřeviny, které nikdo nekácí? „Na konci 20. století se osud památky zdál zpečetěn,“ píše se na Wikipedii. „Neuplynula snad jediná zima, po které by se rozsah hradu v důsledku zřícení staticky narušených zdí nezmenšil.“

Obytná bašta zvenčí. Při opravách byly maximálně zachovány dobové detaily.

Dnes je záchrana Cimburka zhruba v polovině. Pokud dobře počítám, má kastelán práci skoro do 60 let. Ale co pak? Nezmizí s dokončeným hradem i smysl Pavlova celoživotního usilování?

„Práce je tu na tři životy,“ odpovídá. „Před lety nám památkáři poradili špatnou maltu. Přidávali jsme do ní cement, to dlouho nevydrží. Složení malty jsme později změnili, aby se co nejvíc blížila té původní, historické. Na některých už opravených zdech proto začínáme znovu. A když se mne návštěvníci ptají, kdy to bude hotové, říkám, že nikdy.“

Lepší než žena

Na romantické fantazie musí opraváři hradu zapomenout. Zřícenina dostavěná do podoby pevnosti Hláska z Pána prstenů by ztratila historickou hodnotu. To ale není případ Cimburka. „Nechceme si nic vymýšlet, takže úzce spolupracujeme s památkáři,“ shrnuje Pavel. 

„Zborcené zdi nedostavujeme, protože nevíme, jak původně vypadaly. Jen je zakonzervujeme, aby zůstalo zachováno co nejvíc původních detailů. Každý zazděný otvor po trámu by znamenal ztrátu autenticity.“

Pro najatou stavební firmu by byla oprava hradu jen komerční zakázkou – příležitostí, jak vydělat peníze. Odflákli by to. Dobrovolníci ze spolku Polypeje mají opačný problém. Památkáři jim prý občas říkají: „Máte to příliš hezké, ve středověku by se s tím takhle nikdo nepiplal. Měli byste to občas někde trochu zprasit…“ Jenže „zpraste“ památku, kterou považujete za svou.

Starší členové spolku zakládají rodiny a postupně odcházejí. Nečeká to i Pavla? „Vztah na celý život mám s hradem,“ směje se. „Ženy mne už tolikrát vytrestaly, že mne odtud žádná neodtáhne. Hrad má své výhody – není nevěrný, hystericky neječí ani citově nevydírá.“

Abychom nezapomněli: na Cimburku straší. Nebo to tak aspoň vypadá. Když se do krovu obytné bašty pořádně opře podzimní vítr, začnou se ozývat zvuky, jako kdyby v horním patře někdo chodil. „Duchů se nebojím. A vlastně už se nebojím ani lidí, kteří nám tady dvakrát ukradli pokladnu,“ směje se Pavel. „Pořídil jsem si psa.“

Hrad Cimburk

Stojí na návrší v lese asi čtyři kilometry jižně od Koryčan. Dostavěn byl v roce 1333 Bernardem z Cimburka ve stylu francouzské gotiky, později prošel řadou úprav. Několikrát byl obléhán, mimo jiné i husity, Švédy nebo Turky. Opuštěn byl někdy kolem roku 1700. 

Dnes je celoročně přístupný turistům, pro které tu „opraváři“ v létě pořádají i spoustu kulturních akcí. Noční prohlídky, koncerty, šermířské turnaje, ohnivé show… Pokud si chcete pár dnů zkusit míchat maltu nebo tahat kameny, dobrovolníky tu vítají s otevřenou náručí.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...