Na chatě na Špicberkách musí majitelé vycházet jen s puškou na medvědy

  • 5
Představa, že je po opuštění chaty nutné mít u sebe neustále pušku na medvědy, je pro tuzemského milovníka chataření nepředstavitelná. Norové však své chaty milují a jsou pro ně ochotni udělat cokoli. Vzhled interiéru ale raději přenechají designérům.

Tým Halvora Bakkeho se tentokrát vydal až na Špicberky, kam se lze dostat s nákladem na rekonstrukci chaty jen lodí. Starousedlíci zde jinak mají k dispozici jen jediný obchod se stavebninami. Navíc je třeba být pořádně otužilý, v zimě tu bývá i -46 stupňů Celsia. Přesto se tu mladý pár Norů rozhodl zůstat trvale. 

Pouze jedna stěna chaty se odlišovala, bylo zde použité dřevo z dolu.

Bydlí s malým dětmi v pronajatém domě, chatu si však koupili vlastní. Právě s ní jim přijel pomoci designér Halvor Bakke a jeho kolegové. Chata není příliš velká, proto si manželé přáli víc místa pro děti a také dostatek úložného prostoru. 

Před odjezdem do městečka jen designéry pečlivě varovali: bez pušky na medvědy se v zimě nevyplácí vycházet, a to i jen pár kroků od chaty. Střelbu si proto museli i vyzkoušet.

Chata pro rodinu

Původně chata na 78° severní šířky sloužila jen jako domek pro hosty důlního mistra. Manželé chatu koupili před dvěma roky, ale s omezeným prostorem si příliš nevěděli rady.

Interiér plný smrkového a borovicového dřeva působil hodně stísněným dojmem, proto (jako už tradičně) začala proměna novou výmalbou ve světlých barvách. Ty bylo třeba nejen pečlivě naplánovat, ale také nakoupit ve speciálních mrazuvzdorných kbelících, jinak by se barvy při přepravě zničily.

Naopak kuchyňská linka získala nová dvířka z překližky, která vypadají jako ušpiněné uhelným mourem, to kvůli odkazu na zdejší těžbu uhlí. 

V ložnici dostali majitelé nové a hlavně podstatně větší okno s nádherným výhledem. Díky zvýšenému lůžku tak lze rovnou z postele pozorovat okolní přírodu. Vysoké lůžko nabízí i další benefit, úložný prostor v zásuvkách pod ním. 

V nepraktickém kumbále vznikl i prostor pro hru dětí, přibyly také praktické skříně. Spokojení byli majitelé i designéři, kteří se asi nejvíce těšili na pořádnou koupel. Jen Halvor s jedním truhlářem se totiž po čtyřech dnech bez sprchy vydali potajmu do městečka za hygienou s výmluvou, že jedou nakoupit další barvy...

První díl druhé série odvysílala Prima ZOOM 9. srpna v 21:05, každou neděli v tutéž dobu bude seriál pokračovat. Reprízy jsou vždy ve středu od 16.45 opět na Prima ZOOM. Norský originální název seriálu, Eventyrlig Oppusssing, lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova.

Obývací pokoj s jídelním stolem po proměně

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní celebritou a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru však zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Pochází z evangelické luteránské komunity, proto se těžko vyrovnával se svou homosexualitou, rodiče však stáli při něm. V letech 2006 až 2016 měl za manžela Ricarda Fagerströma. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.