Stopadesátimetrový byt se čtyřmi pokoji a dvěma zahrádkami vznikl pod taktovkou architektonického studia Delicode, které mělo na starost i rekonstrukci celého domu.
Před zanedbaným, téměř prázdným činžákem zůstala stát borovice. Její šiška se propsala do vizuální identity domu, za kterou stojí grafik Jan Košátko, který kromě nového loga pro dům vytvořil třeba i čísla jednotlivých bytů.
Volná ruka pro architekta
Při promýšlení interiéru dali klienti architektu Peteru Požárovi volnou ruku, až na jednu výjimku. Do kuchyně požadovali umístit jídelní stůl z exotického dřeva dovezený z cest. „Snad poprvé jsem tak nemohl vytvořit stůl podle vlastního designu,“ říká architekt Peter Požár. Dalších příležitostí pro uplatnění kreativity se ale našlo dost.
Stůl tvoří centrum obytného prostoru, který mu architekt přizpůsobil. Nábytek v kuchyni opatřil dubovou dýhou vedenou netradičně horizontálně a členěnou vertikálními dělícími prvky. Čela skříní tak získala novou dynamiku a zároveň přispívají k útulnému dojmu celého prostoru.
„Nepotřeboval jsem vytvářet okázalý luxus, spíš mi šlo o přirozeně domáckou atmosféru,“ dodává Peter Požár. Dubovou dýhu na čelech nábytku doplnil moderní kompozitní materiál Hi-Macs na pracovní desce a bílé prosklené skříňky. Paralelně s nimi stojí varný ostrůvek osazený digestoří Bora s odtahem v pracovní desce.
Majitelka bytu může při vaření komunikovat se společností u stolu a výhled okny na zahrádku dodává místnosti až venkovskou atmosféru. „Kvůli průchodu ven jsme v celé kuchyni položili velkoformátovou dlažbu se vzhledem betonu. Nehrozí tak poškrábání podlahy,“ vysvětluje architekt.
Dobrá je zelená
Romantické duši majitelky vyšel architekt vstříc multifunkčním blokem se svítidly, který zároveň funguje i jako truhlík na bylinky a rostliny. Zelená barva, ale v tmavším, smaragdovém odstínu se propsala i v dalších částech bytu. Ozvláštnila třeba TV stolek navržený studiem Delicode, dodala hloubku a klid ložnici díky čalouněnému čelu postele, v koupelně pomohla opticky snížit vysoký strop.
Byt v historickém domě má tolik funkcí jako švýcarský nůž, říkají architekti![]() |
Aby ložnice nepodlehla objemu úložných prostor, vymyslel architekt materiálově a barevně odlišné řešení skříní na míru, které jsou zavěšené jak nad postelí, tak stojí po stranách, kde přecházejí v noční stolky.
Jako milý detail, kterého se obyvatelé bytu dotýkají každý den, působí smaragdově zelené úchytky ve tvaru kuliček u kosmetického stolku, které architekt objednal z Anglie a použil je rovněž v koupelně.
Jejímu malému prostoru a výrazné vertikalitě prospělo použití bílých obdélníkových obkladaček položených vodorovně, tzv. na vazbu. „Přebytečné“ centimetry na výšku v koupelně vizuálně potlačila tmavě zelená výmalba a ambientní osvětlení v nice opatřené LED páskem.
Do prostoru se vešlo WC, solitérní vana, umyvadlová skříňka na míru a umyvadlo Val od Laufenu, pod kterým se znovu hlásí o slovo zelená barva na odkládací polici.
„Nejvíc mě potěší, když se klienti i v novém bytě hned cítí jako doma. To je podstata naší práce,“ uzavírá Peter Požár.