Klášter řádu svatého Benedikta v Broumově v Královéhradeckém kraji byl založen ve 14. století. Budovy počátkem 18. století přestavěli v barokním slohu Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Pro svou architektonickou a kulturní hodnotu je od roku 1995 zapsán v seznamu národních kulturních památek.
V 90. letech se klášter vrátil do vlastnictví Benediktinského opatství sv. Václava, které ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska přistoupilo k postupnému oživování a obnově památky.
Část kláštera byla zpřístupněna veřejnosti v podobě prohlídkových okruhů. V roce 2012 se podařilo získat evropskou dotaci téměř čtvrt miliardy korun a díky projektu „Vzdělávací a kulturní centrum – revitalizace kláštera“ mohly začít rozsáhlé opravy.
Revitalizací byla obnovena přibližně jedna pětina klášterní budovy a celá klášterní zahrada. Původní opatské sály slouží po opravě k přednáškám, výstavám a koncertům. Nově vzniklo nahrávací studio, rozvody sítí a osobní výtah. Repasovaly se stovky dveří a oken a restaurovaly nástěnné malby i stropní freska v knihovně.
V zahradě byl obnoven historický kuželník a vybudován nový multifunkční sál Dřevník s kapacitou přibližně 300 osob. Opravena byla také Galerie Dům v centrální části zahrady, barokní kašna, vodárenská věž a Domek kuchaře a zahradníka.
Zahrada je celoročně volně přístupná veřejnosti a slouží nejen k příjemnému odpočinku a procházkám, ale i k pořádání kulturních akcí, koncertů či divadelních představení.
23. dubna 2015 |
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.