Petr Polakovič je ředitelem Muzea českého vystěhovalectví do Brazílie.

Petr Polakovič je ředitelem Muzea českého vystěhovalectví do Brazílie. | foto: Profimedia.cz

V Ralsku opravili ruinu a otevřeli muzeum českých vystěhovalců do Brazílie

  • 0
Zchátralá budova bývalé školy z devatenáctého století v Ralsku-Náhlově v Libereckém kraji se díky spojenému úsilí domorodců a krajánků stala Muzeem českého vystěhovalectví do Brazílie.

Budova byla postavena v roce 1890 a až do konce druhé světové války sloužila jako škola. Poté se využívala k bydlení, později v ní sídlila prodejna smíšeného zboží a tělocvična. Po sametové revoluci prodejna zanikla a s nápadem využít ji pro muzeum českého vystěhovalectví do Brazílie přišel Petr Polakovič, současný ředitel muzea. 

Představoval si místo, které neznámou historii zdokumentuje, tedy jakési brazilské centrum v České republice. Na proměně, která proběhla v letech 2014–2017, se podílelo město Ralsko a brazilská organizace IBRAM – Institut asociace brazilských muzeí. IBRAM podporuje každým rokem deset projektů mimo Brazílii a muzeum v Ralsku se umístilo na pátém místě. 

Mezi další partnery patří například několik místních sdružení krajanů v Brazílii, Brazilské velvyslanectví v Praze, Museum Venancio Aires či Spolek historie Mimoňska.

Výsledkem jejich společného úsilí je Muzeum vystěhovalectví do Brazílie, stálá expozice Horních Vsí a Apartamento Bahia. Objekt totiž kromě muzea hostí také sociomuzeologické centrum, v němž se setkávají odborníci na muzeologii a rádi využívají i možnosti ubytování.

Letos v létě se muzeum rozšířilo o stálou expozici věnovanou historii zaniklých vesnic Podralska, tzv. Hořeních nebo Horních Vsí. Zasloužily se o ni Sdružení Náhlov v oblasti Ralsko, Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově a Krajanská skupina bývalých Horních Vsí.

Expozice představuje fotografie bezmála dvaceti zaniklých obcí, listiny a předměty denní potřeby, jež návštěvníky seznámí se všedním životem obyvatel, kteří se živili převážně zemědělstvím. 

Muzeum připomene i slavné rodáky – například automobilového konstruktéra Willibalda Gattera nebo sochaře a sklářského designéra Otto Habela. Německé osídlení ukončilo vyhnání po druhé světové válce. 

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Plánujete navštívit Muzeum vystěhovalectví do Brazílie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 29. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 105
NE
NE 62