Obnova kapličky trvala pouhý měsíc. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

S domy srovnali se zemí i kapličku. Češi a Němci ji společně obnovili

  • 2
Díky své poloze sloužila v minulosti kaplička v osadě Mílov poblíž Božího Daru v Karlovarském kraji českému i německému obyvatelstvu. Nyní se o její obnovu symbolicky zasloužili lidé z obou stran hranice.

Kolem roku 1830 nechal Christoph Glaser postavit v českém Mílově kapličku zasvěcenou sv. Janu Nepomuckému. Historické události druhé světové války přerušily sousedské soužití českého a německého obyvatelstva v příhraničním regionu.

Z české strany osady Mílov byli po roce 1945 vysídleni obyvatelé tehdejších devíti domů a o osm let později byly tyto domy včetně kapličky sv. Jana Nepomuckého srovnány se zemí.

V roce 2013 uplynulo 60 let od zničení kapličky. Myšlenka obnovy kaple vznikla na začátku 90. let minulého století při společných jednáních starostů obcí Boží Dar a Breitenbrunn.

Obec Breitenbrunn nechala na základě historických fotografií vypracovat projektovou dokumentaci a poté se městu Boží Dar podařilo získat dotaci. Dodavatelem stavby byla společnost ABC Chomutov, která si na akci přizvala řemeslníky ze sousedního německého Breitenbrunnu.

Obnova kapličky pak trvala pouhý měsíc. Při stavbě byly použity kameny, žulové ostění oken a dveří, které se našly v zarostlých rozvalinách původní kapličky.

Jako připomínka zaniklého osídlení v osadě Mílov se do podlahy v kapli symbolicky položilo po jednom kameni z každého popisného čísla devíti zbořených domů.

Nová kaplička byla postavena na původních základech a stala se vyhledávaným poutním a turistickým cílem s historickým duchovním rozměrem a zároveň symbolem opětovného srůstání obou národů a odpuštění.

Původní kapličku v českém Mílově nechal kolem roku 1830 postavit Christoph Glaser. V roce 1953 byla srovnána se zemí.

Vzniklo tak nové místo pro spontánní setkávání Čechů a Němců při společných modlitbách a rozjímání. Poutní stezka, která míří ke kapli od Božího Daru i Breitenbrunnu, připomíná místa tehdejšího osídlení a jejich pohnutou historii.

17. května 2014 kapličku slavnostně vysvětili český i německý farář za velkého zájmu veřejnosti. Vysvěcení se zúčastnili dva poslední žijící rodáci, kteří se v Mílově narodili, a více než 600 milovníků Krušných hor z české i německé strany státní hranice.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.