Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Realitní právní poradna

Poradna ukončena

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

On-line realitní právní poradna je dočasně pozastavena. Spuštěna bude od 2.1.2008.

Po právníkovi JUDr. Janu Kerbachovi přebere štafetu Advokátní kancelář Rychetský, Hlaváček, Krampera & partneři.

Nejvíce se ptáte

Právní poradna
mám družstevní byt, ve kterém bydlí dcera s rodinou, byt má přejít do osobního vlastnictví,je možno aby se vlastníkem stala jen dcera nebo dcera a já, děkuji
kralova
Ilustrační snímek
Předpokládám, že chcete pronajmout byt, který máte sám v nájmu. Jednalo by se tedy v tomto případě o tzv. podnájem bytu, který upravuje § 719 obč. zák. takto : „Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez určení doby jen s písemným souhlasem pronajímatele. Není-li splněna tato podmínka, je smlouva neplatná. Porušení této povinnosti se považuje za porušení povinnosti nájemce podle § 711 odst. 2 písm. b).“ Jinými slovy k uzavření podnájemní smlouvy potřebujete souhlas vlastníka bytu (pronajímatele), jinak riskujete, že dostanete výpověď pro hrubé porušení povinností nájemce. Sice se v praxi takovéto případy nelegálního podnajímání bytů vyskytují, nicméně je si vždy nutno uvědomit toto, nikterak zanedbatelné, riziko.
Právní poradna
Po několikaletém psychickém ubližování ze strany mého manžela jsem se odhodlala a podala žádost na rozvod. V této době proběhl již soud a jsme s manželem rozvedeni. Manžel se ale odmítá vystěhovat z našeho domu. Zde nemá ani trvalé bydliště, vlastníky domu jsem já se svou matkou. On má trvalé bydliště hlášené v domě své matky, kde má 2 pokoje. Nedá se to již vydržet. Dělá mi schválnosti - blokuje mi výjezd z domu ( parkuje své auto na mém pozemku), zesiluje televizi, když jdeme s dětmi spát. Když mu řeknu že je potřeba šetřit elektřinou - naschvál rozžíná světla nachává je svítit dlouho do noci - s tím, že to on platit nebude, v noci nás budí hlukem ( bouchání dveří...). Jsem už zoufalá. Mohu vyměnit fabku nebo musím ještě čekat a podat žalobu na vyklizení domu ? Budu Vám vděčná za jakoukoliv radu. Děkuji. Lenka
Lenka
Ilustrační snímek
Váš manžel bydlel v domě, který patří Vám a matce, na základě Vašeho souhlasu, měl tedy odvozené právo bydlení v domě. Nyní jste se zřejmě rozhodli mu tento souhlas odvolat (doporučuji mu to zaslat písemně) a bývalému manželovi tak toto právo zanikne. To je však jen jedna stránka věci, druhou je uvolnění tohoto bytu. Svépomoc zkusit použít můžete, t.j. vyměnit fabku, otázka bude, jak bude reagovat bývalý manžel. Argument, že má trvalé bydliště jinde, by ale mohl hrát ve Váš prospěch. Když toto nepomůže, bude se třeba obrátit skutečně na soud s žalobou na vyklizení domu. Pakliže by snad intenzita chování bývalého manžela dosáhla vysoké míry, např. by Vás napadl, není vyloučen ani postup dle § 21a Zákona o policii ČR, spočívající v oprávnění policie ČR rozhodnout o vykázání ze společného obydlí a zákazu vstupu do něj (ochrana před tzv. domácím násilím)
Právní poradna
Dobry den. Na stavbu hrube stavby RD jsem si neprilis stastne vybral firmu, ktera absolutne nedodrzuje dohodnute terminy. Chci se s ni proto vyrovnat a rozloucit. Soucasny stav: Hotove zaklady a inz.site, zaplaceno a zaplacena zaloha na material cca.200 000,-Kc. Od zalohy mam ucetni doklad na "stavebni material". Smlouvu spolu sepasanou mame, bohuzel bez podpisu, neustale vse ucelove oddaluje. Termin v ni je 31.12.2006. Momentalne jsem rozhodnut vec resit soudne, nebot nemam penize ani material. Zajimal by me Vas nazor na moji uspesnost u soudu, kdyz je vse tkzv. nahubu. Lze se vubec mych penez nebo materialu realne domoci? Pripadne za jak dlouho (zhruba)? Dekuji.
Jan Vrba
Ilustrační snímek
Se stavební firmou platnou smlouvu nesporně máte, byť jen v ústní formě. Písemná je pochopitelně pro případné spory lepší variantou. Režim smlouvy o dílo se v tomto případě bude řídit občanským zákoníkem, který m.j. ve svém ustanovení § 642 říká, že „až do zhotovení díla může objednatel od smlouvy odstoupit; je však povinen zaplatit zhotoviteli částku, která připadá na práce již vykonané, pokud zhotovitel nemůže jejich výsledek použít jinak a nahradit mu účelně vynaložené náklady.Objednatel je oprávněn odstoupit od smlouvy i tehdy, je-li zřejmé, že dílo nebude včas hotovo nebo nebude provedeno řádně a jestliže zhotovitel neučiní nápravu ani v poskytnuté přiměřené lhůtě“. Doporučuji tedy od smlouvy odstoupit a vymáhat po zhotoviteli cestou soudní (nebude-li ochoten ke smírnému řešení) přeplatek díla. Jakožto důkaz poslouží např. účtenka od nákupu materiálu, svědecké výpovědi apod. Není vyloučeno, že bude zhotovitel argumentovat, že vše prostavěl, pak by bylo nutno na pomoc přizvat soudního znalce. Před soudním řešením však doporučuji vše detailně probrat s osobou znalou práva se sdělením všech podrobností a okolností kauzy.
Právní poradna
Dobrý den, bydlím se 3 nezletilými dětmi v rodinném domě se svými rodiči. Jsem jediné dítě, ale nechtějí řešit přepsání domu za života a nemám jistotu, že se nerozvedou. V případě rozvodu, jsou mi povinni zajistit náhradní bydlení_? Dům je napsán na oba rodiče rovným dílem, každý vlastní polovinu nemovitosti. Já s dětmi mám v domě trvalý pobyt, jiný byt ani nemovitost nevlastním.Děkuji za odpověď.
Irena P.
Ilustrační snímek
Předně je třeba konstatovat, že ani v případě rozvodu nemusí nastat situace, že by Vám (oba) rodiče chtěli odvolat svůj souhlas s bydlením Vaším a dětí. I kdyby se tak však stalo a rodiče uplatnili vůči Vám a dětem postup spočívající v žalobě na vyklizení domu, mám za to, že by soud, s ohledem na znění § 3 obč. zák. (tedy s ohledem na zachování tzv. „dobrých mravů“), jejich návrhu nevyhověl a „pod most“ Vás tedy neposlal.
Právní poradna
dobry den, chtela bych se zeptat na jednu konkretni vec, a to: pred 15 > lety jsme si s manzelem postavili rodinny dum, ktery hned po zkolaudovani > byl napsan na nasi dceru, ktera v te dobe mela jeden rok. Jednalo se o > radnou darovaci smlouvu, ze ktere byl taky zaplacen radne soudni poplatek. > pred rokem jsem se s manzelem rozvedla a odstehovala jsem se s dcerou mimo > uzemi republiky. on nyni zada soud o zruseni darovaci smlouvy s tim, ze > dcera se v budoucnu do republiky zrejme nevrati a zpochybnuje tim darovaci > smlouvu uzavrenou pred 15 lety. dcera jeste neni plnoleta a tim toto > predstavuje pro me nemale problemy, predevsim v tom smeru, ze jejiho > zakonneho rucitele dela moje matka, ktera ma jiz 78 let a bude muset znovu > zrejme k soudu a resit neprijemne veci. Chtela jsem se zeptat pouze na to, > za jakych okolnosti muze dojit ke zruseni darovaci smlouvy na dum. Dekuji > za odpoved i Vas cas Pokorna emal: dadap@centrum.cz >
Pokorna
Ilustrační snímek
Zajímavý dotaz, který by si zasloužil blíže rozvést. Zaujala mne především informace, že jste darovali dceři dům, když jí byl jeden rok, Aby taková smlouva byla perfektní a platná, vyžaduje se pro její platnost souhlasu soudu. Předpokládám, že se tak stalo, když je dcera zřejmě zapsána v katastru coby vlastník. Fakt, že se dcera do republiky nevrátí, by neměl být zpochybnění jejího vlastnictví na škodu, ale silně pochybuji, že na tomto bodu je postavena žaloba otce. Jinak obecně platí, že dle § 630 obč. zák. se dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Skutečnost, že se dcera zdržuje v zahraničí se svou matkou by dle mého názoru bez dalšího tyto znaky nenaplňovaly. V případě sporu rozhodne soud, uvádíte, že žaloba byla již podána (jsem názoru, že je žalováno na určení vlastnictví). Rozhodně ale situaci nepodceňte a braňte se za pomoci osoby znalé práva a to s ohledem na argumentaci otce uvedenou v žalobě.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore, ráda bych znala názor na náš problém.Bydlíme v rod. domku s tatínkem jemuž náleží ideální polovina. Polovina je příbuzné.Ta chce vyplatit, požaduje 3 mil.My jsme schopni dát dohromady polovinu ( stav. spoř. + hypotéka ) ani více nechceme za 1/2 dát.Může příbuzná prodat svou 1/2, jestliže mi na ni nebudeme mít, bez souhlasu otce? Může nám dát případný nový spolumajitel neúnosný nájem?Může nás nový spolumajitel vystěhovat bez náhrady? Musí nám poskytnout adekvátní bydlení nebo jaké-koliv. Předem děkuji za Váší odpověď a Váš čas. Hezký den!
Lucie Štutzbartová
Ilustrační snímek
Z Vašeho dotazu vyplývá, že příbuzná chce tzv. zrušit a vypořádat podílové spoluvlastnictví k nemovitosti. Vždy je preferována dohoda. Bylo by vhodné znát tzv. obecnou (tržní) cenu předmětných nemovitostí a od tohoto odvodit hodnotu podílu ve výši 1/2. Pakliže se nedohodnete smírně, rozhodne k návrhu některého ze spoluvlastníků soud, který bude zejména zkoumat právě (pakliže nejde nemovitost rozdělit a to rodinný dům obvykle nejde) tržní cena nemovitosti. Je zřejmě jasné, že by soud přikázal nemovitost do vlastnictví toho ze spoluvlastníků, kdo nemovitost užívá a chce ji, což Vaše příbuzná není a zároveň by rozhodl o výši vypořádacího podílu pro příbuznou (blíže § 142 obč. zák.). Převádí-li se spoluvlastnický podíl, má spoluvlastník tzv. předkupní právo, nejde-li o převod osobě blízké. Takže Vaše příbuzná může bez použití institutu předkupního práva prodat či darovat svou ideální 1/2 např. své dceři, pakliže by chtěla prodat svůj podíl někomu jinému, měla by postupovat s ohledem na institut předkupního práva (blíže § 602 a násl. obč. zák.) a nabídnout odkup přednostně Vašemu otci. Nevyužil-li by Váš otec svého předkupního práva, může prodat pochopitelně svůj díl komukoli. Tento nový majitel (je otázka, zda-li někdo ideální 1/2 domu koupí a když, tak pod cenou) by se pak musel dohodnout s Vaším otcem na užívání nemovitosti, v případě nedohody by opět rozhodl soud. Jsem názoru, že by jste po právu nemohli požadovat poskytnutí náhradního bytu. Doporučuji si nechat zpracovat skutečně nezávislý tržní odhad nemovitostí, aby bylo jasné, kolik by s největší pravděpodobností přiznal soud Vaší příbuzné a pokusit se s ní nějak dohodnout. Být na místě Vaší příbuzné, vydal bych se spíše cestou soudní a žádal bych přikázání Vašemu otci a vypořádání svého podílu v penězích, neboť cesta prodeje pouze ideální ½ by mohla býti nevýhodná.
Nájemní bydlení
Dobry den, pane doktore. Bydlime s manzelem a dvema detmi (3 a 1 rok) v obecnim byte. Zaciname stavet, zhruba za 2 roky bychom se meli prestehovat do noveho domu. Prijdeme o nas soucasny byt, kdyz postavime rodinny dum? Nebo muzeme jako manzele mit kazdy jine trvale bydliste? Neradi bychom o soucasny byt prisli, provedli jsme v nem vyznamne rekonstrukce a investovali do neho spoustu penez a casu. Nebo staci do naseho bytu napr. prihlasit manzelovu sestru a sel by byt pote prepsat na ni (zhruba za dva roky(? Nevim, zda uvedeme zpusoby jsou po pravni strance v poradku. Jen se pokousime resit vzniklou situaci. Dekuji za odpoved. Predotova
Kristina Předotová
Ilustrační snímek
Obávám se, že nejste v příliš dobré situaci. Dle § 711 obč. zák. může pronajímatel vypovědět nájem pouze z důvodů uvedených v zákoně a to bez přivolení soudu a to m.j. v případě, že má-li nájemce dva nebo více bytů, vyjma případů, že na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt. Vy dva nebo více bytů mít budete (resp. byt a dům, což stačí) a zřejmě jen obtížně budete prokazovat, že na Vás nelze spravedlivě požadovat, aby jste užívali byty oba. Pronajímatelé si na výše uvedené začínají dávat čím dále větší pozor, čemuž se nelze divit. Bohužel neshledávám schůdnou ani variantu s přihlášením Vaší sestry, neboť přechod nájmu dle příslušných ust. obč. zák. ve Vašem případě nedovodíte.
Právní poradna
Dobrý den, prosím o radu, jak bez problému vypovědět níže citovanou smlouvu. Byla uzavřena 5.9.2006 a kromě podpisu, nebyly zatím učiněny žádné kroky. „Tato smlouva se uzavírá na dobu…..3…. měsíců. Výpovědní lhůta je 3 měsíce a počítá se ode dne doručení výpovědi druhé straně. Kterýkoliv z účastníků ji může vypovědět po uplynutí lhůty 3 měsíců, počítané ode dne podpisu této smlouvy. Výpověď musí mít písemnou formu. Vypoví-li zájemce tuto smlouvu bez udání důvodu, je povinen nahradit zprostředkovateli náklady účelně vynaložené v souvislosti s dosavadním výkonem jeho činnosti podle této smlouvy. Nesdělí-li písemně kterýkoliv z účastníků druhému účastníku, že již netrvá na pokračování této smlouvy nejpozději do jednoho měsíce před vypršením smlouvy, prodlužuje se smlouva automaticky o jeden měsíc.“
Pavel
Ilustrační snímek
Zřejmě máte toto ustanovení včleněno do smlouvy s realitní kanceláří (RK). Ustanovení vidím jakožto velmi vágní, neurčité a pravděpodobně tedy neplatné. Je třeba však (předpokládám, že tak chcete) učinit co nejvíce proto, aby se minimalizovala rizika spojená s případnými uplatněním nároků (na úhradu nákladů) ze strany RK. Proto, i když je výklad smlouvy dosti obtížný pro její neurčitost, bych doporučoval postupovat a akcentovat poslední větu Vašeho dotazu, kterou si „naším“ výkladem vyložíme takto: Smlouva byla uzavřena dne 5.9.2006 a měla skončit dne 5.12.2006. S ohledem na to, že jste nesdělil RK, že již netrváte na prodloužení smlouvy do 5.11.2006, prodloužila se smlouva do 5.1.2006 a pak její platnost skončila. Necítíte se jí tedy vázáni. I při případném soudním sporu na úhradu nákladů RK jsem názoru, že RK nemůže být úspěšná. To vše pochopitelně za předpokladu, že Vaše poskytnuté informace jsou úplné, pro úplnou jistotu by bylo nutné smlouvu důkladně prostudovat.
Nájemní bydlení
dobrý den pane doktore.chtěl bych se zeptat,jestli mám povinost přispívat manželce na chod domácnosti, když bydlím jinde a nejsme ještě rozvedeni.mame malé dítě, které bydlí s matkou.žádost o rozvod podala manželka.děkuji za odpověď
martin k.
Ilustrační snímek
Není vůbec rozhodné, kdo podal žádost o rozvod manželství. Ve svém dotazu se nezmiňujete o tom, zda-li (byť bydlíte jinde) hradíte nějaké prostředky např. na výživu nezletilého dítěte příp. výživné manželky. To vše jsou Vaše zákonné povinnosti, na které je možno žalovat u soudu (a to i před rozvodem manželství), neboť skutečnost, že bydlíte mimo bydliště manželky a dítěte Vás nezbavuje povinnosti hradit výživné svého dítěte, ani zajišťovat v zásadě stejnou životní úroveň své manželce (do doby rozvodu manželství, po rozvodu se tato povinnost může změnit na příspěvek na výživu rozvedené manželky). Pakliže tyto své povinnosti ale řádně plníte a domluvil jste se s manželkou na určité částce, kterou hradíte na její výživu a výživu dítěte, neměla by vznášet manželka další nároky např. na chod domácnosti. Výživné na dítě a manželku by však mělo krýt právě i náklady spojené s bydlením.
Koupě nemovitosti
Mám v úmyslu zakoupit nemovitost.Zazadala jsem o uver(ručitelem je muj pritel.Banka mi ovsem uver neposkytla,neb nesplnuji jeji kriteria.Fin. poradce banky mi sdelil,ze by bylo resenim,aby si uver vzal muj pritel a ja se stala rucitelkou.Je zde ale take podminka,ze budeme OBA vlastniky nemovitosti(vc. zapisu do KN).Uver bych ale v reálu platila ja ze svych prostredku.V teto chvili v tomto nevidime problem,ale chteli bychom se Vas zeptat,ZDA JE MOŽNÉ věc ošetrit smlouvou která upraví: 1) ze uver se zavazuji řádně platit JÁ a to i v pripade naseho rozchodu 2)ze muj pritel si nebude na nemovitost delat zadny narok v pripade,ze budu radne platit a tedy se vzdava spoluvlastnickeho prava (bez ohledu na zapis do KN) 3)v pripadem ze z jakychkoli duvodu prestanu uver platit a bude jej muset zacit platit on,je spoluvlastnikem se vsemi pravy a povinnostmi,ktere vyplyvaji z puvodnich podminek pro schválení uveru Je vubec mozne takovou smlouvu uzavrit a jak postupovat? S diky, Jana Langrová
Jana Langrová
Ilustrační snímek
Nevidím to jako zcela reálné řešení. Je třeba si předně uvědomit, že financující banku nebude žádná smlouva uzavřená mezi Vámi a Vaším přítelem zajímat a nebude jí vázána, neboť není stranou takovéto smlouvy. Bude tak vymáhat v první fázi případný nesplacený úvěr na dlužníku a poté na Vás, coby ručiteli. Vy si sice můžete s přítelem domluvit a dokonce i sepsat cokoli, ze zkušenosti ovšem vím, že v případě partnerského rozchodu jsou tendence stran domluvené dohody neplnit. Pakliže by ale byla vůle tuto smlouvu respektovat po případném rozchodu a úvěr by jste zaplatila Vy, nestačila by tato smlouva samotná pro provedení zápisu změn v katastru nemovitostí a bylo by nutné uzavřít smlouvu další a to o převodu ideální jedné poloviny domu na Vás, což by mělo další důsledky např. daňové. Pakliže by jste se pro toto řešení přesto rozhodli, doporučuji smlouvu precizovat za účastni osoby znalé práva do nejmenších detailů a zejména být v případě sporu schopen doložit, kdo a kolik zaplatil pro to, aby případně tyto prostředky mohli být započteny proti případnému vypořádacímu podílu. Dovedu si představit situaci, kdy Vy uhradíte úvěr a Váš partner po rozchodu odmítne podepsat smlouvu o převodu. Na Vás by pak bylo uplatnit svá práva zřejmě návrhem na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví s tím, že proti Vaší povinnosti platby vypořádacího podílu by mohlo být započteno již uhrazené plnění, které by ve Vaší smlouvě mohlo být specifikováno jakožto půjčka partnerovi.
Koupě nemovitosti
Dobrý den,před dvěma lety jsme koupili nový byt 2kk a máme hypotéku na 10 let. V současné době uvažujeme o koupi většího bytu. Ovšem nevím,jak postupovat při prodeji bytu s hypotékou. Za 2 roky se bude měnit fixace.Hotovost na předčasné doplacení nemáme. Je výhodnější přeúvěrovat a doplatit jiným úvěrem,případně prodej i s hypotékou? Děkuji
Jana N.
Ilustrační snímek
Situace řešitelná je. Každopádně ji však doporučuji řešit ruku v ruce s financující bankou, která Vám jistě nabídne řešení, zřejmě přeúvěrování. Prodej zastavené bytové jednotky není reálný, nikdo ji nekoupí. Situaci by ulehčilo to, když by si potencionální kupující Vašeho bytu, pakliže bude taktéž čerpat hypotéku, tuto otevřel u stejné banky, která hypoteční úvěr poskytla Vám. I když však nebude hypotéku čerpat, jistě je třeba i v tomto případě informovat Vaši banku a s touto prodej řešit (bude to požadovat zejména kupující), neboť v zájmu kupujícího bude koupit bytovou jednotku bez právních závad, t.j. zejména bez existence zástavního práva. Banka pochopitelně zástavní právo uvolní až poté, co budou vyrovnány veškeré závazky z hypotečního úvěru.
Právní poradna
Dobrý den, chci se zeptat, zdali nějaká vyhláška upravuje minimální vzdálenost včelínů od hranice pozemku. Náš soused má včely cca 3 m od našeho pozemku, my jsme alergici, avšak on trvá na tom, že včely od něj na naši zahradu nelétají, takže nás nemohou ohrožovat. Včelstva by sice mohl přestěhovat na svůj pozemek v téže obci, ale tvrdí, že tak učiní pouze v případě, že mu zaplatíme polovinu včelstev, která zde má, tj. dvě a půl včelstva. Na to zase nechceme přistoupit my, takže dohoda je zdá se v nedohlednu. Děkuji za radu či odkaz.
Tomáš Bicek
Ilustrační snímek
Problém je třeba řešit s ohledem na znění § 127 obč. zák. Ve Vašem případě jde o spor mezi vlastníky sousedních nemovitostí, který se týká nerušeného výkonu jejich vlastnického práva a v němž se jeden z vlastníků domáhá ochrany proti neoprávněným zásahům ze strany sousedního vlastníka. Ustanovení občanského zákoníku dávají vlastníkům poměrně značné možnosti, aby se domáhali ochrany proti neoprávněným zásahům do svého vlastnického práva. K těmto zásahům může dojít nejrůznějším způsobem, zejména tím, že na sousední pozemek pronikají různé fyzické účinky, např. prach, saze, kouř, hluk apod., že tam pronikají různí parazité, např. krysy, potkani, švábi apod. a že tam přelétají ptáci a hmyz, např. holubi, včely apod. Pakliže se tedy nedohodnete jakkoli smírně, nezbude Vám, než uplatnit svá práva cestou soudní. Problém vidím v dokázání, že jsou to právě včely souseda, které na Vás pozemek létají a případně Vás bodli. Pokud by ale bylo v soudním řízení prokázáno, že z pozemku souseda přelétají včely na Váš pozemek (věc by musel zřejmě posoudit znalec v oboru včelařství), bude ještě třeba při posouzení toho, zda jde o neoprávněný zásah do Vašeho vlastnického práva, zejména když by šlo o přelety ve větší míře, se náležitě vypořádat i s Vaším tvrzením, že jste mimořádně citliví na včelí jed, takže alergická reakce by mohla ohrozit jejich stav nebo dokonce i život. Pakliže by se Vám podařilo prokázat obě výše uvedené podmínky, mohli by jste být s žalobou na odstranění včelínů z pozemku souseda úspěšní.
Právní poradna
dobry den, mam na vas dotaz tykajici se kupni smlouvy - reps. smlouve o prevodu vlastnictvi. Stavitel nyni postavil byt, ktery s manzelem kupujeme - ve smlouve o prevodu vlastnictvi bytove jednotky je uvedeno, ze se jedna o rozestaveny byt - pritim kolaudacni rozhodnuti nabylo pravni moci. Moc tomu nerozumim a mam obavy, aby pak stavitel z duvodu toho ze kupuji rozestaveny byt, nedodelal fasadu a neprovedl dohodnute opravy. Dale ve smlouve o prevodu vlastnictvi k pozemku je uvedeno, ze se jedna o holy pozemek bez investic - tento pozemek je predzahradka a ma byt vymezena plotem, ktery stale neni hotovy. Nevzdam se tak tohoto naroku, aby byl plot postaven? A jeste dotaz zda se pro prvnim prevodu vlastnictvi k bytove jednotce plati nejaky dan ci nikoliv. Predem dekuji za odpoved. Marketa
Marketa Latt.
Ilustrační snímek
Vše je otázkou smlouvy, kterou bohužel nemám k dispozici. Bytová jednotka je uváděna ve smlouvě jako rozestavěná proto, že pro katastrální úřad takovýto statut má a bude mít do té doby, dokud nebude k návrhu majitele provedena změna z rozestavěné jednotky na jednotku dokončenou, což bude nutno doložit m.j. kolaudačním rozhodnutím. Předpokládám, že za své peníze kupujete (a ve smlouvě je tak uvedeno), jednotku, která bude (dříve či později) dokončena a kupní cena je z Vaší strany (případně banky) uvolňována po částech tak, že konečný doplatek bude ze strany kupujícího uvolněn po úplném dokončení prodávané jednotky. Co se týče plotu, předpokládám, že povinnost výstavby plotu je opět někde uvedena (když tvrdíte, že „pozemek má být vymezen plotem“), v opačném případě není vyloučeno, že by jste se plotu nedomohla. Více by bylo možno sdělit po konkrétním seznámení se s ustanoveními smlouvy příp. další dokumentace. Od daně z převodu nemovitostí je osvobozen první úplatný převod nebo přechod vlastnictví m.j. k bytu v nové stavbě a byt nebyl dosud užíván, jde-li o převod bytu podle zvláštního právního předpisu (zákon o vlastnictví k bytům), jestliže převodcem je fyzická či právnická osoba a převod stavby je prováděn v souvislosti s jejich podnikatelskou činností, kterou je výstavba nebo prodej staveb a bytů.
Hypotéky, úvěry
Dobrý den pane doktore, kromě technických problémů s nemovitostí mám také problém s tím, že stavitel již dostal všechny hypoteční splátky včetně té poslední, jejíž připsání na jeho účet bylo podmíněno vkladem do katastru nemovitostí. Návrh na na vklad sice podal, ale ten mi byl vrácen, protože stavitel po neúspěšné kolaudaci katastru nedodal podklady, které by můj vklad potvrdily a bytová jednotka mohla být prohlášena za mou. Dosud je stavitele, ačkoliv jak jsem napsal, jsem za ní zaplatil plnou částku peněz. Co nyní činit? Děkuji.
picasso
Ilustrační snímek
Zřejmě jste měli ujednáno, že poslední splátku obdrží prodávající poté, co bude podán návrh na vklad práva vlastnického, nikoli až po vlastním provedení vkladu práva vlastnického, Nyní nezbude, než vyvinout veškeré možné úsilí pro to, aby byly katastrálnímu úřadu předloženy veškeré listiny nutné pro provedení vkladu. Neupřesňujete, o jaké doklady se ve Vašem případě jedná, nejsem tudíž schopen posoudit, zda-li je Vaší moci tyto obstarat svépomocí. Pakliže nikoli, nezbylo by, než se obrátit na soud příp. pak dále vyvodit důsledky z kupní smlouvy, pakliže zde je na takovýto případ pamatováno.
Koupě nemovitosti
Dobry den pane doktore,potrebovala bych poradit jak vyresit nasleduici situaci.Manzel ma zletilou dceru z prvniho manzelstvi,se kterou se jiz 18 let nestyka a v zaveti sepsane u notare ji vydedil.Spolecne mame zletilou dceru.Nyni jsem koupila byt do vlastnictvi z prostredku ziskanych z prodeje druzstevniho bytu,ktery jsem vlastnila jeste pred manzelstvim.Manzel ucinil prohlaseni ,ze si na tento byt necini zadne naroky a ze ho kupuji do sveho vylucneho vlastnictvi z vlastnich prostredku.Ma otazka zni,muze v pripade manzelova umrti jeho dcera napadnout zavet a nasledne se domahat dedictvi( podilu na tomto novem byte a jeho zarizeni?Jak to pravne osetrit, aby k takoveho situaci nedoslo? A jak zajistit ,aby mel manzel v pripade me smrti krome dedickych naroku jeste vyhradni dozivotni pravo uzivani bytu?Dekuji za odpoved
Iva Bartova
Ilustrační snímek
V případě smrti manžela by neměl být Váš byt (pořízený za Vaše výlučné prostředky, což manžel učinil nesporným) součástí společného jmění manželů a neměl by být tedy v dědickém řízení po manželovi vypořádáván. To nic nemění na tom, že mu ve svém bytě můžete zřídit věcné břemeno doživotního práva bydlení. Závěť spojenou s listinou o vydědění lze pochopitelně napadnout (byť je sepsána u notáře) např. s odkazem na to, že neexistovaly důvody k vydědění. Tyto důvody jsou pregnantně specifikovány § 469a obč. zák. I kdyby však bylo soudem seznáno vydědění neplatným a ve Vaší (jinak platné) závěti bylo např. uvedeno, že poslední vůlí Vašeho manžela bylo, aby veškerý jeho majetek zdědila Vaše společná dcera, byla by zkrácena zletilá dcera z prvního manželství na jednu polovinu svého dědického podílu ze zákona (blíže § 479 obč. zák.)
Právní poradna
Dobrý den, bydlím v RD se svými rodiči (dům je v jejich vlastnictví) a chystám se na rozsáhlou rekonstrukci a nástavbu tohoto domu. Mám sestru, která bydlí se svou rodinou v jejich bytě. Máme velice dobré vztahy a sestra mě ujišťuje, že jednou (po smrti rodičů) bude dům můj a nebude uplatňovat žádný nárok, nicméně bych asi měl uvažovat materialisticky - pokud by v budoucnu sestra (nebo její manžel) nárokovala svůj podíl, nerad bych ji vyplácel z hodnoty domu po rekonstrukci. Je možné např. nechat zpracovat odhad před rekonstrukcí, který by potom sloužil při případném finančním vyrovnání? Nebo mám zakládat všechny faktury abych dokázal kolik jsem do domu investoval? Nechci teď zbytečně vyvolávat dohady o majetek, stejně tak nechci aby rodiče už teď přepsali dům na mne, i když mi to nabídli. Děkuji za odpověď
Radek S.
Ilustrační snímek
Předně je třeba konstatovat, že je skutečně vhodné situaci řešit a to dle okřídleného rčení, že „příbuzné nejlépe poznáš až v době, kdy se projednává dědictví“. Nenechával bych tedy nic náhodě a řešením není ani to, že by Vám např. dnes sestra sepsala čestné prohlášení, že se do budoucna vzdává svého podílu, neboť se dle právní úpravy platně nelze vzdát práv, které nabudete v budoucnu (resp. ona by toto své vzdání sice mohla, ale také nemusela, v budoucnu respektovat). Za čas bude sice možné (po novele obč.zák.) uzavírat tzv. dědické dohody, nyní to však možné ještě není. Ideální a nejbezpečnější (byť by to bylo spojeno s daňovou povinností) by bylo, kdyby Vám rodiče darovali část domu (např. odpovídající zhruba velikosti Vaší investice). V případě, že tak nebudete chtít učinit, je zapotřebí skutečně shromáždit co nejúplněji stav před rekonstrukcí a po rekonstrukci. I zde se však v případě nedohody se sestrou můžete dočkat sporů a nepříjemného vyústění problému, neboť Vaše pohledávka za rodiči by byla tzv. pasivem dědictví a to i kdyby bylo uznáno a mohlo by dokonce být i případně (dle okolností) promlčeno. Těmto problémům bych rozhodně předešel převodem alespoň části domu na Vaši osobu.
Právní poradna
Obracím se na vás s velkou prosbou o odbornou radu. Přestěhoval jsem se do nového bytu v Jílovém u Prahy. Problém je v tom, že byt jaksi neizoluje, nebo nevím, kde může být problém. Pokud v bytě topím, tak ho na víc než 22 C nevytopím a pokud vypnu topení večer, tak je v bytě do rána 16 C. Chci se tedy zeptat, na to, kde může být chyba a zda jsou na tyto záležitosti nějaké normy, které musí stavitel dodržet a co se v těchto případech dá dělat? Byt neprošel mrazem a je v něm dost vody, jako v novostavbě, ale toto není asi úplně normální!? Nevíte zda neexistuje registr neseriózních firem? Tato by tam zřejmě měla patřit. Děkuji za případné informace a přeji pěkný den picasso
picasso
Ilustrační snímek
V tomto případě se jedná spíše o technický dotaz, se kterým se obraťte na odborníka, např. soudního znalce v oboru. V případě, že by se prokázalo, že prodávající nedodržel ustanovení smlouvy (např. v použitých materiálech) či provedl dílo nekvalitně a v rozporu se stanovenými postupy (normami), bylo by možno uplatnit na prodávajícím práva z odpovědnosti za vady prodané věci, v tomto případě bytové jednotky. O registru neseriózních firem nevím, existují však registry neplatičů a např. pohledávek vhodných k postoupení. Informace o nich najdete na internetu.
Právní poradna
Společenství vlastníků bytových jednotek.Majitelka podkrovního bytu jej rozšiřuje do společných nepoužívaných půdních prostor. Jak postupovat při narovnání vlastnických práv? Jak to souvisí s Katastrálním úřadem? Děkuji
Pavel Seifert
Ilustrační snímek
Předně předpokládám, že zásahy majitelky podkrovního bytu, které jsou činěny do tzv. společných částí domu, jimiž půdní prostory bezesporu jsou (§ 2 písm.g/ zák. č. 72/1994 Sb. o vlastnictví k bytům), jsou činěny s kvalifikovaným souhlasem společenství vlastníků. Pakliže ano, měla by být na tyto úpravy uzavřena tzv. smlouva o výstavbě (blíže § 17 cit. zák.), který m.j. říká, že smlouvou o výstavbě si vymezí stavebníci vzájemná práva a povinnosti i při výstavbě jednotek formou střešní nástavby, půdní vestavby, přístavby nebo při stavebních úpravách, jimiž vzniknou nové jednotky nebo jimiž se mění velikost jednotky a rozsah jejího příslušenství na úkor společných částí domu. Smlouvu o výstavbě v takovém případě uzavírají stavebníci, kterými jsou vlastníci jednotek v domě a stavebník (stavebníci) nové jednotky (jednotek).
Právní poradna
Dobrý den, měl bych následující dotaz. Od stavební firmy jsme tento rok koupili rodinný domek na klíč. Kupní smlouva byla ale uzavřena o 80 dní později, než bylo uvedeno ve "Smlouvě o smlouvě budoucí" a to z důvodu na straně prodávajícího. Dle "Smlouvy o smlouvě budoucí" byla stanovena smluvní pokuta ve výši 1000 Kč za každý den prodlení s podepsáním kupní smlouvy, přičemž zapltait má ten, kdo toto prodlení zavinil. Máme právo žádat na stavební firmě zaplacení této smluvní pokuty? Firma nám tvrdí, že právo na pokutu nemáme, neboť prodlení zavinila třetí strana (v tomto případě jiná firma, která nedokončila včas městskou kanalizaci a proto domek nemohl být zkolaudován), se kterou stavební firma neměla uzavřenou žádnou smlouvu o včasném dokončení díla. Děkuji velice za odpověď. Dr. Panoš
MUDr. Libor Panoš
Ilustrační snímek
Stavební firma se brání zřejmě s odkazem na § 545 obč. zák., který m.j. říká ve svém odstavci třetím, že „nevyplývá-li z dohody něco jiného, není dlužník povinen smluvní pokutu zaplatit, jestliže porušení povinnosti nezavinil“. Bylo by třeba znát veškeré okolnosti případu, např. zda-li skutečně stavební firma by byla schopna termín splnit nebýt problému s kanalizací, jaký vztah měla stavební firma s touto druhou firmou provádějící kanalizaci, zda mohla ovlivnit zpoždění či nikoli a pochopitelně i znění smlouvy upravující ujednání o smluvní pokutě. Bez posouzení těchto okolností bych se do sporu prozatím nepouštěl. V případném soudním řízení by nedostatek zavinění byl povinen prokazovat dlužník, t.j. v tomto případě stavební firma, od které jste dům koupili.
Koupě nemovitosti
Mám v úmyslu zakoupit nemovitost.Zazadala jsem o uver(ručitelem je muj pritel.Banka mi ovsem uver neposkytla,neb nesplnuji jeji kriteria.Fin. poradce banky mi sdelil,ze by bylo resenim,aby si uver vzal muj pritel a ja se stala rucitelkou.Je zde ale take podminka,ze budeme OBA vlastniky nemovitosti(vc. zapisu do KN).Uver bych ale v reálu platila ja ze svych prostredku.V teto chvili v tomto nevidime problem,ale chteli bychom se Vas zeptat,ZDA JE MOŽNÉ věc ošetrit smlouvou která upraví: 1) ze uver se zavazuji řádně platit JÁ a to i v pripade naseho rozchodu 2)ze muj pritel si nebude na nemovitost delat zadny narok v pripade,ze budu radne platit a tedy se vzdava spoluvlastnickeho prava (bez ohledu na zapis do KN) 3)v pripadem ze z jakychkoli duvodu prestanu uver platit a bude jej muset zacit platit on,je spoluvlastnikem se vsemi pravy a povinnostmi,ktere vyplyvaji z puvodnich podminek pro schválení uveru Je vubec mozne takovou smlouvu uzavrit a jak postupovat? S diky, Jana Langrová
Jana Langrová
Ilustrační snímek
Nevidím to jako zcela reálné řešení. Je třeba si předně uvědomit, že financující banku nebude žádná smlouva uzavřená mezi Vámi a Vaším přítelem zajímat a nebude jí vázána, neboť není stranou takovéto smlouvy. Bude tak vymáhat v první fázi případný nesplacený úvěr na dlužníku a poté na Vás, coby ručiteli. Vy si sice můžete s přítelem domluvit a dokonce i sepsat cokoli, ze zkušenosti ovšem vím, že v případě partnerského rozchodu jsou tendence stran domluvené dohody neplnit. Pakliže by ale byla vůle tuto smlouvu respektovat po případném rozchodu a úvěr by jste zaplatila Vy, nestačila by tato smlouva samotná pro provedení zápisu změn v katastru nemovitostí a bylo by nutné uzavřít smlouvu další a to o převodu ideální jedné poloviny domu na Vás, což by mělo další důsledky např. daňové. Pakliže by jste se pro toto řešení přesto rozhodli, doporučuji smlouvu precizovat za účastni osoby znalé práva do nejmenších detailů a zejména být v případě sporu schopen doložit, kdo a kolik zaplatil pro to, aby případně tyto prostředky mohli být započteny proti případnému vypořádacímu podílu. Dovedu si představit situaci, kdy Vy uhradíte úvěr a Váš partner po rozchodu odmítne podepsat smlouvu o převodu. Na Vás by pak bylo uplatnit svá práva zřejmě návrhem na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví s tím, že proti Vaší povinnosti platby vypořádacího podílu by mohlo být započteno již uhrazené plnění, které by ve Vaší smlouvě mohlo být specifikováno jakožto půjčka partnerovi.
Koupě nemovitosti
Dobrý den, kupujeme s manželem ideální 1/2 RD. Spoluvlastnice druhé ideální 1/2 začátkem letošního roku zemřela. Nyní probíhá dědické řízení, ve kterém by měla tuto druhou polovinu zdědit její dcera (jiní dědici nejsou). Ta bude mít poté k námi kupované 1/2 předkupní právo. Ráda bych se Vás zeptala, jaké procedury navazují na rozhodnutí o vypořádání dědictví notářem, případně jaké jsou u nich zákonné lhůty pro nabytí právní moci a v kterou chvíli nám může nová spoluvlastnice podepsat vzdání se předkupního práva, abychom mohli bez obav podepsat kupní smlouvu. Předem děkuji za odpověď.
Laura B.
Ilustrační snímek
Dle § 460 obč. zák. se dědictví nabývá smrtí zůstavitele, což znamená, že pakliže bude soudem vydáno dědické rozhodnutí, že vlastníkem ideální 1/2 předmětné nemovitosti se stala k datu úmrtí skutečně dcera zůstavitelky, tak tato dcera se může platně vzdát svého předkupního práva již nyní, před vydáním dědického usnesení, které je koneckonců pouze deklaratorním aktem nabytí vlastnictví. Jiná situace by samozřejmě byla, kdyby např. existovala závěť, která by byť jen částečně opomíjela dceru. Splnění zákonem požadovaných náležitostí ohledně předkupního práva katastrální úřad z úřední povinnosti nezkoumá. Pakliže máte tedy postaveno najisto, že dcera je skutečně jediná dědička, jsem názoru, že se proces nabídky využití předkupního práva spoluvlastnice směrem k této dceři může uskutečnit hned při respektování zásad uvedených v § 602 a násl. obč. zák.
Družstevní bydlení
Dobrý den pane doktore,obrátil se na mě jako na předsedkyni člen začínajícího družstva (máme po ustavující chůzi)a požádal mě jak má řešit vzniklou situaci: byt 3+1 mají s manželkou (jsou v rozvodovém řízení) již teď rozdělen na dva menší byty. Ke každé rozdělené části jsou samostatné vstupní dveře. Nechtějí se již obracent na správcovskou firmu. Chtějí tento byt oficiálně rozdělit na dvě bytové jednotky. Co pro to oni mají udělat a co zakládající družstvo. Zatím mají jeden hlas, zaplatili jeden základní členský vklad a kupují tedy od MČ do družstevního vlastnictví jako jeden byt.Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.
Alexandra Kymrová
Ilustrační snímek
Předně bude třeba vyřešit otázku stavebně technickou, t.j. zda-li je vbec možné byty takto rozdělit. Toto posoudí příslušný stavební úřad. Pakliže toto bude možné, dovedu si představit řešení, že v případě rozvodu manželé uzavřou dohodu o zrušení společného členství v družstvu s tím, že jediným členem družstva a nájemcem jednoho z rozdělených bytů se stane např. manželka (nebo naopak). Zároveň ale manžel bude mít uzavřenu s družstvem dohodu, že jej toto přijme za nového člena družstva, s čímž bude úzce souviset právo na užívání druhého z rozdělených bytů. Toto řešení ovšem vyžaduje jednak ochotu všech zúčastněných, tedy i družstva, k takovémuto řešení a dále smluvní zakotvení tohoto řešení (šlo by řešit i trojstrannou dohodou). Pochopitelně by muselo následně družstvo uzavřít taktéž nové nájemní smlouvy s každým z bývalých manželů.
Koupě nemovitosti
Dobrý den, bydlím v domě, kde jsou dvě bytové jednotky a k tomu velké přilehlé pozemky. Byty nám pronajímatel chce prodat a máme si mezi sebou dohodnout rozdělení pozemků a následně zaplatit toto zaměření. Jeden byt tvoří 1/3 domu a druhý 2/3 domu. Jedná pronajímatel správně? Děkuji Vám za odpověď
anonym
Ilustrační snímek
V podstatě máte dvě možnosti. Buď se s druhým nájemcem dohodnout s prodávajícím na tom, že dům od něj koupíte do podílového spoluvlastnictví, když podíly (a také kupní cena každého z Vás) budou respektovat zhruba Vámi zmiňovaný poměr příp. postupovat ve smyslu § 1 odst. 4/ zák. č. 72/1994 Sb. o vlastnictví k bytům, který říká, že spoluvlastnictví budovy a vlastnictví bytu nebo nebytového prostoru v ní podle tohoto zákona lze nabýt pouze v budovách, které mají alespoň dva byty nebo dva samostatné nebytové prostory nebo alespoň jeden byt a jeden samostatný nebytový prostor. Tuto zákonnou podmínku by jste tedy splňovali, nicméně bude nutno nechat vypracovat tzv. prohlášení vlastníka a toto vložit do katastru. Poté je možno prodat jednotlivé byty a to včetně příslušného spoluvlastnického podílu na společných částech budovy a pozemcích. Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. V případě, že budete postupovat dle možnosti první, pak doporučuji uzavřít s druhým podílovým spoluvlastníkem dohodu o užívání věci (ve smyslu kdo jaký byt bude užívat a příp. jaký díl pozemku apod.)
Koupě nemovitosti
Dobrý den,pane doktore,chci kupovat od svých rodičů dům včetně pozemku. Mám jeden problém, jak se v tomto případě řeší otázka přihlášených osob k trvalému pobytu v tomto domě? Sestra je tam přihlášena i s dětmi k trvalému pobytu, ale nebydlí tam, její manžel je přihlášen k trvalému pobytu v bytě své babičky, který mu pak připadne, v jiném městě, ale také tam nebydlí. Předem děkuji za odpověď.
Jana. S
Ilustrační snímek
Pakliže dům od rodičů koupíte, má v podstatě Vaše sestra dvě možnosti. Buď se odhlásí k Vaší výzvě sama dobrovolně (učiní tak přihlášením na adresu, kde skutečně bydlí), příp. můžete k jejímu odhlášení použít i postup nevyžadující její souhlas, tedy cestu administrativní (cestou Městského úřadu). Tento postup upravuje blíže zákon o evidenci obyvatel a rodných číslech č. 133/2000 Sb., konkrétně pak § 12 cit. zák. K administrativnímu odhlášení dojde při splnění dvou základních podmínek, t.j. že zaniklo užívací právo Vaši sestry (odvoláte souhlas s jejím bydlením v domě) a dále, že v předmětném domě nebydlí, což je konečně také pravda.
Koupě nemovitosti
dobry den, planuji koupi domu. chtel bych se zeptat jake dokumenty, doklady ci papiry jsou potrebne k uskutecneni koupi ze strany me, kupujiciho. na co si mam dat pozor pri koupi. dekuji.
petr sobek
Ilustrační snímek
Z valné většiny se obdobné koupě uskutečňují cestou realitních kanceláří, i zde však doporučuji obezřetnost. Pakliže nicméně budete postupovat „svépomocí“, t.j. že si sám najdete předmět koupě, pak doporučuji vyžádat si od prodávajícího nabývací titul předmětné nemovitosti (jak nemovitost nabyl) a dále pak opatřit si na příslušném katastrálním úřadě aktuální výpis z katastru nemovitostí za účelem zjištění, zda-li na předmětu prodeje neváznou nějaká právní omezení, např. zástavní právo, věcná břemena či jiná právní omezení. Pozornost je nutno pochopitelně věnovat tvorbě smluvní dokumentace, tedy kupní smlouvy, kde je třeba věnovat zvýšenou pozornost formě a době úhrady kupní ceny. Ta se totiž může lišit v závislosti na způsobu financování (z úvěru x z vlastních prostředků). V případě financování bankou doporučuji projednat smlouvu s financující bankou. Lze taktéž doporučit, před uzavřením smlouvy, důkladně za pomoci osoby znalé stavebnictví, prověřit technický stav prodávaných nemovitostí. Důležitý je nejenom stav právní, ale taktéž technický tak, aby se v době po uskutečnění koupě neprojevily případné vady, které by „zadělaly“ na budoucí spory.
Právní poradna
Dobrý den. Chtela bych se zeptat jestli musím zaplatit manželovu část dane z převodu nemovitosti(prodej), jestliže v době, kdy byl vydán finančním úřadem výměr (každému polovina), jsme měli rozdělené vlastnictví manželů.
D.Chroustová
Ilustrační snímek
Dle § 143a obč. zák. mohou manželé smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění manželů. Takto mohou manželé změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří jejich společné jmění. Předmětem této smlouvy mohou být i jednotlivé majetkové hodnoty a závazky. Manželé se mohou vůči jiné osobě na smlouvu uvedenou v předcházejících odstavcích odvolat jen tehdy, jestliže je jí obsah této smlouvy znám. Dle mého názoru bude tedy rozhodující právě tato okolnost.
Družstevní bydlení
Dobrý večer, pane doktore. Asi před třemi lety jsme koupili družstevní byt 3+1, jsme samostatné panelákové bytové družstvo. Jako první poplatek jsme družstvu zaplatili 2000Kč za převod členských práv. Dále nám bylo oznámeno, že bychom měli zaplatit ještě navíc 30000Kč jako noví členové družstva, což je údajně zapsáno ve stanovách bytového družstva. Dodnes po nás nikdo nic nechtěl. Zajímalo by mě, zda má bytové družstvo právo mít takovouto podmínku ve stanovách a zda jsme povini tuto částku zaplatit. Řešíme tento problém až teď, protože se chystáme byt prodat. Moc děkuji za odpověď.
Sličná Petra
Ilustrační snímek
V případě částky 2.000,- Kč se jedná o základní členský vklad a ten jste uhradili správně. Co se týče částky 30.000,- Kč, bude se zřejmě jednat o povinnost k dalšímu členskému vkladu stanoveném stanovami, což je sice přípustné, ale pozor! Buď se jedná o další členský vklad, který již zaplatil Váš právní předchůdce, tedy ten, od kterého jste nabyli členská práva a povinnosti (tedy i družstevní byt) a Vy by jste jej tedy již platit neměli, neboť jste vstoupili do jeho práv a povinností nebo se jedná o další členský vklad, který byl např. v době, kdy jste již byli členy BD, schválen členskou schůzí za účelem např. nějaké generální rekonstrukce (střecha apod.), ale pak by ho měli zaplatit všichni členové BD. Rozhodně to není tak, že by každý další nabyvatel měl platit další členský vklad v této výší jen proto, že se stal novým členem BD. Z popisu Vašeho případu nejspíše vyplývá to, že tzv. další členský vklad byl včleněn do stanov při zakládání BD za účelem koupi domu do vlastnictví BD, což má logiku. Tehdy ho uhradili všichni členové BD a nemá opodstatnění, aby byl hrazen opětovně, nejedná-li se o případ výše uvedený (např. zmiňovaná rekonstrukce).
Nájemní bydlení
Mám výpověd z bytu použila jsem 60denní lhůtu žaloby. Odkdy se počíta 60denní lhůta žaloby co je to ode dne jestli je to ten den a nebo příští den doručení. A ještě jeden dotaz Měla jsem měsíční nájemní smlouvu a byly porušena ze strany pronajímatele. Roku 2002 jsem převzala nový byt, šla jsem z 1+3 do 1+1 se souhlasem pronajímatele bytu z důvodu zneschopnosti placení 1+3. Ale do bytu 1+1 mi nebyla povolena elektřina a dluhy na elektřině nebyly přesto jsem nájem řádně platila na dobu určitou a po 4 měsících placení mi odpojily i vodu z toho důvodu jsem přeslala platit nájemné, smlouva končila 31.8.2002 pro mě i mou dceru to byl vyhazov již tu nebyly základní potřeby světlo a voda. A těd mi přišla vypověd 18.8.2006 s kterou nesouhlasím nevím co stím a tímto bych vás chtěla požádat o radu děkuji. Poslala jsem to k soudu a jestli budete chtít tak vám pošlu znění dopisu. Jak se mám bránit děkuji z pozdravem Věra Š.
Věra Š.
Ilustrační snímek
Pakliže skutečně s důvody výpovědi nesouhlasíte, musíte ve lhůtě 60 dnů podat žalobu na neplatnost výpovědi (blíže § 711 odst. 5 obč. zák.). Lhůta 60 dnů započne běžet následující den po doručení výpovědi. Co se týče Vámi uváděných argumentů na obranu proti výpovědi, jsou upřímně řečeno, trochu zmatené vč. zde uváděných termínů. Dovozuji nicméně, že Vám byla dána výpověď z důvodu znění § 711 odst. 2 písm. b) obč. zák., tedy pro neplacení nájemného a služeb spojených s užíváním bytu. Pakliže se bráníte ve své žalobě vůči postupu pronajímatele neposkytováním služeb spojených s užíváním bytu, předpokládám, že jste ve smyslu §§ 698 a 699 obč. zák. upozornila pronajímatele na neposkytování tohoto plnění a uplatnila vůči němu nárok na slevu. Každopádně s ohledem na složitost problému doporučuji vyhledat právní pomoc a konzultovat věc podrobně, nikoli rámcově, k čemuž je určena tato poradna.
Právní poradna
Chci se zeptat,když např. 4.12.2006 nastupuji do zaměstnání a prac.smlouvu si chci vzít domů na prostudování.je to možné nebo to musím podepsat hned první den v práci?
ivona fertigova
Ilustrační snímek
Toto není sice dotaz související s realitně právní poradnou, ale i v případě pracovní smlouvy, stejně jako i u všech smluv jiných, doporučuji smlouvu podrobně prostudovat. Bylo by však vhodné vyžádat si pracovní smlouvu před nástupem do zaměstnání tak, aby jste ji v případě Vašeho souhlasu mohla nejpozději v den nástupu do práce příp. ještě před tímto dnem s účinností ode dne nástupu do zaměstnání, uzavřít.
Družstevní bydlení
Dobrý den . Měla bych na Vás dotaz ohledně prodeje privatizovaného bytu. V příštím roce nám budou odprodávány byty ve vlastnictví Ministerstva dopravy do vlastnictví družstva, které jsme jako nájemníci založili, asi za 60% tržní ceny. Po odprodeji bychom chtěli náš byt prodat za tržní cenu. Dozvěděla jsem se, že v tomto případě je zvýšená daň. Je to pravda? A o kolik se liší od prodeje běžného bytu? Dá se zvýšená daň nějak "obejít". Děkuji Odpovězte mi prosím na e-mail : Nikitini@seznam.cz
Svobodová
Ilustrační snímek
Dani z převodu nemovitostí ve výši 3 % se nevyhnete v žádném případě. Vám jde ale asi o daň z příjmu. Obecně platí, že dle § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů by jste byla osvobozena od daně z příjmů (příjmem by byl rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) v případě, že by jste v bytě bydlela déle než dva roky bezprostředně před prodejem (myšleno dva roky jakožto vlastník bytu, nikoli jen nájemník, což ovšem splňovat nebudete, chcete-li byt obratem prodat). Je zde ovšem ještě možnost použít příjem na uspokojení svých bytových potřeb (např. koupíte si jiný byt příp. použijete prostředky na rekonstrukci) a pak budete osvobozena od daně z příjmu i v případě, že nesplníte podmínku dvou let uvedenou výše. Co je pojem „uspokojení bytových potřeb“ upravuje § 6 zák. č. 96/1993 Sb.
Nájemní bydlení
Když budeme mít pronajatý byt, voda, elektřina může být napsaná na nás nebo musí být na majitele bytu?
Honza
Ilustrační snímek
Záleží na dohodě. V případě krátkodobých pronájmů je praktičtější odběry nepřehlašovat, v případě dlouhodobějších doporučuji opak.
Nájemní bydlení
Dobrý den, prosím,jak postupovat,jestliže majitel odmítá dát souhlas s vým.bytu a vesele dál zvyšuje nájemné ?! Bydlím sama ve 3 +l na Vinohradech !Po smrti manžela aodchodu dcery jsem zůstala v bytě jako vězeň a jsem z celé situace zoufalá.Vím,že bych se mohla obrátit na soud,ale jakmile se o tomto postupu zmíním před případným zájemcem o výměnu, jeho zájem mizí.Předem děkuji za jakoukoliv radu.
MarieHoff@centrum.cz
Ilustrační snímek
Bohužel Vás asi nepotěším. V případě, že Vám pronajímatel bezdůvodně odmítá povolit výměnu, nezbude Vám než využít oprávnění daného Vám § 715 obč. zák.,dle kterého „ Se souhlasem pronajímatelů se mohou nájemci dohodnout o výměně bytu. Souhlas i dohoda musí mít písemnou formu. Odepře-li pronajímatel bez závažných důvodů souhlas s výměnou bytu, může soud na návrh nájemce rozhodnutím nahradit projev vůle pronajímatele“. Chápu, že soudit se je věc dlouhodobá, ale asi se jí nevyhnete. Řešením by bylo najít nájemce, který bude mít o Váš byt takový zájem, že vydrží čekat na přivolení soudu. Soudy dnes již netrvají až tak dlouho, zkuste to! Není ani vyloučeno, že po podání žaloby se pronajímatel umoudří a souhlas Vám dá. Zkuste jej také přesvědčit, že ve Vašem případě se nejedná o spekulativní výměnu (to většinou pronajímatelé namítají), ale o výměnu z ryze praktických a pochopitelných důvodů.
Družstevní bydlení
Dobrý den, chci se zeptat ohledně družstevního bytu. Bydlím v něm se zletilou dcerou, manžel se před dvěma roky odstěhoval a nepodílí se na žádných nákladech. Tento byt jsme nabyli za manželství, ale již před pěti lety manžel změnil trvalé bydliště.Nyní se obávám, že by se do družstevního bytu chtěl vrátit. Jaké může mít nároky, případně co by na této situaci změnil rozvod? Děkuji, Anna
Anna
Ilustrační snímek
Předpokládám, že jste byt nabyli za trvání manželství. Bohužel na Váš případ nelze, z důvodu, že se jedná o družstevní byt, použít ustanovení o opuštění společné domácnosti tak, jako by to bylo v případě např. obecního bytu. Váš manžel je nadále společným členem družstva a společným nájemcem bytu. Řešením by bylo rozvést se a dohodnout se (již s bývalým manželem) na tom, že jediným členem družstva a také nájemcem bytu zůstanete Vy. Upozorňuji však na nebezpečí požadavku bývalého manžela na vypořádání společného jmění manželů, když pochopitelně družstevní byt resp. členská práva a povinnosti mají penězi ocenitelnou hodnotu, která je rovna tržní ceně družstevního bytu. Jiná situace by nastala v případě, že by jste nabyla práva na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu před uzavřením manželství, to by pak zaniklo právo společného nájmu bytu rozvodem; právo byt užívat by zůstalo Vám, tedy tomu z manželů, který nabyl práva na nájem bytu před uzavřením manželství.
Hypotéky, úvěry
Jaké mám možnosti získat úvěr nebo hypotéku na koupi nemovitosti v ceně 960000 Je mi 42 let manželka 39.Příjem cca 28-30000 měsíčně oba.Stavební spoření25000.Děkuji.
Radoslav P
Ilustrační snímek
Jsem názoru, že na hypotéku by jste měl, s ohledem na Vámi uvedené informace, dosáhnout, byť spíše na delší dobu, tedy s nižšími splátkami. Konkrétní informace obdržíte v příslušné bance. Je jich naštěstí dost a lze si vybrat, banky se předhánějí v nabídkách na hypoteční úvěrování.
Koupě nemovitosti
Kupuji s manželem od mé matky polovinu rodinného domku. Jak mám při koupi postupovat a musí být úřední odhad? Co potřebuji za doklady apod.Moc děkuji za odpověd e-mail slabej@mybox.cz
Jarmila Slabejová
Ilustrační snímek
Znalecký posudek o ceně nemovitosti v době prodeje budete muset nechat vypracovat. Ne ani tak pro stanovení kupní ceny, která může být stanovena dohodou, ale zcela jistě pro potřeby podání daně z převodu nemovitostí. Daňové přiznání bude podávat matka, která je taktéž plátcem daně (3 % z daňového základu, kterým je částka vyšší z těchto částek: kupní cena x cena stanovená odhadem). Osoba, která Vám bude sepisovat smlouvu po Vás bude požadovat pravděpodobně výpis k katastru nemovitostí a nabývací titul (jak matka nemovitost nabyla).
Nájemní bydlení
Dobrý den pane doktore,bydlím se třema dětma v náj.bytě a máme s majitelem potíže.Soud mu předběžnou žalobou nařídil vyměnit staré nefunkční plynová kamna G461 za nové fungující Beta 5 do 3 dnů.20.11.06 si převzal od soudu usnesení a nic se neděje.Má 15-ti den.lhůtu na odvolání,jestliže se neodvolá a kamna nevymění,jak mohu dále pokračovat?Můžu si vzít na ně exekutora?
Romana R.
Ilustrační snímek
Máte zřejmě na mysli, že soud nařídil výměnu pronajímateli formou tzv. předběžného opatření. Toto je ovšem vykonatelné v tomto případě doručením. Pakliže pronajímatel nesplnil svoji povinnost z předběžného opatření, doporučuji navrhnout (opět cestou soudní) výkon rozhodnutí uložením pokuty, která může být uložena soudem i opakovaně. Blíže § 351 občanského soudního řádu.
Právní poradna
Dobrý den, chtěl bych poprosit o Vaši radu. Bydlíme ve vlastním bytě a spolu s ostatními majiteli jsme vytvořili sdružení vlastníků. Přišla topná sezona a řešíme první problémy. Někdo chce topit víc, jiný míň, ale nejhorší je, že kvůli jednomu nájemníkovi nemůžeme namontovat měřiče, protože s tím nesouhlasí. Cena za topení se samozřejmě rozpočítává podle vytápěné plochy, takže majitelé velkých bytů jsou na tom hůře a nemohou to nijak ovlivnit, i kdyby šetřili sebevíc. Proto bychom rádi věděli, zda je možné nechat se (jako jediný byt) odpojit od centrálního vytápění (popř. jak toho dosáhnout) a zvolit jiný typ topení tak, abychom mohli o všem rozhodovat sami a nebyli zavislí na jiných nájemnících. Děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Ivančov
Radek Ivančov
Ilustrační snímek
Vámi navrhované řešení se mi zdá jakožto technicky nerealizovatelné. Cestu vidím spíše v aplikaci zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví k bytům, který ve svém § 13 stanoví m.j.ve svém odstavci 4), že pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky a dále pak, že vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot. Z tohoto vyplývá, že onen jeden vlastník jednotky není oprávněn bránit se instalaci měřičů odběru, pakliže bylo platně Společenstvím vlastníků rozhodnuto o jejich instalaci.
Koupě nemovitosti
Dobrý den . Kupujeme nový RD , který se teprve začíná stavět . Dle smlouvy se může stát , že dům bude dostavěn až koncem ledna 2008 . Jak to bude se změněnou DPH . Bude se měnit celá , jen u části , nebo je určující datum zahájení stavby (a my se nemusíme bát vyšších nákladů ) ? Děkuji
Jana Malá
Ilustrační snímek
Ze zákona o dani z přidané hodnoty č. 235/2004 Sb. vyplývá (pro Váš a obdobné případy) zhruba to, že aby jste hradili DPH v nižší, tedy 5 % výši, musíte buďto uhradit prodávajícímu kupní cenu nemovitosti ve 100 % výši (následně by Vám prodávající měl vystavit daňový doklad s 5 % DPH) ještě v r. 2007 nebo alespoň nemovitost, a to opět r. 2007, převzít do vlastnictví. V ostatních případech, tedy např. i v případě, že v r. 2007 uhradíte jen některé zálohové platby, Vám hrozí zvýšená sazba DPH při závěrečném vyúčtování.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat zda když je rodinný domek napsán na rodiče a já s přítelem v tomto domě chceme přistavět tak zda ta přístavba jde napsat na nás. Taky se chci zeptat jak to je v případě dědictví zda se musí vyplácet sourozenci a pokud by na nás přepsali dům již během života jako dar, tak je postup jaký? Zajímalo by mě zda je tedy pro nás lepší si postavit vlastní dům nebo přistavovat. Děkuji za radu.
Lenka Trojanová
Ilustrační snímek
Obvykle se řeší tento problém darováním určitého podílu ze zhodnocené nemovitosti, většinou odpovídající investici do majetku rodičů (domku). Toto má samozřejmě nepříznivý daňový aspekt (darovací daň), nicméně určitě to stojí za to, když si uvědomíme, že v poslední době se značně množí spory i mezi sourozenci o dědické právo. Samozřejmě, že by šlo v případě smrti rodičů dovozovat pasiva dědictví ve výši investic do společného majetku, ale za případné spory v dědickém řízení to nestojí.Doporučuji tudíž darování např. jedné poloviny (pakliže Vaše investice tomu bude odpovídat, ale nutně nemusí)s tím, že v případě smrti do rodičů do dědictví připadne pouze 1/2 nemovitosti, která bude děděna dle dědických podílů, nebude-li závěti příp. jiné dohody v rámci dědického řízení. Pakliže se však ptáte, zda-li je lepší mít vlastní dům nebo přistavět, tak odpověď je na snadě. Žádné spoluvlastnictví není ideální a proto ani spoluvlastnictví s rodinnými příslušníky nemůže být výjimkou. Vlastní bydlení však pochopitelně bude stát zřejmě více prostředků...
Prodej nemovitosti
Dobrý den. Po rozvodu mi soud přiřkl byt,do mého vlastnictví. Ted bych ho chtěl prodat,ale elektroměr,plynoměr a najemné je psané na moji bývalou ženu. Mohu ji z bytu na základě rozhodnutí soudu odhlásit a přepsat na sebe plynoměr a elektroměr? Ona je v zahraničí a nemám na ni ani žádný kontakt. Děkuji za odpověd.
Dalibor P.
Ilustrační snímek
Předně bych s rozhodnutím soudu (s vyznačenou doložkou právní moci) zašel za jednotlivými dodavateli služeb a pronajímatelem (pakliže bylo pouze zrušeno právo společného nájmu bytu) příp. za Společenstvím vlastníků jednotek (v případě, že bylo rozhodnuto o vypořádání SJM tak, že výlučným vlastníkem jste se stal Vy) a žádal bych je s odkazem na rozhodnutí soudu o změnu osoby, které mají být účtované služby. Pakliže budete chtít dosáhnout odhlášení bývalé ženy z trvalého pobytu na adrese Vašeho bytu a nemůžete dosáhnout na její souhlas k tomuto postupu, lze použít „cestu úředního odhlášení“ dle § 12 odst. 1 písm. c/ zák. č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech, který říká, že zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část, ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu. Blíže se na konkrétní postup informujte na Městském úřadě v místě Vašeho bydliště.
Nájemní bydlení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se nějak změnila cena při odkupu státního bytu po vstupu do EU. Babička bydlí přes 20 let ve státním bytě v panelovém domě a chtěla by požádat o odkup do osobního vlastnictví, ale nemá představu jaká by nyní byla cena bytu 1+1 v Brně. Prosím o radu kde by bylo možné informace o prodejích zjistit. Moc Děkuji
Michaela
Ilustrační snímek
Mám za to, že v popsané situaci nemá zatím cenu spekulovat o nějaké obecné ceně bytu. Ta by samozřejmě byla zjistitelná znaleckým oceněním tzv. obecné ceny bytu. Tato obecná cena bytu reprezentuje obecnou průměrnou výši ceny obdobné nemovitosti v obdobné lokalitě při prodeji v daném čase. Rozhodující vliv na cenu bytu nemá podle mého názoru ani tak vstup do evropské unie jako spíše technické provedení a zejména atraktivita lokality bytu. Prvotní věc kterou by patrně bylo nutno řešit, jestli vůbec obec konkrétní byt nabízí ke koupi. Pokud by tomu tak bylo, byla by cena takového bytu otázkou výlučně dohody prodávajícího a kupujícího, tedy nabídkovou cenu by si určila obec podle své úvahy.
Právní poradna
Dobry den. Otec meho pritele mu chce odkazat domek. Jaka je nejvyhodnejsi moznost prevodu z hlediska dani, pokud k prevodu ma dojit v nejblizsi dobe, abychom si mohli vzit hypoteku na jeho rekonstrukci? Je vyhodnejsi prodej pod cenou nebo darovaci ci dedicka dan? Jak by to bylo v situaci, ze by se jednalo o prevod domu od stryce? Dekuji.
Petra H
Ilustrační snímek
Při koupi nebo darování nemovitosti se vždy musí zaplatit darovací daň nebo daň z převodu nemovitostí. Daň z převodu nemovitostí činí vždy 3 % z hodnoty věci. Daň darovací činí u příbuzných v linii přímé, tj např. otec a syn u nemovitostí do 1 mil. korun hodnoty 1%, z částky hodnoty přesahující 1 mil. až do 2 mil. Kč 1,3 %, z hodnoty od 2 do 5 mil. 1,5 %, od 5 mil. do 7 mil. Kč 1,7 % atd. Darovací daň u osob této takzvané první daňové skupiny je tedy mírně progresivní a pokud by byl darovaný domek oceněn např. na 2 mil. Kč, bude činit daň 10 tis z prvního milionu hodnoty, 15 tisíc z druhého milionu hodnoty, celkem tedy 25 tis. Kč. Daň z převodu nemovitostí se vypočítává z hodnoty odhadní nebo smluvené, vždy podle toho co je vyšší. V případě že by domek byl odhadnut např. na 2 mil. Kč, byla by daň z převodu nemovitostí vždy 60 tisíc i když smluvená kupní cena by byla např. jen 100 tis. Kč. Pokud by převádějícím nebyl otec ale strýc, byla by daň z převodu nemovitostí stejná, darovací daň by však byla vyšší. Strýc je ze zákona v druhé daňové skupině a mírně progresivní darovací daň začíná na sazbě 3 % z hodnoty darované nemovitosti.
Nájemní bydlení
Dobrý den, přítel získal do nájmu obecní byt. Podmínkou bylo uhradit dluh po předchozím nájemci, který byl exekučně vystěhován. Dozvěděli jsme se, že je možné po předchozím nájemci onen námi uhrazený dluh vymáhat. Jak v tomto případě postupovat? Nevíme kde bývalý nájemce bydlí a kromě jeho jména o něm nemáme žádné další informace. Pokud bychom se obrátili na exekutora, co je k tomu potřeba? Musíme se obrátit přímo na exekutora, který bývalého nájemce vystěhovával nebo na kteréhokoliv jiného? Jsme povinni skutečnost, že vymáháme dluh sdělit majiteli nemovitosti-tzn. obci? Navíc je tu podezření, že nájemci byli 2 sourozenci. V tomto případě by se dluh vymáhal po obou rovným dílem? Moc Vam děkuji za odpovědi.
Jana
Ilustrační snímek
Pokud jste plnili dluh za předchozího nájemce na nájemném, obecně by Vám tento předchozí nájemce právně odpovídal z titulu tzv. bezdůvodného obohacení, neboť za něj bylo plněno to, co poprávu měl plnit sám. Samozřejmě, že by bylo třeba, aby ve vztahu k obci se jednoznačně jednalo a bylo také deklarováno, že se jedná o úhradu přesně specifikovaného dluhu. Někdy podle mých zkušeností obce postupují i tak, že pohledávku za nájemcem postupují za úplatu ve výši nominální výáše pohledávky(„prodávají pohledávku za předchozím nájemcem za 100% její nominální hodnoty“) což se mi jeví jako postup vhodnější. Obecně ale patrně budete mít v obou případech právo pohledávku vymáhat. Na exekutora, a to jakéhokoli exekutora, se můžete obrátit až za situace, kdy pohledávka bude soudem pravomocně přiznána. Je tedy třeba tuto pohledávku nejdříve uplatnit žalobou u soudu. Teprve podle pravomocného rozsudku ( platebního rozkazu), v kterém je deklarováno, že je Vám někdo povinen zaplatit můžete vést exekuci. Pokud měla obec již před tím pohledávku pravomocně přiznánu, bylo by možno vést exekuci v případě, že by na Vás byla taková pohledávka postoupena i podle rozsudku znějícího na obec jakožto žalobce. Uplatnění pohledávky u soudu obecně nebrání, že žalovaný je fakticky neznámého pobytu, pokud se takovému žalovanému nedaří doručovat, soud může ustanovit opatrovníka takovému žalovanému pro soudní řízení. Samozřejmě v takovém soudním řízení je třeba zaplatit soudní poplatek, který činí 4 % z žalované částky nejméně však 1.000,- Kč.S ohledem na řečené je efektivnost vymáhání na Vašem zvážení, neboť není vyloučeno, že pokud budete pohledávku vymáhat bude mít povinný ve finále postižitelný majetek a nebude se jednat o pohledávku až zcela nedobytnou.
Koupě nemovitosti
Vážený pane doktore, v současné době kupuji byt v bytovém domě, který se bude teprve stavět. Smlouva o smlouvě budoucí obsahuje technický popis stavby.V tomto popisu je uveden soupis použitých materiálů na výstavbu. V současné době dochází ke změnám použitých materiálu, a to bez mého souhlasu, přičemž já s těmito změnami nesouhlasím. V obchodních podmínkách je uvedeno, že prodávající (dodavatel) musí předat byt v kvalitě odpovídající technickému popisu, ale rovněž, že změna je možná pokud je odchylka v souladu s obvyklými prováděcími postupy anebo pokud se odchylka v průběhu plnění budoucího prodávajícího projeví jako technicky nutná nebo prakticky účelná. Jsem tedy proti těmto změnám bezbranný? Děkuji Vám za odpověď
Karel P.
Ilustrační snímek
V prví řadě bych doporučoval se u odborníka informovat, jaký budou mít prováděné změny materiálů vliv na funkci a životnost součástí bytu. Formulace ve smlouvě, tak jak ji uvádíte je poměrně vágní a zejména z ní neplyne, zda porušení povinnosti budoucího prodávajícího je ve smlouvě nějak sankcionováno, např. tím, že byste nebyl povinen uzavřít budoucí smlouvu kupní. Obecně patrně pokud by byl exces v materiálovém provedení bytu značný, bylo by to patrně důvodem k odstoupení od smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Pro odpovědné posouzení by bylo třeba znát veškeré podklady a informace.
Hypotéky, úvěry
Dobrý den, pane doktore,jak mám postupovat v případě, že si chci vzít hypoteční úvěr na družstevní byt, ale můj zamětnavatel mi na výplatní pásku vykazuje jen minimální mzdu a dorovnává ji hotově?...Jak mám prosím postupovat při předkládání platebních výpisů v bance , abych byl úspěšný při získání úvěru? Manželka je na mateřské dovolené. (Byt v hodnotě 800000Kč)Děkuji Vám za odpověď.
Nebuželský Filip
Ilustrační snímek
Obávám se, že za této situace nemůžete řádně prokázat svůj příjem pro účely získání hypotéčního úvěru. Postup zaměstnavatele není v souladu se zákonem, neboť tímto způsobem krátí své daňové povinnosti a povinnosti k odvodům na veřejná pojištění zaměstnanců.
Nájemní bydlení
Dobry den, > > nasla jsem na Vas kontakt na internetu, mam nasledujici dotaz. > > Netyka se primo mne, ale me kamaradky. > > Ziji ve spolecne domacnosti s manzelem, malym ditetem a rodici jejiho > manzela. > Chteli by si poridit vlastni bydleni, te kamaradky babicka ma statni byt a > ted se psalo, ze se jiz nebudou dedit. > > Dalo by se to tedy vyresit, ze kdyby se tam kamaradka prihlasila, pak by > spadl do jejich rukou, ci statu?Da se to nejak zarucit? > > Dekuji moc za rady. > VS
Veronika S.
Ilustrační snímek
Tzv. státní byty se nikdy nedědili, ale pouze za splnění určitých podmínek přecházelo právo nájmu k takovému bytu na osoby, které s nájemcem bydlí a vedou s ním po určitou dobu faktickou společnou domácnost. Vedením společné domácnosti se myslí skutečný stav, rozhodně nepostačí formální hlášení k trvalému pobytu, to není vedení společné domácnosti. Je pravda, že poslední novelou občanského zákoníku se zpřísnili podmínky pro zákonný přechod práva nájmu na spolubydlící osoby. Kamarádka se může tedy do bytu přihlásit, avšak pokud pronajimatel prokáže, že v bytě fakticky nebydlela a nevedla s babičkou společnou domácnost, právo nájmu bytu na ní po smrti babičky nepřejde.
Právní poradna
Dobrý den, mám dotaz ohledně daní z převodu bytu a co vše je za potřebí k převodu. Byt je v osobním vlastnictví matky, ve kterém mám přes 15 let trvalé bydliště a matka mi chce byt přenechat-má jiné bydlení. Nyní jsem slyšela, že když v bytě bydlím více jak 2 roky, se daně platit nemusí. Hledala jsem informace, ale nikde jsem toho moc nenašla. Proto se na Vás obracím s prosbou o vysvětlení, jak tyto daně fungují,jak se správně nazývají a co bych měla všechno udělat. Předem moc děkuji za odpověď.
Jana Č
Ilustrační snímek
Předpokládám, že dotaz chápou dobře tak, že Vaše matka je vlastníkem bytu (tj. bytu zapsaného v katastru nemovitostí) a chce ho na Vás převést. Nástrojem takového převodu by byla kupní nebo darovací smlouva. Při koupi nebo darování nemovitosti se vždy musí zaplatit darovací daň nebo daň z převodu nemovitostí. Daň z převodu nemovitostí činí vždy 3 % z hodnoty věci, daň darovací činí u nemovitostí do 1 mil. korun hodnoty 1 %, z cennějších nemovitostí je pak darovací daň mírně procentuálně progresivní. Jiná otázka je, že v případě, že pokud někdo nemovitost nevlastní déle než 5 let před převodem. může být poplatníkem daně z příjmů. což je jiná daň než daň darovací nebo daň z převodu nemovitostí. Od této daně z příjmu je poplatník osvobozen v případě, že nemovitost vlastní déle než pět let nebo alespoň v nemovitosti po dobu 2 let před prodejem má bydliště. Pokud se týká otázky co všechno udělat při prodeji nemovitosti, je tato otázka velice široká. Doporučuji Vám tedy k sepsání kupní smlouvy a vyřízení formalit vyhledat odbornou pomoc.
Družstevní bydlení
Vážený pane doktore. Bydlím v družstevním bytě a ráda bych si jej převedla do osobního vlastnictví. Jsme družstvo o 8 bytových jednotkách. Ostatní členové družstva si byt do osobního vlastnictví převezt nechtejí, ale snaží se abych si ani já byt nepřevedla. Můžete mi prosím zdělit, jaká potvrzení a vyjádření potřebuji, abych byt do osobního vlastnictví získala? Vím, že povinností předsedy družstva toto zařídít, ale ten se od mého požadavku distancuje. Předem děkuji za odpověď.
Škraňková Alena
Ilustrační snímek
Z dotazu je patrno, že jste malým bytovým družstvem, který s největší pravděpodobností získalo dům do vlastnictví v privatizaci bytového fondu. V dané věci není dána zákonná právní povinnost družstva převádět byty do vlastnictví nájemcům. Samozřejmě je možné, aby byty v družstevním domě byly do vlastnictví převáděny, vyžaduje to však rozhodnutí družstva, že dům rozdělí na bytové jednotky podle zákona 72/1994 Sb. o vlastnictví k bytům a bude je převádět do vlastnictví nájemců. K takovému rozhodnutí družstvo dospěje jen tak, že je odsouhlaseno členskou schůzí, tedy hlasováním na členské schůzi. Pokud všichni ostatní členové družstva s rozdělením domu na bytové jednotky a převodem do vlastnictví nesouhlasí, obávám se, že takto osamoceně nemáte žádné právní nástroje k tomu, jak družstvo k takovému rozhodnutí přinutit.
Družstevní bydlení
Dobrý den, můj syn má 14 roků a moje nevlastní babička na jeho jméno převedla svůj družstevní byt. Anuita na tomto bytě je splacená,ale byt pořád patří OSBD.Část bytů v tomto domě je již odkoupená a tito jsi chtějí založit nějaké společentví a byty úvěrem opravovat.Chtěla jsem se zeptat co je pro mého syna výhodnější, zda zůstat u OSBD nebo také požádat o odkoupení a připojit se ke společenství vlastníků a to z důvodu, kdyby chtěl byt třeba za několik let prodat a zda nevadí, že není plnoletý a byt (neboli práva jsou na něho přepsány). Babička zde bydlí nadále a zda jde sepsat na tento byt nějaké věcné břemeno, aby zde mohla babička dožít a nemohlo se stát, že by ji syn až dovrší plnoletosti vystěhoval.Omlouvám se za neodborné výrazy. Děkuji.
Věra V.
Ilustrační snímek
Z dotazu chápu, že na Vašeho 14 letého syna byly převedeny členská práva a povinnosti v bytovém družstvu. To je obecně možné, i nezletilý může nabývat práv a povinností. Vzhledem k věku však nemá plnou způsobilost k právním úkonům. V dané věci je vůbec diskutabilní, zda za situace kdy členská práva a povinnosti v bytovém družstvu musela být převáděna smlouvou byl vůbec syn k takovému právnímu úkonu způsobilý. Za nezletilého mohou sice podle zákona v běžných záležitostech činit právní úkony rodiče, avšak v závažnějších záležitostech je třeba schválení takového úkonu soudem. Obecně není vyloučeno, aby se syn stal vlastníkem bytu, pokud v jeho prospěch bude uzavřena kupní smlouva. Musíte však počítat s tím, že bude nutno žádat soud o schválení takového právního úkonu za nezletilého. Jinak takovou kupní smlouvu katastrální úřad „nezapíše“ To samé by platilo i pro situaci, kdy by byl byt prodáván před tím, než syn dovrší věku 18 let a bude moci sám v plném rozsahu činit právní úkony. Pokud se týká otázky, zda je převod obecně výhodný, je to vždy otázka zvážení konkrétních okolností. Pokud je naznačováno, že do budoucna se počítá s prodejem bytu, je z hlediska dosažené kupní ceny výhodnější prodávat byt jako takový, než převádět úplatně členská práva a povinnosti v bytovém družstvu (tzv. „prodávat“ družstevní byt)
Právní poradna
Dobrý den pane doktore, je možné vybudovat půdní vestavbu v domě,kde je 12 bytů (každý byt v OV včetně podílu na společných prostorech domu a parcelách na kterých dům stojí, založeno dle zákona SVJ) a tuto půdní vestavbu spojit s bytem sousedícím s půdou?Je možno toto realizovat po souhlasu 3/4 členů SVJ (dle stanov SVJ nutný souhlas 3/4 členů k akcím, které změní majetkové podíly v domě?
Hans J.
Ilustrační snímek
Podle § 17 odst. 3 zákona o vlastnictví k bytům je nezbytné k realizaci zamýšlené vestavby uzavřít tzv. smlouvu o výstavbě. Mám za to, že učastníky takové smlouvy spolu v Vámi by museli být i všichni ostatní vlastníci jednotek. Pokud stanovy společenství vlastníků obsahují ustanovení, že postačí pouze ¾ souhlas vlastníků jednotek, mám za to, že takové ustanovení je neplatné.