Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Realitní právní poradna

Poradna ukončena

Na otázky odpovídá

Ilustrační snímek

On-line realitní právní poradna je dočasně pozastavena. Spuštěna bude od 2.1.2008.

Po právníkovi JUDr. Janu Kerbachovi přebere štafetu Advokátní kancelář Rychetský, Hlaváček, Krampera & partneři.

Nejvíce se ptáte

Právní poradna
Vážený pane doktore, během léta na našem družstevním domě proběhla rekonstrukce lodží, kdy se řešilo zatékaní balkonů. Podlaha je o proti puvodnímu planu( ze stavby domu) o 3 centimetry níže, dále pak vstupní schod byl bez naší konzultace snížen víc jak o polovinu a zakopavame o tresahující prach, mezi jednotlivymi dlazdicemi je ve sparach rozdíl až 3 milimetry. Také nás nikdo neseznámil s tím, že okolo balkonu bude 3 cm široký soklík a 2x tolik vysoký. Když jsem tyto skutečnosti reklamovala, bylo mi řečeno, že dlažba na balkone a v koupelne, je logicky o jine kvalite. Že podávám reklamaci na dlažbu a schod po reklamační lhůtě, ktera podle druzstva a firmy byla do doby sundání lešení. Dále mi bylo řečeno, že k takovému stavebnímu zakroku neexistuje projekt, balkony prebralo predsednictvo i s našemi námitkami, já jako družstevník jsem žádný předávací dokument nepodepisovala. Od známé jsem se dověděla, že k rekonstrukci v takovém rosahu je potřeba projek, se kterým má být každý seznamen i s případnýmy změnami, reklamační lhůta je údajně min. půl roku, má proběhnout kolaudační řízení, ke kterému ma být pozvan zástupce firmy, družstevníik, někdo z představenstva a bezpečnostní technik. Osobu ze stavebního odboru jsem zde přes 2 měsíce, co práce probíhají neviděla a odbor je velmi nekomunikativní. Pokud nebyly tyto pomínky splněny mohu prý požadovat vrácení lodžie do původního stavu. Chci se zeptat, na co mám v tomto případě ze zakona právo a jak se mohu bránit. Protože komunikace jak s družstvem tak s firmou je nemožná a pokud nějaká je, dojde i na urážky z jejich strany. Děkuji moc za ochotu a případná řešení
Jaenne@seznam.cz
Ilustrační snímek
Obávám se, že jste tak trochu v patové situaci. Smlouvu o dílo se stavební firmou uzavíralo zřejmě družstvo a tak Vaše možnost reklamace je velmi omezená, neboť stavební firma nemá smluvní vztah s Vámi, nýbrž s družstvem. Z tohoto vyplývá, že apelovat budete muset u svého družstva a učinit to nejlépe tak, aby jste na svou stranu dostal co nejvíce stejně postižených nájemníků. Pak by bylo možno věc otevřít a se znalostí smlouvy o dílo se pokusit (pakliže k tomuto budou ovšem důvody) o nápravu. Co se týče nutnosti stavebního povolení, nejsem schopen se vyjádřit z Vašeho dotazu, zda-li je nutné pro tyto opravy stavební povolení či zda v tomto případě postačovalo stavební oznámení. Doporučuji proto navštívit příslušný stavební úřad a v případě, že tam Vám k Vašemu podrobnému dotazu sdělí, že stavební povolení zapotřebí bylo, tento argument použít i pro jednání s družstvem. V krajním případě, pakliže by stavba resp. opravy skutečně podléhaly stavebnímu povolení a odporovali by příslušným normám, by mohlo dojít k nařízení odstranění nepovolených úprav, což však je varianta spíše výjimečná.
Právní poradna
Vážený pane doktore, prosím o Váši radu. S manželem vlastníme třípokojový byt. Jsme již oba v důchodovém věku. Přes 20 let máme zcela oddělenou domácnost, přesto jsme nikdy nedotáhli rozvodové řízení do konce. Zejména psychicky neúnosnou situaci jsem vyřešila investováním všech svých financí do vybudování malého bytečku v rodinném domku mé dcery. Poraďte mi, prosím, jak ošetřit situaci, aby v případě mého úmrtí můj majetek nepřipadl mému manželovi ale mé dceři nebo vnukům. Děkuji Vám.
Věra
Ilustrační snímek
Doporučuji Vám zřídit závěť, na základě které určíte jediným dědicem svého majetku svou dceru. Váš manžel není neopominutelným dědicem, lze jej tedy takto „vyšachovat“ z dědění Vašeho podílu na společném majetku. Pakliže tak neučiníte, je skutečně možné, že v rámci tzv. první dědické skupiny ze zákona by manžel participoval na Vašem dědickém podílu (dědí manžel a děti stejným dílem).
Právní poradna
Dobry den, moji rodice mi planuji darovat byt v kterem bydli 18mesicu a chteji si koupit byt mensi.Jake dane budeme muset zaplatit ja i moji rodice u darovani a u koupy?Dekuji za odpoved.
Aja
Ilustrační snímek
Daň a to darovací uhradíte Vy (ve výši 1 % z daňového základu do částky 1 mil. Kč). Vaši rodiče nebudou hradit daně žádné, neboť v případě, že Vám byt darují, se nemusejí obávat daně z příjmu. Daň z převodu nemovitostí ohledně jejich nového bytu uhradí prodávající, tedy současný vlastník tohoto bytu, který nabudou koupí Vaši rodiče.
Právní poradna
Váženy pane doktore, > jsme mlada rodina s jedním dítětem a bydlíme v 2+1 cca 60m2 v cihlovém, > třípatrovém dome ze 70.let. jelikož plánujeme další děti, koketujeme s myšlenkou > probourat strop a vybudovat další 2 místnosti na současné (vubec > nepoužívané,pouze po požárním schodišti dostupne) pude. Cely barák má 18 bytu a > tudíž je i 18 spoluvlastníku dane pudy. Mate-li s takovou situaci zkušenosti, > byli bychom vděčni za jakoukoliv radu,jakykoliv názor. Dále pak,jak právně > ošetřit tuto přestavbu a zda-li je nutný souhlas všech spolumajitelů? Chtěli > bychom jim nabídnout finacni vyrovnaní,poradíte nám,kde zjistit cenu pudy v > Praze 4? > za odpoveď vřele děkujeme > zdravi > Skalovi > > > Náš tip: Digitální fotoaparát Sony. Výchozí cena 1 Kč!
Petra
Ilustrační snímek
Předpokládám, že ve Vašem domě existuje tzv. Společenství vlastníků. Situace řešitelná je uzavřením tzv. smlouvy o výstavbě, která se uzavírá mezi stavebníkem (Vámi) a všemi vlastníky jednotek (blíže § 17 zák. č. 72/1994 Sb. o vlastnictví k bytům). Z tohoto vyplývá, že budete muset o svém záměru přesvědčit všechny spoluvlastníky, neboť se výstavbou resp. přístavbou Vaší jednotky změní velikost jednotky a rozsah jejího příslušenství na úkor společných částí domu. Předpokládám, že si ostatní spoluvlastníci nechají tento zásah do jejich vlastnictví zaplatit, nicméně ohledně ceny se spíše obraťte na realitní kanceláře, které se spíše v cenách orientují.
Právní poradna
Dobrý den. S přítelem by jsme chtěli koupit byt od města – do osobního vlastnictví, formou obálkové metody nejvyšší nabídce. Jedná se o byt volný. Chtěla bych se zeptat, na co si v tomhle případě dát při koupi pozor. A jakým způsobem zajistit, aby byl byt koupen bez jakých koliv závazků – např. dluh na nájemném, elektřině, plynu…..Děkuji
Petra
Ilustrační snímek
Neměl bych obavy. Pakliže by na bytu měly váznout nějaké dluhy a město by požadovalo, aby byly z Vaší strany uhrazeny, měl by se tento požadavek objevit již v nabídkovém řízení. Pro jistotu se ujistěte, že v kupní smlouvě není žádný takovýto požadavek města. V případě, že by se někdy v budoucnu objevil nějaký požadavek na úhradu např. energií ze strany jejich dodavatelů, nehraďte je, neboť jste tyto nespotřebovali a ani jste se k jejich úhradě nezavázali. Pochopitelně při koupi bytu nezapomeňte provést řádné odečty energií formou předávacího protokolu s prodávajícím.
Právní poradna
prevod druzstevni osobni
Ilustrační snímek
Nelze zodpovědět pro nedostatek údajů.
Právní poradna
Vazeny pane doktore.Jsem vlastnikem rodinneho domu se dvema bytovymi jednotkami.V jedne bydlim ja s manzelkou,ve druhe nas dospely mladsi syn (neplati najem,neplati udrzbu,plati pouze spotrebu el.energie).Mam v umyslu rodinny dum prodat a prestehovat se s manzelkou do nejake klidnejsi lokality.Syn s tim vsak nechce souhlasit,nechce se odstehovat (a to mu chceme pomoci napr.financovat koupi jednopokojoveho bytu).Podobne je to i se starsim zenatym synem,ktery u nas jiz nekolik let nebydli,ale nechce si u nas zrusit trvaly pobyt. Proste chci prodat rodinny dum,ale neumim zajistit,aby byl po prodeji prazny a bez osob se zapsanym trvalym bydlenim.Jak na to?
Josef
Ilustrační snímek
Dům můžete prodat i bez souhlasu Vašich synů. Staršímu (ženatému synovi) můžete úředně zrušit trvalý pobyt i bez jeho souhlasu postupem předpokládaným § 12 zák. č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel. Co se týče mladšího syna, bude to trochu problém, nicméně nový majitel nepochybně cestou soudní dosáhne i jeho vyklizení z domu, pakliže to nepůjde po dobrém. Každopádně by bylo dobré se pokusit se synem dohodnout, aby přijal Vaši galantní nabídku zafinancování bydlení, neboť v případě nedohody by jeho obstrukce s vyklizením domu mohly způsobit potíže s plánovaným prodejem ne-li dokonce snížení kupní ceny.
Právní poradna
Bydlím v řadovém rodinném domu s 2 byt.jednot. V jedné bydlím s manželém, v druhé manželovo bratr s rodinou. Domek vlastní manžel s bratrem. Každý vytápíme svým vlstním plynovým kotlem 2 plynoměry) svoji polovinu. Bratr má u svého kotle závadu - prorezlý kouřovod. V domě panuje naplatá občas nesnesitelná atmosféra, nelze se na ničem domluvit, nelze bratra přiměk k opravě havarijního stavu kouřovodu (dle sdělení odborníka). Vzhledem k tomu, že se jedná o nebezpečné úniky zplodin a řadový dům, máme obavy z ohrožení životů a majetku našich i ostatních. Jak v takovém případě postupovat (je možné zavolat plynárny, až případ vyřeší).
Jarka P
Ilustrační snímek
Z Vašeho dotazu vyplývá, že domek je v podílovém spoluvlastnictví. Jedná se tedy o společnou věc. O hospodaření se společnou věcí pak rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou dle velikosti podílů. Je pravděpodobné, že v tomto Vašem konkrétním případě, kdy jsou podíly na věci zřejmě stejné, by zřejmě nebylo dosaženo dohody (skončilo by to tzv. „na remízu“) a v tomto případě by bylo nutno, aby spor rozhodl soud. Je však vždy lépe se dohodnout, např. v tom, že po dohodě s bratrem opravu zafinancujete (nemá-li bratr okamžité prostředky a on Vám to časem splatí), příp. mu jinak s opravou pomůžete. Kdyby ovšem tudy cesta nevedla, nezbyla by Vám skutečně než cesta soudní, nicméně ještě před tímto řešením by bylo vhodné bratra Vašeho manžela upozornit na to, že za určitých okolností (pakliže skutečně vážně hrozí újma na majetku a zdraví) by mohlo jeho jednání vykazovat znaky trestného činu obecného ohrožení. Stejně tak i řešení cestou soudní v řízení občansko právním by jej přišlo na nemalé prostředky (zřejmě by se vyhotovovaly znalecké posudky apod.) a tyto by musel jakožto strana, která by spor s největší pravděpodobností prohrála, uhradit.
Právní poradna
Dobrý den, pane doktore, vzhledem k tomu, že v našem novém domě není v Prohlášení vlastníka vymezeno, že část společných prostor domu je ve spoluvlastnictví vlastníků pouze některých jednotek, konkrétně halová garáž,dá se to dodatečně vymezit změnou Prohlášení vlastníka ? Je k tomu potřebný souhlas všech vlastníků nebo jen 3/4 ? Děkuji a přeji hezký den.
Jarka
Ilustrační snímek
Ano, postupujte změnou prohlášení vlastníka. Dle § 11 odst. 4) zák. č. 72/1994 Sb. o vlastnictví k bytům v platném znění platí, že pro přijetí usnesení o věcech, které jsou m.j. obsahem prohlášení vlastníka (což je i určení společných částí budovy), je zapotřebí 3/4 většiny přítomných hlasů.
Právní poradna
Přeji krásný den, prosím poraďte mi, jak postupovat. S manželem jsme prodali dceři 1/5 rodinného domku před přibližně jedním rokem. V katastru nemovitostí je tato změna již zaznamenaná, ale stále nemáme zaplacenou daň z převodu nemovitosti. Máme se starat, nebo nás finanční úřad vyzve k zaplacení. Děkuji za radu a přeji krásný zbytek dne Helena
Helena
Ilustrační snímek
Pakliže jste prodali nemovitost resp. její část po 1.1.2003, pak rozhodně konejte. Byli jste totiž povinni ve lhůtě do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl proveden vklad práva vlastnického, podat nejenom daňové přiznání, ale také daň z převodu nemovitostí uhradit. Pakliže jste po termínu, hrozí Vám sankce v podobě zvýšení daně o 10 % + penále.
Právní poradna
Vážený pane doktore, prosim o radu. Jsem spolumajitelka idealni poloviny rodinneho domu. Spolumajitel, tež vlastni jednu polovinu domu a obývá prvni patro. Ja obyvam prizemi. Vchod do domu a chodba je spolecna. Nyni si spolumajitel u sebe ubytoval 2 Ukrajinky, aniž by mi to oznamil. Múže bez meho souhlasu, jako spolumajitele, takto jednat? Dojkonce jim spolumajitel dal i klíče, takže si mohou do domu chodit kdykoli. Jeho jednání se mi nelíbí a nevím, jak se proti tomuto branit. Děkuji Vám velice za radu.
Helena
Ilustrační snímek
Podle zákona o hospodaření společnou věcí rozhoduje majorita spoluvlastníků s tím, že pro případ, že se nedosáhne většiny nebo dohody u spoluvlastníků se stejným spoluvlastnickým podílem, rozhodne na návrh kteréhokoli spoluvlastníka soud. Rozhodnutí o tom, kdo bude a za jakých podmínek dům obývat je hospodaření se společnou věcí. Pokud tedy mezi Vámi nedojde k dohodě, můžete se obrátit na soud aby rozhodl.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore, ráda bych Vás poprosila o radu týkající se daně z příjmů z prodeje bytu v osobním vlastnictví. Vlastním byt 4 roky, který jsem nabyla darem od babičky a nemám v něm trvalé bydliště. Chtěla bych byt vyměnit za RD, popřípadě byt prodat a koupit RD. Jaká % daň z příjmu by se na mě vztahovala nebo je nějaká možnost osvobození od daně z příjmů, pokud peníze z prodeje bytu investuji do koupě RD? A byl by v tomto případě rozdíl mezi prodejem a výměnou bytu?
Monika Volkovová
Ilustrační snímek
Pokud v bytě nemáte a nebudete mít ani po dobu kratší než 2 roky trvalé bydliště, budete od daně osvobozena jen v případě, že ji budete před prodejem vlastnit po dobu nejméně 5 let. Pro osvobození od daně z příjmu z důvodu použití získaných prostředků na uspokojení bytové potřeby je třeba mít zároveň v domě bydliště po libovolnou dobu bezprostředně před prodejem.
Právní poradna
Dobrý den. Nechali jsme si postavit řadový RD. Těsně na hranici našeho pozemku stála oplocená provizorní stavební buňka, kterou zapůjčila stavební firma jisté s.r.o., a ta z této boudy provozuje (jako původně provizorní řešení) již 2. rok připojení kabelové televize a internetu. Začátkem letošního roku jsme od obecního úřadu přikoupili pozemek na rozšíření našeho stávajícího pozemku. Na části tohoto nového pozemku ovšem tato buňka stojí. Žádali jsme s.r.o., aby opustila náš pozemek a zároveň stavební firmu, aby odstranila svojí boudu. Majitel s.r.o. s námi vůbec nekomunikuje a nijak nekoná, stavební firma zaujala postoj, že je to spor mezi námi a s.r.o., my ovšem nemůžeme vlastní pozemek ani připojit k původnímu, ani oplotit, ani užívat. Buňka je napojená kabelem na el. síť, takže násilným odsunutím např. jeřábem, bychom poškodili zařízení uvnitř. Jak můžeme donutit s.r.o., aby opustila náš pozemek? Není porušován i Živnostenský zákon? Vystavujeme se sami nebezpečí stíhání při násilném odstranění-odsunutí této boudy z našeho pozemku? Děkuji Vám za odpověď.
Karla
Ilustrační snímek
Pokud není buňka se zemí spojena pevným základem nejedná se podle mého názoru o stavbu – nemovitost- , kde by stavební úřad mohl rozhodnout o jejím odstranění, ale doporučuji Vám věc konzultovat s příslušným stavebním úřadem. Cestu bych neviděl ani ve svémocném odstranění stavby. Doporučoval bych zvážit podání žaloby na vyklizení soudu s tím, že by k samotnému vyklizení mohla být firma donucována i opakovaným ukládáním pokud soudem až do výše 50 tis. Kč.
Právní poradna
Dobrý den, pane doktore! Potřebovala bych poradit s problémem, který mne trápí již velmi dlouho. Na domě, který je nyní v mojim vlastnictví, proběhla před shruba rokem exekuce. Dům byl dříve mojí matky a po zaplacení dluhu jsem od ní dostala dům darem. Nyní bych chtěla dům prodat, ale slyšela jsem, že pokud dříve proběhla na domě exekuce, je daná zákonem nějaká lhůta a dům před zkončením lhůty prodat nemůžu. Je na tom něco pravdy? Pokud ano, jak dlouhá je tato doba, nelze jí nějak obejít (např.vyšší daň apod.) a kde v zákoně bych tyto informace našla? Předem Vám moc děkuji za odpověď! S pozdravem Zuzana
Zuzana
Ilustrační snímek
Jestliže byl dům předmětem exekuce nebylo možno dům prodat, v rozhodnutí o nařízení exekuce se podle zákona dlužníkovi výslovně zakáže dům zcizit a takové rozhodnutí je zapsáno do katastru. Pokud byla celá dlužná částka dobrovolně uhrazena, musí být exekuce nejdříve soudem zastavena (soud vydá usnesení) a takové rozhodnutí o zastavení exekuce musí být zapsáno do katastru nemovitostí. Pokud jsou tyto podmínky splněny nemělo by podle mého názoru prodeji nic bránit.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás optat, jak je to s uhrazením daně z převodu nemovitosti a jak postupovat v případě, že prodávající daň neuhradí do stanovené lhůty. Spadá úhrada daně po proběhnutí lhůty automaticky na vrub kupujícího? Děkuji Vám za odpověď.
simona
Ilustrační snímek
Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je prodávající, kupující za zaplacení daně ze zákona ručí. Pokud tedy daň nezaplatí prodávající může finanční úřad požadovat úhradu v plné výši jak od dlužníka, tak od ručitele. Pokud ručitel splní závazek za dlužníka, má právo na „ regres“ vůči dlužníkovi a může se i soudně domáhat, aby mu dlužník jím zaplacenou částku daně uhradil.
Právní poradna
Vážený pane doktore, chtěl bych prodat byt v osobním vlastnictví a koupit byt jiný. Byt byl původně družstevní a byl mně převeden družstvem před 1 rokem . Bydlím v něm celkově 15 let . Kolik % z prodejní ceny ( 2.500.000 Kč ) budu platit jako daň ? Nový byt stojí cca 2.300.000 Kč. Je tam tedy rozdíl 200.000 Kč. Děkuji za odpověď Vízek
Vizek
Ilustrační snímek
Dotaz směřuje zřejmě k otázce daně z příjmu. Ve Vašem případě byste byl osvobozen od daně z příjmu pouze v případě, že byste prostředky použil na uspokojení bytové potřeby. O částku 200 tis. se Vám v příslušném roce zvýší daňový základ daně z příjmu, absolutní výše daně je závislá na celkových příjmech v daném roce , které přiznáte finančnímu úřadu.
Právní poradna
Vážený pane doktore, v květnu 2004 jsme požádali Bytové družstvo občanů o převod bytu do osobního vlastnictví. K dnešnímu se transakce neuskutečnila neboť předsedkyně představenstva již dvakráte neuspěla na katastr. úřadě s prohlášením vlastníka.Nyní ho zpracovává potřetí. není však jisté, že bude konečně v pořádku a vklad bude povolen. Tlačí nás čas, protože byt je dlouhou dobu prázdný a zájemce o koupi čeká již 8 měsíců na papírové vypořádání. Vznikla nám dost velká finanční ztráta. Porušila těmi průtahy paní předsedkyně něco? Můžeme jí žalovat? Nebo nám nezbývá než čekat, až se jí prohlášení vlastníka podaří sesmolit tak, aby jej katastr vzal?? děkuji
Helena
Ilustrační snímek
Pro zaujetí názoru, zda by předsedkyně družstva odpovídala za škodu není v dotazu evidentní dostatek relevantních informací. Pokud je Vámi popsaný stav důsledkem v těchto krajích rozšířené laické a nekvalifikované právní svépomoci, jak tomu v kraji bývá zvykem, vhodnou formou by bylo patrně iniciovat na členské schůzi bytového družstva, aby záležitost byla svěřena odborníkovi.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore, s přítelem budeme stavět dům a o stavební povolení budeme žádat společně jako Jan B. a Monika N. Stavbu budeme financovat ze stavebních spoření, přítel asi ze dvou třetin a já z jedné třetiny. V průběhu stavby se chceme vzít a zajímalo by mě, jak to bude po stavbě s vlastnictvím domu. Jde to ošetřit tak, aby i po svatbě patřila manželovi větší část domu, když do toho vkládá víc? Nebo je to tak, že co vložíme před svatbou je každého z části, kolik vložil a co je postavené po svatbě už je společné? Kdo bude vlastně majitel? Manželé B. nebo Monika B. a Jan B. Chtěla bych, aby manželovi patřila větší část domu, protože do něho vkládá víc, nebo myslíte, že to není rozumné? Děkuji předem za odpověď
Monika
Ilustrační snímek
Bude záležet na tom, kdy se rozestavěná stavba stane právně samostatnou nemovitostí. Podle katastrálních předpisů i judikatury soudu se tak stane v okamžiku, kdy je patrno dispoziční uspořádání prvního nadzemního podlaží domu. Jestliže v této době budete již manželé, dům by měl být ve společném jmění manželů. Jestliže uzavřete sňatek později, bude dům ve Vašem podílovém spoluvlastnictví na základě vaší dohody bez ohledu na to, kdy bude dokončen. Zákon umožňuje modifikovat rozsah společného jmění, bez ohledu na popsané skutečnosti by bylo možno využitím institutu tzv. rozšíření nebo zúžení společného jmění dosáhnou žádoucího stavu vlastnických poměrů. Pokud se týká otázky, zda je rozumné, aby manžel byl většinovým spoluvlastníkem, mám za to že z hlediska Vaší právní jistoty by bylo lepší, abyste dům měli ve společném jmění manželů. Stávající zákonná úprava totiž zakotvuje, že o hospodaření společnou věcí rozhoduje majoritní spoluvlastník(-níci) Hospodařením společnou věcí se rozumí i bydlení a mohlo by se stát, že by Váš manžel v případě rozpadu Vašeho vztahu Vás vyloučil z užívání nemovitosti. Minoritní spoluvlastnický podíl na domě by byl také obtížně prodejný, či zcela neprodejný.
Právní poradna
Dobrý den, mám byt v osobním vlastnictví, zapsaný na třech listech vlastnictví (byt, podíl na společných částech domu a podíl na pozemcích). Při zápisu věcného břemene doživotního užívání pro mé rodiče, zapisuje se toto břemeno na všechny listy vlastnictví nebo jen na list vlastnictví, kde je zapsán byt?
Šebestova
Ilustrační snímek
Podle mého názoru věcné břemeno vázne jen na právně samostatné nemovitostí, tj. bytu. Spoluvlastnický podíl na domu ani podíl na pozemku s obsahem věcného břemene – tj. dohody o tom, že někdo třetí může nemovitost užívat s účinky pro každého případného dalšího vlastníka bytu, s obsahem věcného břemene nesouvisí.
Právní poradna
Dobrý den, mám otázku pro dobu před rozvodem. Nebylo ještě provedeno majetkové vypořádání a manžel mi vyhrožuje, že mi sebere vše. Potřebuji vědět, co všechno se počítá do spoluvlastnictví manželů.Máme byt ve společném vlastnictví, vybavení bytu a auto.Manžel do toho počítá i věci a předměty, které jsme již za trvání manželství jako opotřebené vyhodili ( televize,video, staré auto).Děkuji
pavla
Ilustrační snímek
Rozvodem manželství zanikne i společné jmění manželů které pak musí být vypořádáno. Zákon umožňuje a preferuje, aby se rozvedení manželé vypořádali dohodou. Taková dohoda musí mít pokud se týká nemovitostí písemnou formu a musí být zapsána do katastru nemovitostí. Pokud se manželé nedohodnou, může každý z nich podat soudu návrh, aby provedl vypořádání zaniklého společného jmění s tím, že soud rozhoduje podle principů, že podíly obou manželů na majetku by měly být v zásadě stejné s tím, že se přihlíží i k tomu, jakou měrou se kdo zasloužil o pořízení společného majetku. To tedy znamená, že i ten z manželů, která nepracoval, nevydělával a pečoval např. o děti a domácnost bude mít své nesporné nároky na podíl na majetku. Předmětem vypořádání je majetek, který existoval v době právní moci rozvodu, neexistující věci nelze vypořádávat. Podle zákona dále platí, že nevypořádají-li se manželé do 3 let od právní moci rozvodu ani není podán návrh na vypořádání soudem, jsou movité věci ve vlastnictví toho z manželů, který je pro svou potřebu převážně užívá a nemovitosti pak v podílovém spoluvlastnictví s tím, že jejich podíly jsou stejné.
Právní poradna
Dobrý den, před 14-ti dny jsem "koupila" družstevní byt. Zajímalo by mě, jak je ošetřené to, že by zde měl někdo již dříve nahlášen trvalý pobyt a já o tom nevěděla. Tím pádem pokud by se dotyčný zadlužil, přišel by exekutor do mého bytu s bral mé věci? Jak se dozvím, že je v mém bytě stále ještě někdo nahlášen a jak docílit toho, aby adresu trvalého bydliště změnil? Děkuji za odpověď.
Pospíšilová
Ilustrační snímek
Obávám se, že možnost zjistit, zda v družstevním bytě jehož jste nájemkyní není hlášena k pobytu jiná osoba je patrně nemožná, příslušný správní orgán Nebude mít právní povinnost Vám takovou informaci sdělit. Věc Vám doporučuji si ještě ověřit u příslušné ohlašovny pobytu. teoretická možnost, že by byla vedena exekuce na vaše věci zde existuje. Doporučuji Vám obrátit se na předchozího člena bytového družstva od kterého jste členský podíl odkoupila s tím, aby Vám sdělil, zda v bytě byla evidována k trvalému pobytu nějaká jiná osoba s tím, že pokud by to nesdělil a vznikla Vám škoda (např, tím, že byste musela podávat žalobu na vyloučení věcí z exekuce) požadovala byste náhradu škody. Pokud byste zjistila, že nějaká osoba je v bytě evidována, bylo by možno, abyste sama požádala o zrušení údaje o pobytu takové osoby, což zákon umožňuje.
Právní poradna
Dobrý den, mám několik vzájemně souvisejících dotazů : máme byt v kaskádovém domě s 11 dalšími vlastníky. Náš dům byl stavěn tak, že jsme nejprve založili BD, uzavřeli smlouvu o budoucí kupní smlouvě a pak samotnou kupní smlouvu a následně Společenství vlastníků ( existuje zároveň s BD ). Součástí naší smlouvy a ceny bytu je i právo k užívání garážového stání s konkrétním číslem v suterénu domu. Na rozdíl od obvyklé praxe v okolních domech stejného typu však v našem domě došlo k tomu, že byly postaveny a prodány byty i bez garážového stání.Nyní však vlastníci těchto bytů parkují na garážových stáních, která nezaplatili s tím,že na to mají nárok, neboť se jedná o společné prostory a k nim mají spoluvlastnický podíl.Právník družstva krčí rameny, že na to opravdu mají nárok a na otázku, co když se postaví třeba na naše místo, tvrdí, že po právní stránce je to v pořádku a vyhodit ho můžeme leda násilím ( pokud by domluva nebyla možná ). Těm, kteří máme za stání zaplaceno, se tento přístup zdá víc než nemorální.Navíc díky neobsazeným garážovým stáním zůstal dluh BD u zhotovitele stavby, který nyní odmítá provádět záruční opravy, dokud mu dluh nebude uhrazen. BD se snaží prodat zbylá stání, ale podle " neplatících " spoluvlastníků na to nemá právo, neboť s prodejem bytových jednotek přešly tyto prostory do majetku Společenství. Může Společenství tato volná stání pronajmout i osobám cizím, které nejsou členy SV ? Je k tomu potřeba souhlas všech vlastníků ? Předem děkuji za odpovědi a přeji hezký den, Mgr. Spurná.
Mgr.Spurná
Ilustrační snímek
Pokud dobře rozumím dotazu, spočívá problém v tom, že v domě, který je rozdělen na bytové jednotky podle zákona o vlastnictví k bytům část vlastníků bytů koupila byty s tím, že je s vlastnictvím bytu spojeno i právo užívat garážová stání v suterénu budovy. S částí bytů právo užívat suterénní prostory spojeno není, přesto tito vlastníci garážová stání užívají s argumentací, že jejich právo plyne z titulu spoluvlastnictví části domu. Podle mého názoru o tom, jakým způsobem mají být užívány společné části domu rozhoduje společenství vlastníků. pokud by společenství rozhodlo a odhlasovalo ( upravilo v domovním řádu, že garážová stání mohou užívat pouze vlastníci bytů kteří „zaplatili“ o ostatní pouze za úhradu, bylo by to podle mého názoru možné. prodat garážové stání nebude pravděpodobně možné, pokud není samostatnou nemovitostí, ale bylo by asi možno ho pronajímat třetím osobám.
Právní poradna
Vážený pane doktore, má dcera zdědila po babičce domek a byt, v němž zůstanu bydlet já. Domek jsme prodali a koupili za něj druhý byt, ve kterém bude bydlet dcera, ale který je ve vlastnictví mém (každá tedy máme ve svém vlastnictví jeden byt). Dotaz: jak udělat, aby v případě, že se vdám a něco se stane ať už mně, nebo mému manželovi, nezdělily druhý byt, pořízený výlučně za peníze dcery, i když je v mém vlastnictví, spolu s dcerou také děti z manželova prvního manželství? Děkuji za odpověď.
Eva J., Praha
Ilustrační snímek
Jako dědicové ze zákona by u Vás v první dědické skupině připadali v úvahu Vaše děti a Váš manžel, přičemž by každý dědil rovným dílem. Pokud není Vaším záměrem aby po Vás dědil Váš manžel, pořiďte písemnou závěť. Manžel zůstavitele není neopominutelným dědicem ( na rozdíl od dětí zůstavitele) a lze tedy veškerý Váš majetek odkázat např. jenom dětem. Závěť můžete sepsat vlastní rukou s tím, že musí být podepsána 2 svědky. Doporučuji Vám však závěť zřídit i druhou možnou formou, tj. formou notářského zápisu.
Právní poradna
Vážený pane doktore, po otci jsem zdědila pozemky (orná půda, vinice, zahrada) na Moravě, které už za života méto otce mělo v prońájmu družstvo (bývalé JZD). Po vyřízení dědictví mi poslali k podpisu nájemní smlouvu na tyto pozemky, kterou jsem odmítala podepsat, ale jelikož mně "vysvětlili", že pokud nepodepíšu smlouvu, pozemky mi vrátí, ať se o ně starám sama, podepsala jsem, bydlím totiž v Praze. Smlouva byla vystavena někdy v průběhu roku 1998(září, říjen), se zpětnou účinností od 1.1.1998. Minulý týden jsem obdržela novou nájemní smlouvu s účinností od 1.1.2005, kde je stanovena mimo jiné např. sedmiletá výpovědní lhůta, zplnomocnění nájemce , aby činil všechny úkony, které má právo učinit pronajímatel ve vztahu k pozemkům...atd..., že při ukočení nájemního vztahu se pronajímatel zavazuje uhradit nájemci cenu trvalých porostů nacházejích se na pozemcích, atd.. dále také, že nájemce má právo provést změnu druhu pozemku a zajistit zápis těchto změn do katastru nemovitostí, a spoustu dalších podmínek, které si nájemce nadiktoval... Cena nájmu stejná někdy od roku 1987, bez inflace, to odmítají v nové smlouvě, pouze tentokrát navýšena o 200 Kč za sedmiletou výpovědní lhůtu a snad ještě je v ceně nájmu započítána daň z pozemků, kterou jako vlastník podle nového zákona musím platit sama(do minulého roku hradilo družstvo). Nedokládají snímek mapy, kde jsou pozemky s porosty, které bych v případě podepsání této smlouvy a následně jejím ukončení měla platit. Celkem je cena za pronájem 1680 Kč/rok, které posílají poukázkou na poštu, pokud se v termínu nevyzvedne, pošlou peníze složenkou a poplatek za odeslání složenky si strhnou z nájemného. Nyní v nové smlouvě je cena za pronájem navýšena, domnívám se, že to je o poplatek za daň a výše uvedený příplatek 200 Kč. Nechci takovouto smlouvu podepsat, protože je to jednostranná smlouva, která potlačuje práva pronajímatele, navíc ji zástupce družstva podepsal 1.8.2005 s účinností 1.1.2005, což se domnívám, že není správně. Nebyla ukončena původní smlouva dohodou, a ani není o tomto zmínka v nové smlouvě. Poradíte mi prosím co mám dělat, tedy kromě toho, že nemám takovouto smlouvu podepsat? Děkuji za odpověď.
Lucie Adamová
Ilustrační snímek
Ve svém dotazu popisujete svou nespokojenost s nabídnutými podmínkami pronájmu Vašich pozemků. Problémem ve Vašem případě je, že předmětné pozemky není možno patrně fakticky pronajmout nikomu jinému, nikdo jiný o tyto pozemky nemá patrně zájem a máte tak ztíženou vyjednávací pozici. Jediné doporučení, které Vám lze dát je to, abyste se případně pokusila vyhledat jiného potencionálního nájemce.
Právní poradna
Vážený pane doktore,můžete mi poradit, jak realizovat darování poloviny nemovitosti,kterou celou vlastním,synovi.Děkuji za odpověď
Mirka
Ilustrační snímek
Rada je jednoduchá, nechte si sepsat darovací smlouvu, na základě které ½ nemovitosti synovi darujete. S ohledem na to, že darujete nemovitý majetek, musí být u smlouvy proveden vklad práva vlastnického na příslušném katastrálním úřadě. Syn následně uhradí 1 % darovací daň ze základu daně, což je cena darované ½ zjištěná znaleckým posudkem (v případě, že cena daru bude do 1 mil. Kč).
Právní poradna
Vážený pane doktore, poraďte mi prosím jak mám postupovat v případě, že mi firma staví nový byt (na klíč) v novém bytovém domě a v dodatku mám jasně specifikováno provedení obkladů a dlažby, ale výsledek je úplně jiný: barva materiálu, způsob položení, jiná barva spárovací hmoty, atd. Stavitel se o tom se mnou odmítá bavit, že je vše v pořádku. Na koho se prosím mohu obrátit. Ještě jsem nepodepsal předávací protokol. Děkuji za odpověď.
Hynek Počátek
Ilustrační snímek
Obraťte se bez zbytečného odkladu na subjekt, se kterým máte uzavřenou smlouvu (což předpokládám stavitel není), žádejte vysvětlení a případně pohrozte nepřevzetím díla. Mělo by dojít k nápravě či např. ke slevě z ceny, pakliže se dohodnete na tomto řešení.
Právní poradna
Dobry den, chtel bych realizovat okno na souseduv pozemek, jehož parcela je nazastavitelna. Povoleni pamatkaru mam, ale dotceny soused kategoricky nesouhlasi. Je mozne dostat stavebni povoleni bez jeho souhlasu? Dekuji za odpoved.
Ilustrační snímek
Váš soused je sice ze zákona účastníkem stavebního řízení, nicméně to neznamená, že může svým nesouhlasem apriori vetovat jakékoli Vaše snahy o stavební změny vyžadující stavební povolení.. Soused by měl ve svém vyjádření uvést, v čem konkrétně mu Váš záměr vadí a jaké mu může přinést omezení. Úkolem stavebního úřadu pak bude posoudit jeho námitky a rozhodnout o stavebním povolení. Pakliže jsou Vaše informace pravdivé, mám za to, že by jste měl být ve své snaze o vydání stavebního povolení úspěšný.
Právní poradna
dobry den,po smrti meho otce/mam jeste dva sourozence/mi jeho manzelka/ma nevl.matka/ navrhla,jeste pred navstevou notare k vyporadani dedictvi,dohodu.Nabizi mi urcitou castku s tim,ze notari sdeli,ze jsme se dohodly.Nerozumim,co po me chce. Chci jen to,na co mam ze zakona narok.Jak se mam zachovat?
vlasta
Ilustrační snímek
Z Vašeho dotazu dovozuji, že Váš otec zemřel bez zanechání závěti a ze zákona jsou k dědění povoláni jeho tři děti a manželka. Všichni jste účastníci dědického řízení, nicméně nevím, jaký je rozsah dědictví, zda-li se vyskytuje nějaký nemovitý majetek apod. Úkolem notáře bude určit rozsah dědictví a m.j. Vás i poučit o Vašich dědických právech a participování na dědictví. Ze zákona dědí v l. dědické skupině stejným dílem všechny děti a pozůstalý manžel. Doporučuji s uzavíráním jakékoli dohody vyčkat až na dobu, kdy bude jasné, co vlastně připadá do dědictví (např. pakliže se dědí nemovitost, je třeba ji znalecky ohodnotit). Dohodě a její podobě zákon meze neklade, ale aktivita Vaší nevlastní matky je rozhodně podezřelá. Pakliže se nedohodnete, soud potvrdí dědicům dědictví dle jejich dědických podílů. Jedná-li se o větší majetek, doporučuji se nechat zastoupit v řízení osobou znalou práva.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore. Mám dotaz. Manželovi rodiče na mě a mého manžela převedli členská práva družstva. Když se domy převedli do osobního vlastnictví automaticky jsme se majiteli. Manžel má ještě bratra který dostane pozemek s chatičkou musíme ho ještě vyplatit z domu ?
Markéta
Ilustrační snímek
Věc může být z povahy věci sporná a záleží i na dalších okolnostech. Za života rodičů rozhodně nejste povinni k jakémukoli vyplácení, nedohodnete-li se jinak. Předpokládám, že členská práva a povinnosti jste nabyli bezplatně, t.j. darováním. V judikatuře bývalo sporné, jak takovouto hodnotu ocenit např. při vypořádání SJM či dědictví, nicméně nyní se judikatura přiklání k názoru, že je třeba hodnotu členských práv a povinností ocenit tzv. tržně. Nejsem schopen posoudit cenu ve Vašem případě, stejně tak ani hodnotu chaty s pozemkem. Nejvýhodnější v tomto případě by bylo, kdyby hodnoty byly přibližně stejné nebo kdyby rodiče poté,co darovali Vám „družstevní byt“ a bratrovi chatu vč. pozemku, neměli již žádného cennějšího majetku, proti kterému by šlo provést tzv. započtení darů dle § 484 obč. zák. V tomto případě by měl bratr zřejmě smůlu. Pakliže by ovšem po rodičích zbyl ještě nějaký hodnotný majetek, není vyloučeno, že by bratr mohl požadovat zápočet Vašeho daru s odkazem na skutečnost, že cena členských práv a povinností byla vyšší než cena daru, který obdržel on a o tento rozdíl by požadoval více při dědickém řízení po rodičích. V případě, že by u dědického řízení nedošlo k dohodě, odkázal by notář dědice se svými nároky na příslušný soud.
Právní poradna
Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně ohledně vypořádání mezi sourozenci.Bydlíme u rodičů mé manželky(manželka má 1 bratra) v rodinném domě.Rodiče na nás převedli před lety rodinný dům i z pozemkem(rodiče bydlí s námi-vecné břemeno),s tím,že dceři(mé manželce) darují dům a synovi(bydlí s rodinou v bytě) vyplatí finančně půlku odhadní ceny domu s pozemkem,tak aby oba měli stejně.Syn dostal od rodičů vyplacenou půlku odhadu domu(odhad ceny domu před 6 lety).My jsme s manželkou během těchto let dům za své peníze zrekonstruovali a v podkroví vybudovali novou bytovou jednotku.Bratr manželky(resp.švagrová) po nás teď vymáhají další peníze, s tím, že nemovitost má teď vyšší cenu.Nám se to zdá nehorázné s ohledem na to,že jsme vkládali do domu své peníze.Navíc je teď požadují po mé manželce,s tím že od ní nic nedostali.Ale rodiče jim přece už peníze po částech dali.Mají na další peníze nárok? Kdyby si chtěli nechat udělat nový odhad,máme právo jako nynějśí vlastníci ,nepustit je s odhadcem do domu?Za odpověd Vám předem děkuji.Petr
Petr
Ilustrační snímek
Nedávejte jim nic. Odhadce do domu nepusťte, máte na to právo. Pakliže rodiče o své vůli rozhodli, že věc vyřeší tak, jak jste ji popsal, t.j. že jednomu z dětí dají dům a druhému hotovost tak, aby oba měli stejně, je to jejich rozhodnutí, které se realizovalo před těmi cca 6 lety. Z Vašich investic poté, co jste se stali vlastníky domu, rozhodně nelze vyplácet někoho jiného, jednalo by se o jeho bezdůvodné obohacení. Snaha bratra možná zřejmě směřuje k tomu, aby v případě dědění bylo provedeno tzv. započtení darů v dědickém řízení (blíže § 484 obč. zák.), nicméně pakliže jsou dary stejné hodnoty příp. není-li čeho dalšího po rodičích dědit, bude jeho snaha marná, nemluvě o tom, že za doby života rodičů jsou takovéto snahy bratra amorální. Proto jejich nároky odmítněte stylem „na hrubý pytel hrubá záplata“.
Právní poradna
Dobrý den pane doktore,bydlíme se dvěma dětmi v domě, který je ve spoluvlastnictví nás/máme větš.podíl/-a sousedů(2 spoluvlastníci).S rozdělením domu na ideální poloviny sousedi nesouhlasí.K domu patří zahrada,kterou společně užíváme-a zde nastal problém-sousedi vlastní několik koček a dva psy-z toho jednoho velkého loveckého.Mladší syn (5 let)se psa bojí.Navíc zvířata zahradu znečisťují.Jakoukoli dohodu sousedi odmítají.Je možné s tím něco dělat?Předem děkuji za odpověď.
Jana
Ilustrační snímek
Ve věci by bylo vhodné znát konkrétní místní podmínky. Předpokládám, že Vámi uváděné „rozdělení domu na ideální poloviny“ je spíše snahou o reálné rozdělení věci, v tomto případě domu. To však většinou v těchto případech dost dobře technicky možné není. Bylo by však snad možné uvažovat o reálném rozdělení zahrady (na základě příslušné dohody vyžadující vklad do katastru nemovitostí), pakliže by to místní situace dovolovala, což by mělo za následek vytvoření dvou parcelních čísel, z nichž by každý ze spoluvlastníků užíval jednu zahradu. Pakliže místní situace rozdělení nedovoluje, je třeba využít ust. 139 obč. zák., které m.j. říká, že o hospodaření se společnou věcí, t.j. i zahradou, rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou dle velikosti podílů. Pakliže máte skutečně majoritní podíl, neváhal bych a sdělil bych minoritním vlastníkům svou vůli majoritního vlastníka ve smyslu, že si nakládání se zahradou tímto způsobem nepřeji. V případě dalších rozporů se bude nutno obrátit na příslušný soud.
Právní poradna
Dobrý den, v našem domě máme problém, který nevíme, jak vyřešit. Jedná se o dům (resp. vchod domu) s šesti byty v osobním vlastnictví (tzv. podílové spoluvlastnictví na jednom LV). Problém je, že do naší parcely zasahuje ještě část bytů sousedního vchodu a tak se tedy na našem listu vlastnictví objevují ještě další vlastníci. Tito vlastníci však nemají motivaci podílet se na rozhodování o údržbě apod. Jak je možné tuto situaci vyřešit - změnit katastrální mapu anebo převést podíly na bytové jednotky? S čím by museli vlastníci z vedlejšího vchodu souhlasit a jaké to může obnášet náklady? Děkuji za odpověď.
Dušan Havlík
Ilustrační snímek
Z Vašeho popisu situace nejsem, upřímně řečeno, vůbec moudrý. Bylo by vhodné mít předmětný LV k nahlédnutí. Jestliže je však Vámi popsaná situace pravdivá, pak se jedná o nestandardní záležitost hodnou vyřešení, což však bez nahlédnutí do příslušných LV není možné. Předpokládám však, že Vám jde o to, aby se i další spoluvlastníci pozemku podíleli např. na údržbě společných částí Vašeho domu. Zde bych to však jako jejich povinnost neviděl (vlastní jen část pozemku, na rozdíl od Vás šesti), ale opět zdůrazňuji, že si nejsem vůbec jist, zda-li jsem Vám porozuměl. Převod vlastnických podílů obecně samozřejmě možný je, pochopitelně za souhlasu převádějícího.
Právní poradna
Vážený pane doktore,bydlíme s dětmi v nájemním domě (s majitelem).Byt je psaný na mého bývalého manžela a po rozvodu jsem soudem potvrzený a i dohodou s mým bývalým mužem já.Majitelé mi dají novou smlouvu na mé jméno jen v případě, že bude změna smlouvy z doby neurčité na dobu určitou,což nechci.V závislosti na tomto mi sociální odbor nechce přiznat příspěvek na bydlení.Nejsem nájemcem bytu.Postupují správně? Co můžu udělat, aby se můj případ vyřešil bez soudu?Děkuji.
Mila
Ilustrační snímek
Z Vašeho dotazu vyplývá, že po rozvodu manželství se stala na základě rozhodnutí soudu jedinou uživatelkou bytu. Na Vaši osobu se vztahuje původní nájemní smlouva uzavřená s bývalým manželem (samozřejmě nájemné se zvyšuje ze zákona) a jste tedy řádnou nájemkyní bytu (byť smlouva nezní na Vás). Novou smlouvu na dobu určitou rozhodně nepodepisujte. Na sociálním odboru argumentujte tím, že jste řádnou nájemkyní bytu na základě rozhodnutí soudu a toto jim prokažte. Nevyjde-li Vám vstříc úřednice, obraťte se na její nadřízenou.
Právní poradna
Bydlíme s dětmi v nájemním bytě napsaným na jméno mého bývalého manžela, který s námi bydlí.Při rozvodu jsme se dohodli, že byt bude napsán na mě a soud naše rozhodnutí potvrdil.Otázka: mají majitelé bytu při přepisování nájemní smlouvy právo požadovat změnu nájemní smlouvy s doby neurčité na dobu určitou(1 rok)?
Mila
Ilustrační snímek
Jednoznačně nemají. Ve zbývajícím odkazuji na odpověď na Vaši otázku č. 111466 níže.
Právní poradna
Zakoupil jsem byt do osobního vlastnictví s tím, že jeho součástí je terasa, situovaná mimo tento byt - přes domovní chodbu. Po převzetí bytu jsem chtěl tuto terasu zamknout bylo mi řečeno, že to nelze. Celou řadou dotazů jsem zjistil, že vlastnit lze pouze místnost - nikoliv terasu. Můj dotaz zní - i když jsem podepsal smlouvu, nebyl na mně spáchán podvod. Vždyť ten, kdo mi byt takto opatřený prodal MUSEL vědět, že terasa nemůže být součástí bztu v osobním vlastnictví - samozřejmě takto situovaná. Je mi celkem jasné, že jsem měl věc prošetřovat dříve, nicméně si myslím, že tak docela bez práva na své straně nejsem. Tišler
Tišler
Ilustrační snímek
Pro komplexní odpověď by bylo vhodné znát textaci kupní smlouvy a dále např. prohlášení vlastníka domu vyhotovované při rozdělování domu na bytové jednotky. Terasa je skutečně v současné době (vždy tomu tak ale nebylo) dle § 2 zákona o vlastnictví k bytům součástí společných částí domu a je tedy ve spoluvlastnictví majitelů bytových jednotek. Pakliže ji deklaroval prodávající jakožto své vlastnictví, je otázkou za jakým účelem tak činil a zda-li se tímto obohatil (např. zda-li byla o cenu terasy zvýšena cena). V tomto případě by snad zde byl prostor pro otevření jednání s prodávajícím za účelem snížení kupní ceny příp. dokonce prodávajícímu pohrozit odstoupením od kupní smlouvy. Jak ovšem výše řečeno, bylo by vhodné znát okolnosti prodeje a zejména také dobu, kdy nabyl prodávající své vlastnictví. V roce 2002 resp. 2003 bylo totiž možné terasu do vlastnictví nabýt (nebyla součástí společných částí domu) a pakliže se tak stalo v těchto dobách, je možné ji také jednotku s terasou prodat a Vy by jste ji tak legálně nabyl a mohl tímto argumentovat vůči ostatním vlastníkům jednotek. S ohledem na výše uvedené je tedy nutno říci, že přesně by na Vaši otázku bylo možno odpovědět pouze se znalostí výše uvedených listin.
Právní poradna
Dobrý den pane Doktore. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na peníze, které jsem investovala do obeního bytu. Jedná se o byt, který byl získán s tím, že se musí provést stavební úpravy a poté se sepíše nájemní smlouva. V případě skončení nájmu by mi měla být vyplacena poměrná část s ohledem na opotřebení. Ve Smlouvě o stavebních úpravách se píše že "Náklady, spojené s výše uvedenými stavebními úpravami budou stavebnkovi nahrazeny v hodnotě, snížené o znehodnocení stavebních úprav, k němž v mezidobí došlo v důsledku užívání předmětného bytu, a to v odbobí od dokončení stavebních úprav do doby skončení nájmu. A ve Smlouvě o nájmu je skončení nájmu definováno 1) dohodou účastníků a 2) výpovědí ve 3 měsíční lhůtě. Má otázka zní, pokud tento byt měním, za jiný obecní, mám nárok na tyto investované peníze, když se ve Smlouvě o stavebních úpravách píše že Smluvní převod práv a povinností vyplývajících z této smlouvy ze stavebníka na třetí osobu je možný jen se sozhlasem města? Při výměně se musí sepsat nové nájemní smlouvy a staré zanikají. Chápu to tedy dobře, že nájem v tomto bytě skončí a budou mi vyplaceny peníze? Děkuji Mnohokrát. Volfová
Volfová
Ilustrační snímek
Domnívám se, že spíše nikoli. Ve zbylém odkazuji na odpověď č. 109295, kdy jsem Vám odpovídal na stejný dotaz.
Právní poradna
Vážený pane doktore, prosím o radu ohledně vypořádání SJM. Aby mohl manžel podnikat starala jsem se o děti a domácnost výhradně sama. Veškerý jeho čas a peníze šly na podnikání. Vždy tvrdil že vše dělá hlavně pro děti a rodinu, ale pro děti nebyly peníze aby mohly jet třeba na dovolenou. Při vypořádání SJM tvrdí, že příjmy z podnikání jsou pouze jeho, neboť se jedná o podnikání na jeho nemovitostech, které měl již před manželstvím. Také finanční prostředky, které vynaložil na rekonstrukci a přestavbu a zřízení obchodu nepatří prý do SJM, nebot je získal z pronájmu svých nemovitostí. Také stavební spoření, které měl uzavřené bylo z prostředků z pronájmu. Děti pro které vše dělal svěřil po rozvodu matce/mně/, takže k nim kromě výživného určeného soudem nemá žádné povinnosti ani s bydlením. Je jeho výklad správný. Děkuji.
Zuzana Němcová
Ilustrační snímek
Váš manžel pravdu nemá. Příjmy z podnikání stejně jako i příjmy z pronájmu (byť jeho výlučného majetku) za doby trvání Vašeho manželství patří do masy SJM (pakliže neexistovala dohoda svědčící opaku, ta by však musela být sepsána formou notářského zápisu) a musí být tedy vypořádány. Pakliže to nepůjde dohodou, nezbude Vám, než se obrátit na soud, který vypořádá SJM dle zásad uvedených v § 149 obč. zák. Základní zásadou zde pak je, že podíly obou manželů na zaniklém SJM jsou stejné. Čeká Vás zřejmě k postoji manžela soudní spor, ve kterém Vám však doporučuji nechat se zastoupit osobou znalou práva.
Právní poradna
Vážený pane doktore,chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně prodeje družstevního bytu. S přítele jsme před rokem a půl koupili družstevní byt kde spolu bydlíme.Členem družstva se stal pouze přítel, který tam má i trvalé bydliště. Nyní jsme koupili opět družstevní byt, ale tentokrát formou stavebního spoření, které je moje a tudíž jsem se stala členkou družstva v novém bytě já. Nevím jak to bude s daní, při prodeji původního bytu. Budeme ji muset zaplatit i když peníze budou určeny na částečné uhrazení úvěru ze stavebního spoření. Stačilo by prohlášení, že žijeme ve společné domácnosti? Děkuji moc za odpověď.
(Olga)
Ilustrační snímek
Domnívám se, že nikoli. Předpokládám, že jste jedinou nájemkyní Vašeho „nového“ družstevního bytu. Obě věci (prodej partnerova bytu a nabytí Vašeho bytu) nelze jen z titulu, že jste nesezdanými partnery, slučovat. Mám za to, že Váš přítel skutečně zdaní daní z příjmů rozdíl mezi kupní a prodejní cenou za převody členských práv a povinností k jeho „starému“ bytu, neboť za této situace nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmů. Pro jistotu doporučuji však ještě konzultaci s daňovým odborníkem.
Právní poradna
Vážený pane doktore, dne 10.2.2003 jsem uzavřela smlouvu o dílo se stavební firmou na stavbu RD s předpokládaným termínem zahájení stavby květen 2003 s tolerancí 2 měsíců a předpokládaným termínem dokončení říjen 2004 s tolerancí 2 měsíců. Do dnešní doby stavba RD nebyla zahájena, pozemek jsem si od firmy odkoupila a jsem jeho vlastníkem, teprve na něm kolaudují inženýrské sítě a musí udělat komunikace jinak nedostanou stavební povolení na stavbu RD, neboť tam hodně domků už stojí, ale lidé je nemohou zkolaudovat, protože nemají zhotovenou komunikaci. A já se bojím, že za mé peníze na komunikaci ji postaví těmto lidem. Jde mi o to, že chci odstoupit od smlouvy a firma mě tvrdí, že nejdříve musí sehnat za mě jiného stavebníka a teprve potom mi mohou vrátit peníze (že je mají prostavěné a nemají z čeho by mi je vrátili), které jsem investovala do pozemku a do inženýrských sítí. Přitom to nikde ve smlouvě není obsaženo. Mají ve smlouvě že : Zhotovitel se zavazuje zhotovit stavbu s odbornou péčí, ve lhůtě vyplývající z této smlouvy a že právní vztahy touto smlouvou neupravené se řídí přísl. ustanovením občanského zákoníku. Co prosím znamená předpokládaný termín zahájení a dokončení stavby? Mohu od smlouvy odstoupit na základě neplnění těchto termínů a mají právo mi nevrátit peníze, dokud neseženou za mě někoho jiného? Dále ve smlouvě mají : Neprovede-li zhotovitel dílo řádně a včas v dohodnutém termínu bez vad a nedodělků, zaplatí objednateli úrok z prodlení ve výši 0,05% ze zbytkové ceny díla za každý den prodlení. Za jakých podmínek tento úrok mohu od nich požadovat?? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den
Śárka Plšková
Ilustrační snímek
Stavební firma Vás tahá za nos. Dílo mělo být zhotoveno nejdéle do 12/2004. Odstoupit od smlouvy obecně lze, pakliže to není výslovně stanoveno ve smlouvě, pak zákonem předpokládaným způsobem. Vyzvěte zhotovitele k dokončení díla, tedy poskytněte mu dodatečnou lhůtu k provedení díla. Pakliže dílo nebude provedeno ani poté, od smlouvy o dílo lze odstoupit, v důsledku čehož by Vám zhotovitel měl vrátit zálohu poskytnutou na provedení díla. Cena pozemku je pochopitelně něco jiného, jste jeho vlastníkem. Jiným řešením by bylo vyčkat, až firma dům postaví (byť se zpožděním) a úrok z prodlení jednostranně započíst na doplatek ceny díla, čímž by jste si snížila kupní cenu a alespoň částečně by jste byla odškodněna za porušení smluvních povinností zhotovitelem. Argumentace stavební firmy ve směru, že si máte najít za sebe náhradu, je nepřijatelná.
Právní poradna
Vážený pane doktore, potřebovala bych od vás radu ohledně převodu bytu v DV. Měla jsem dojem, že stačí, když družstvu předložíme podepsanou Dohodu o převodu práv a povinností... Předseda družstva však odmítá potvrdit, že tuto smlouvu družstvo bere na vědomí. Podmiňuje to vyplněním přihlášky, o které nejprve musí rozhodnout představenstvo. Přihlášku má u sebe pouze jeden člen, který není k zastižení (asi na dovolené, ale nikdo neví, kdy se vrátí). Manžel a já však musíme opustit stávající byt, který máme v podnájmu, do dvou týdnů. Do té doby se ale pravděpodobně představenstvo znovu nesejde, aby projednali naše členství. Co máme dělat? Můžeme se přestěhovat se souhlasem "majitele"- převádějícího, nebo máme čekat, až/jestli představenstvo schválí naši přihlášku? Podotýkam, že jsem Češka, plnoletá, bezúhonná, fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR. Manžel je cizinec z EU, je tady zaměstnán a má řádné povolení k pobytu. Mohou nás vůbec neschválit? Ve Stanovách družstva jsem postup, který vyžaduje předseda, nenašla. Děkuji.
jana
Ilustrační snímek
Z § 230 obch.zák. vyplývá, že převod práv a povinností spojených s členstvím v BD na základě dohody nepodléhá souhlasu družstva. Družstvu je možno buď smlouvu předložit příp. mu doručit písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství. Jedno či druhé tedy řádně vyplňte a zašlete na doručenku na adresu družstva příp. předložte tuto dohodu družstvu bez jejich akceptace (v tomto případě mějte s sebou svědka tohoto úkonu). Vázanost přihlášky za člena družstva na akceptaci tohoto úkonu družstva zákon nezná. Nedivím se, že postup požadovaný předsedou není ve stanovách, odporuje totiž zákonu. Takže doručte předmětné písemnosti družstvu způsobem výše uvedeným a, přestěhujte se. Zbylou agendu spojenou s Vaším členstvím však s družstvem řešte již s pochopením k někdy byrokratickým postupům v bytových družstvech, není třeba si již od počátku dělat nepřátele.
Právní poradna
Vážený pen doktore, S přítelem jsme si koupili byt do OV v novostavbě. Dům má celkově 15 bytových jednotek a společně jsme pak po podepsání kupní smlouvy založili Společenství vlastníků. Stavební firma, ketrá nám dům postavila, nám ale odmítla vydat stavební dokumentaci,kterou my jako Společenství potřebujeme, v případě, že se bude provádět později nějaká rekonstrukce, či nastane nějaká havárie. Chci se proto jen ujistit, když na stavebním úřadě nám nejsou schopni sdělit, zda je stav.firma povinna nám st.dokumentaci vydat či nikoli, zda nám stavební firma musí vydat stavební dokumentaci či nemusí. Děkuji za odpověď.
Eva
Ilustrační snímek
Stavební firma zřejmě odůvodňuje svůj postup tím, že příslušnou smlouvu o dílo, na základě které postavila novostavbu (a jejíž součástí zřejmě dokumentace byla), uzavřela nikoli se Společenstvím vlastníků , nýbrž s nějakým investorem XY. Pakliže je tomu tak, bylo by možné se obrátit na tohoto investora buď přímo s požadavkem, aby Vám dokumentaci předal či alespoň vyslovil souhlas s tím, aby tak učinila tato stavební firma. Cestou by ale bylo i požádat příslušný stavební úřad o vyhotovení opisu na Vaše náklady, komu jinému by již měl stavební úřad vyhovět?.
Právní poradna
Dobrý den,pane doktore. Chci se u Vas informovat.Muj pritel koupil pred 2 lety stary domek.Je napsan jako majitel a domek je v zastave (bral si na nej uver). Chceme nyni domek opravovat a ja do toho chci dat svoje penize ze stavebniho sporeni + uver. Domluvili jsme se s pritelem,ze nechame domek napsat take na me. Zajima me, jaky je postup, co nyni delat, co a jak se musi vyridit, jakym zpusobem to vyresit (co bude pro nas nejlepsi a nejlevnejsi - zda dar, prodej apod.) Mame spolu 2 leteho syna a pristi rok se chceme brat. Radi bychom, aby byl dům napsat na me i na pritele, abychom predesli budoucim dohadam. Dekuji za odpoved.
Mája
Ilustrační snímek
Jsou v podstatě dvě možnosti. Okamžitě by šla situace řešit formou darování ½ domku Vaší osobě, což by však přineslo určité daňové zatížení (darovací daň). Doporučoval bych Vám spíše počkat na uzavření manželství a poté formou notářského zápisu rozšířit rozsah Vašeho společného jmění manželů (SJM), což v podstatě znamená, že se před notářem dohodnete a tento osvědčí, že se předmětný domek stává součástí Vašeho společného jmění manželů.
Právní poradna
Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala, co je nutné učinit pro převod bytu, který je v OV, na vnuka. A kolik se popřípadě za tento převod platí. Děkuji
Vendula
Ilustrační snímek
Nejlevnější variantou bude darovací smlouva, když v tomto případě by se daňová zátěž pohybovala pro vnuka ve výši 1% ze základu daně (znalecký posudek o ceně bytu), pakliže by se jednalo o hodnotu daru do výše 1 mil. Kč. Poplatníkem daně je vnuk. Předpokládám však, že vnuk je zletilý. V opačném případě by k převodu byl nutný souhlas soudu.
Právní poradna
Vážený pane doktore.V dědickém řízení jsem nabyla 1/4 nemovitosti,která čítá 2 bytové jednotky,z nichž 1 byt.j. obývá můj strýc s rodinou.Druhá bytová jedn.je prázdná.Já bydlím se svou rodinou v družstevním bytě.Teď,a ani v budoucnosti nebudu moci svoji nabytou 1/4 nemovitosti užívat z důvodů napjatých příbuzenských vztahů.Ztroskotaly i mé snahy o řádné vyplacení mého dědického podílu.Nevím si vůbec s tímto problémem rady,protože ze strany mých příbuzných je celá tato situace zablokována.Prosím Vás tímto o radu,jak mám postupovat a co udělat pro to,aby mi byl můj dědický podíl řádně vyplacen.Děkuji
Johana
Ilustrační snímek
Situace je jasná a přehledná a taková bude i pro soud. S ohledem na skutečnost, že se nedokážete dohodnout na vypořádání podílového spoluvlastnictví, bude třeba podat žalobu na zrušení tohoto spoluvlastnictví soudem a jeho vypořádání. Vzhledem k Vámi popsanému stavu lze předpokládat, že soud zruší spoluvlastnictví a přikáže nemovitost do vlastnictví zbývajícího spoluvlastníka, t.j. zřejmě strýce, který v ní bydlí. Ve výroku rozsudku však bude i povinnost tohoto nyní již výhradního vlastníka k vypořádání Vašeho spoluvlastnického podílu. S největší pravděpodobností v tomto sporu bude nařízen znalecký posudek ve věci stanovení tržní ceny domu a ¼ z této částky by Vám měla být na základě rozhodnutí soudu vyplacena.
Právní poradna
Dobrý den p.doktore,jsem předcedkyní bytového družstva a stojíme před rozhodnutím zda byty koupit do osobního vlstnictví?Někteří členové jsou pro osobní vlastnictví,některí chtějí zůstat dále v družstvu,ale trvají že,kdy koliv za stejních podmínek můžou odkopit byt do osobního vlastnictví.Pokud vůbec jde aby třeba 10 bytu bylo v osob. vlastnictví a 13 bytu bylo dále v družstvu? Dále mám dotaz zda je možné odkopit byty od družstva za 1,00kč do osob. vstnictví,kdýž už jsme skladaly peníze za byty do družstva?A za jakou částku se můžou byty převést? Pak mě zajímá jaký je pro mě jako člověka rozdíl mezi bytem družstevním a bytem v osob. vlastnictví.Je pravda že jako družstvo můžem z fondu oprav vyměňovat okna v bytě nebo sporáky a jiné věci.A jako byt v osob. vlastnictví nemohu čerpat z fondu oprav ti to peníze,jen na nebytové prostory,střechu a podobné?Nebo záleží na schůzích či stanovách družstva osob. vlastníku. A prosím poslední dotaz,co by jste nám poradil vi sám osobně?Dál družstvo nebo převod do osobního vlastnictví.Děkuji Rohrová
Rohrová
Ilustrační snímek
Řešení částečného převodu pouze části bytů nepovažuji za šťastné. Na jednotlivé bytové jednotky by se musel rozdělit celý dům, přičemž 10 bytů a příslušné spoluvlastnické podíly na domě by byly ve vlastnictví bývalých nájemců, 13 jednotlivých bytů ( každý jednotlivý byt) a spoluvlastnický podíl ve vlastnictví družstva. Rozhodování a vůbec řečení majetkových vztahů v takovém konglomerátu by bylo nesmírně obtížné. Doporučuji Vám navrhnout družstevníkům, aby na členské schůzi bylo kvalifikovanou osobou se zkušenostmi v realitním právu, kterou si družstvo najme, věc prodiskutována. Znalá osoba vysvětlí a upozorní na všechny potřebné kroky a možnosti při převodech bytů a rizika a případně Vám poskytne konzultace k mnoha otázkám v dotazu naznačeným se znalostí věci. Samozřejmě že takové řešení přinese náklady pro družstvo, nicméně ze zkušenosti e mi známo, že laické řešení mnoha věcí přináší těžko řešitelné nejasnosti a ve svém důsledku konflikty.
Právní poradna
Vážený pane doktore, bydlím v nájemním domě, který je vytápěn pevnými palivy ústředním topením. Včera jsem obdržela vyúčtování za teplo s doplatkem 19 tis. Kč se zdůvodněním, že v lednu 2005 došlo k výraznému zvýšení ceny koksu. Můj dotaz zní: jak mohu ovlivnit, aby majitel nemovitosti (který v domě sám nebydlí) nakoupil koks u jiného (levnějšího) dodavatele nebo jak mohu ověřit, že účty na dodaný koks jsou v pořádku (nesložili část dodávky u jiného domu a my to neplatíme?). V našem domě jsou více než rok neobsazené dva byty, každý o rozloze 150 m2. Mám obavu, že majitel cenu za topení v těchto bytech rozúčtoval mezi nás, platící nájemníky. Jak to mohu ověřit? Děkuji
Blanka Šímová
Ilustrační snímek
Obecně platí, že pokud topná soustava ve \vašem domě není vybavena měřícím zařízením pro dodávku tepla jednotlivým nájemcům, měl by vlastník rozpočítat náklady na otop podle podlahových výměr jednotlivých bytů. Požadujte proto před tím než zaplatíte řádné vyúčtování – doklady za nákup energetického zdroje – ve Vašem případě uhlí a propočet na jednotlivé byty podle podlahových výměr.
Právní poradna
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli podmínka 7 metrů mezi domy v případě, že jeden z nich má okna obytných prostor směrem k druhému domu je "nepřekročitelná", tj. jestli existují výjimky. Máme pozemek široký 14 m a nutnost dodržet tuto vzdálenost by nám dost omezila stavební prostor (jeho šířku). Popř. když jsou tato okna sousedního domu jen v poschodí, můžeme mít my v přízemí garáž a dodržet těch 7 metrů jen v té výšce, kde se nachází zmíněná okna? Děkuji.
Pavla
Ilustrační snímek
Problematiku řeší obecně vyhláška 137/1998 Sb.Ministerstva pro místní rozvoj o obecných technických požadavcích na výstavbu případně jiné podzákonné právní předpisy Necítím se odborníkem na detailní aplikaci tohoto právního předpisu jehož aplikace přísluší stavebním úřadům. Obraťte se proto v rámci řízení o povolení stavby na stavební úřad.
Právní poradna
Vážený pane doktore, chceme prodat baráček, který jsme zdědili. Můžete mi prosím poradit co je vše potřeba a na co si máme dát pozor při prodeji? Nebudeme prodávat přes RK. Předem děkuji
Cachová
Ilustrační snímek
Dotaz je formulován velice obecně a nelze v rámci odpovědi v této poradně detailně věc rozebrat. Proto jen obecně platí, že byste měli mít zajištěno zaplacení kupní ceny předtím, než bude dům převeden vkladem katastru abyste se vyhnuli nutnosti odstupovat od kupní smlouvy, musíte pamatovat na povinnost přiznat a zaplatit daň z převodu nemovitostí a případně i daň z příjmu, pokud nejste podle zákona od této daně osvobozeni.
Právní poradna
Dobrý den, mám dotaz ohledně urychlení prodeje pozemku p.p.č. 1363/1 v k.ú. Lom u Mostu. Rodiče uzavřeli smlouvu o pronájmu pozemku a zároveň podali žádost o odkoupení tohoto pozemku v roce 2000 u PFČR. Pozemek byl v té době v majetku ČR, ale ve správě DUK s.p. Komořany. Koncem roku 2004 se vyjasnily vlastnické poměry a vlastníkem se stal DUK s.p. Komořany. Duk chtěl tuto parcelu prodat v lednu 2005 (vše bylo připravené), ale nakonec tento pozemek převedl na PFČR. Po převodu jsem navštívila pozemkový úřad v Teplicích a osobně jsem hovořila s vedoucím Ing. Pojerem, který mi slíbil, že celou věc ohledně prodeje co nejdříve vyřídí. Dnes je konec července a pozemek není stále připraven k prodeji. Jaké kroky mám udělat, aby se pozemek už konečně prodal ? Pět let je přece jenom dlouhá doba a moje trpělivost už přetekla. Zajímavé je to , že sousední pozemky jsou už dávno prodané. Děkuji Csupková
Csupkova M. 25,07,2005
Ilustrační snímek
Neznám všechny souvislosti Vašeho případu, nicméně se domnívám, že záležitost byste patně měla urgovat pokud ve věci dochází k neodůvodněným průtahům ev. i u nadřízených příslušného výkonného místa pozemkového fondu.
Právní poradna
Dobrý den, jakým způsobem řešit podnikání v části společné nemovitosti - id. 1/2 manžel, id. 1/2 já, nabyto před uzavřením manželství, je nutný souhlas druhého pro finanční úřad? Pokud manžel podniká a nevyňal nic ze společného jmění manželů, je počítačová technika a ostatní aktiva též v mém spoluvlastnictví? Zodpovídám i za dluhy? Děkuji .
Ája
Ilustrační snímek
Podle mého názoru finanční úřad jakožto orgán pro výběr daní nebude požadovat souhlas, souhlas by spíš vyžadoval živnostenský úřad. Pokud by ho ten požadoval bude třeba patrně souhlasu obou spoluvlastníků, protože žádný nemá majoritu aby mohl rozhodovat o hospodaření společnou věcí. I věci sloužící k podnikání fyzické osoby tvoří společné jmění manželů. Obecně platí že druhý manžel odpovídá za dluhy vyjma dluhů, která převzal jeden z manželů s výjimkou závazků nepřiměřených majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého manžela.