Mezonet, který se obtáčí kolem schodiště s kovaným zábradlím

  1:00aktualizováno  1:00
Markéta koupila mezonetový byt v době, kdy byl objekt nabízející moderní bydlení v klidné části Ostravy teprve ve výstavbě. Díky tomu měla možnost zasahovat do stavebního řešení, na zásadní úpravy by si bez odborníka však nikdy netroufla. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Krb na biolíh nepotřebuje komín, je ekologický, téměř bezúdržbový a lze jej libovolně přenášet. | foto: Petr Hrubeš

Při úpravách naštěstí nemusela Markéta chodit daleko, její sestra se věnuje návrhům interiérů, a kdo by mohl lépe vytvořit domov než vlastní rodina… Markétin nový byt je koncipován jako bydlení pro jednu až dvě osoby. To, že jde o malý prostor, z hlediska funkčnosti vůbec nevadí, bylo však nutné interiér opticky zvětšit, aby nepůsobil stísněně.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Dvě patra bytu původně spojovalo schodiště oddělené příčkou, která prostor zbytečně členila a ubírala mu přirozené světlo. Ještě než Markéta mohla přistoupit k zařizování bytu, bylo tak zapotřebí vyřešit půdorys.

Schodiště jako dominanta

Ve spodním patře bytu je vstupní prostor, malá koupelna a hlavní obytná část spojená s kuchyňským koutem. Velké schodiště vede do patra, které mohlo zůstat otevřené jako galerie, nebo plně uzavřené, čímž by vznikla podkrovní místnost osvětlená střešními okny.

Pokud je kuchyňský kout součástí hlavního obytného prostoru, je vhodné

Pokud je kuchyňský kout součástí hlavního obytného prostoru, je vhodné pamatovat na vizuální propojení obou funkčních částí. Zde tak bylo použito červené sklo jako obklad nad kuchyňskou linkou, který doplňuje červený sedací nábytek v obývacím pokoji.

"Celý byt působil velmi stísněně, a tak mě napadlo odstranit příčku mezi obytným prostorem a schodištěm a otevřít celý prostor, který se stal zajímavý právě kvůli schodišti. To je dominantou prostoru také díky výtvarně řešenému kovanému zábradlí," vysvětluje Kateřina, sestra majitelky bytu a autorka konceptu.

Fotogalerie

Prostor tedy není zcela uzavřen a navíc jej prosvětluje linie luxferů. Toto řešení přineslo do interiéru nejen dostatek světla a vzdušnosti, ale také své charakteristické rysy.

Fúze stylů

Základ interiéru tvoří kovové a kované prvky a výrazný avantgardní sedací nábytek v červené barvě. Kuchyňský kout je spíše v minimalistickém duchu, a i když je opravdu malý, Markétě naprosto vyhovuje.

V lince je zabudovaná vestavná lednička, malý dřez, myčka nádobí, dvouplotýnková sklokeramická deska i parní trouba. Červená skleněná zástěna nad pracovní plochou je důležitým spojovacím prvkem kuchyně s obývacím pokojem.

Naproti lince je další úložný prostor s odkládací plochou, na kterou navazuje snížená deska používaná jako jídelní stůl. Interiér doplňují obrazy, ale také starý šicí stroj Singer, nástěnné retro hodiny, skleněné odkládací stolky s kovovou konstrukcí a dalšími zdánlivě nesourodé prvky, jež však dohromady tvoří jednotný celek.

V celém bytě je patrné, že Markéta má ráda hudbu, jednu stěnu proto vyzdobila

V celém bytě je patrné, že Markéta má ráda hudbu, jednu stěnu proto vyzdobila starými notami, které tak vytvořily jedinečný dekor. Nad šicím strojem Singer v obývacím pokoji zase visí housle.

Hlavně útulně

Prostor je zabydlený předměty, ke kterým má majitelka vztah. Nejdůležitější dekoraci představuje obrazový triptych ostravského výtvarníka Mirka Kubátka. Pestrobarevné olejomalby podtrhují dominantní prostor schodiště. Nad pohovkou v obývacím pokoji visí smaltovaný obraz od Petra Bednáře nazvaný Na schodišti a nechybí zde ani kytara, na kterou Markéta hraje.

Romantický prostor v patře využívá nejen na spaní, ale i pro relaxaci, a tak ani tady nechybí doplňky, k nimž má osobní vazbu. Atmosféru prostoru doplňuje a někdy také protepluje přenosný krb na biolíh, který majitelka často využívá. Kateřina k výsledku dodává: "Jsem přesvědčena, že se nám podařilo vytvořit útulný byt, který si zachoval charakter a zároveň zahrnul výrazné osobní prvky."

Nejvíce úložného prostoru je v předsíni a v ložnici, kde je kromě skříní

Nejvíce úložného prostoru je v předsíni a v ložnici, kde je kromě skříní praktická komoda, sloužící také jako televizní stolek.

Sprchový kout osvětluje denní světlo, které sem proniká skrz

Sprchový kout osvětluje denní světlo, které sem proniká skrz luxfery.

Autorka interiéru

Kateřina Kosová
Absolvovala střední průmyslovou školu stavební a po maturitě začala pracovat jako projektant interiérů veřejných prostor. Od roku 1991 se věnuje především soukromým interiérům. Ráda sleduje trendy, ale řídí se především pocity, názory, vkusem a možnostmi klienta.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 10/2013.

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Kvůli zařizování bytu změnila majitelka zaměstnání. Dělá, co ji baví

Šedou zaoblenou pohovku v retro stylu ladící s křesílkem pomohla mladé dvojici...

Když máte štěstí a získáte možnost pracovat v oblíbeném obchodě, ovlivní to i váš domov. Tak jako se to stalo v případě...

Další z rubriky

Řadový domek ušetřil mladé rodině peníze za velký pozemek

Kombinace střešního a svislého okna nabízí příjemný výhled, ale také...

Mladý pár s čerstvě narozenou dcerou se do rodinného domu u Brna nastěhoval před půl rokem. Manželé dali přednost...

Místo holubníku na půdě mají byt v podkroví. Občas je trápí vedro

Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a

Půdní byt v rodinném domě z roku 1850 si navrhl majitel sám. Pracuje jako projektant a ke stavařině má blízko. Podkroví...

Za dva a půl milionu si pořídili skvělý mezonet s výhledem na město

Osvětlení nad jídelním stolem zajišťuje designové svítidlo Engine (brněnský...

Prostor, světlo, dvě terasy a výhled na Petrov a Špilberk jsou hlavní přednosti bytu v Brně, který pro svou rodinu...

Pronájem, komerční prostory, 190 m2, Vysoké Mýto
Pronájem, komerční prostory, 190 m2, Vysoké Mýto

Vysoké Mýto - Vysoké Mýto-Město, okres Ústí nad Orlicí
17 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz