Velká okna obývacímu pokoji zajistila světlo. Bylo možné použít tmavou výmalbu,...

Velká okna obývacímu pokoji zajistila světlo. Bylo možné použít tmavou výmalbu, kterou doplnil přiznaný betonový povrch stěny (návrh Ing. Alena Koubová). | foto: Jaroslav Kvíz

Jak předělat panelákový byt: spojení koupelny a WC ideální není

  • 77
Žít v panelovém bytě vůbec nemusí být špatné. Většinou stačí kvalitní rekonstrukce, která podtrhne jeho výhody a na minimum sníží nevýhody. Pomoci mohou rady odborníků a příklady originálních řešení.

Dnes morálně i fyzicky zastaralé panelákové byty neměly po léta rozhodně nálepku luxusu. Kritici i samotní uživatelé si právem stěžovali na málo místa, nepěkný vzhled či špatnou tepelnou a zvukovou izolaci. Počítejte s tím, že jako každá přestavba i ta paneláková bude něco stát.

Nicméně originální návrh a nezbytné kvalitní provedení vám byt do budoucna výrazně zhodnotí. Velkou výhodou je v současné době trh zásobený technicky vyspělými materiály a výrobky, které vám více či méně rekonstrukci usnadní.

První cíl: koupelna

Panelákové koupelny jsou vzhledem k požadavku na pohodlí zřejmě nejslabším místem. Předělávají se často jako první. Když se rozhodnete pro změnu, zapomeňte na to, že je to čistě užitkový prostor bez estetických nároků. Vnímejte ji jako plnohodnotnou místnost a zkuste jiná řešení dispozice.

Be Happy, koncept firmy Ravak vyřeší na malém prostoru koupání i sprchování.

Výhodou je, že to vědí i výrobci a nabízejí "konfekční" velikost. Nejúspornější prostorovou kombinací koupání i sprchování je koncept Be Happy společnosti Ravak, který funguje jako skládačka.
Umyvadlo s vanou do sebe zapadají a nekompromisně řeší stísněné prostory. Oceníte i koncept Rosa 95 nabízející kromě vany i umyvadlo a nábytek.

Malou koupelnu nelze zastavět nábytkem. Důležitá je vzdušnost, zaměřte se proto na závěsné systémy skříněk. Velký sortiment za přijatelné ceny objevíte například v Siko Koupelny.

Desatero malé panelákové koupelny podle architekta a designéra Michala Janků ze společnosti Laufen
• Spojením koupelny s toaletou získáte místo, ale ztratíte příčku a dvě stěny pro zavěšení skříněk s úložným prostorem. Řešení není praktické v bytě, v němž bydlí početnější rodina. Tam je naopak výhodné mít oddělené WC

• Skříňky zvolte uzavřené a z jedné koupelnové série. Skryjete do nich drobné předměty a místnost působí uceleným a uklizeným dojmem.
• Umyvadla asymetrického tvaru jsou lepší než rohová. Mají asymetricky umístěnou baterii, čímž získáte větší mycí i odkládací plochu.
• Zrcadla pořiďte dvě, nebo jedno velké, pokud v bytě bydlí rodina. Vyhnete se problémům s rozdílnou výškou vzrůstu. Vyplatí se také zrcadlo se speciální fólií proti zamlžování.
• Vanu či sprchový kout vyberte podle potřeb členů domácnosti a velikosti koupelny. Ideální je asymetrická vana se zástěnou z bezpečnostního skla.
• Pračky jsou tradiční součástí panelákových koupelen. Volte buď užší model s horním plněním, nebo ji umístěte například do niky v chodbě.
• Osvětlení je důležité a koupelnu opticky zvětší. Kvalitně osvětlená místnost získá i jinou atmosféru.
• Koupelnový nábytek může mít i v malé koupelně tmavou barvu. Pokud zkombinujete tmavší skříňky a světlý obklad, prostor se opticky nezmenší.
• Některou z každodenních činností přesuňte jinam – líčení do ložnice, posilovací pásy do předsíně a podobně.
• Trendem je spojování koupelny například s ložnicí. Prosklené části navíc
přivedou dovnitř světlo. Pomocníkem v malé koupelně jsou závěsná nábytková umyvadla.

Tigo, novinka od výrobce Jika určená nejen pro malé koupelny (návrh arch. Michal Janků).

Začíná se podlahou

Podlaha je v každém interiéru jedním ze stylově určujících prvků. Na nákupu kvalitní podlahy v každém případě nešetřete. S ohledem na betonovou konstrukci panelových domů vyberte takovou, která nejen dobře vypadá, ale především tlumí hluk. Pokud to jde, je lepší, když bude podlaha v obytných místnostech malého bytu jednotná. Opticky se tak prostor výrazně rozšíří.

V současné době se upouští od plovoucích lamino podlah. Hitem jsou cenově příznivé vinylové podlahové krytiny s širokou škálou dekoru či kvalitní antialergické přírodní linoleum Marmoleum. Do ložnic a dětských pokojů se vrací celoplošné koberce, které můžete pořídit s antialergenní úpravou. Nezapomeňte, že je nutné důkladně odstranit stávající krytinu a povrch pečlivě urovnat pomocí stěrky.

Rekonstrukci zřejmě nepřežijí ani staré dveře nejen kvůli vzhledu, ale i technickým parametrům. U nových kolekcí oceníte pestrost designu a tichý provoz. Ocelové zárubně lze vyměnit za modernější obložkové. Méně náročné z hlediska bourání je obložení starých zárubní, to však zmenší průchodnou šířku dveří. V případě, že se vám do větších zásahů nechce, musíte se smířit s jejich stávající výškou.

Do "chytré" kapsy se vejdou dokonce dvě dveřní křídla.

Elegantním a prostorově úsporným řešením je použití posuvných dveří, zejména do místností, které příliš často nezavíráte (například obývací pokoj).

Hodí se do chodby a předsíně, z nichž křídla klasicky otvíravých dveří ukrajovala značnou část podlahové plochy. Posouvat se mohou po stěně, nebo je lze osadit do stavebního pouzdra.

Do "chytré" kapsy se vejdou dokonce dvě dveřní křídla. Vyřešíte problém s nedostatkem místa v úzké chodbě, jež je v malém panelovém bytě zároveň vstupním prostorem.

Pomocí stavebního pouzdra UNIBOX od výrobce J. A. P. elegantním způsobem oddělíte koupelnu a WC a vytvoříte dvě zcela samostatné místnosti. Pořídíte ji v ceně od 10 144 Kč. 

Na stěnách, které jsou výraznou plochou, zůstávají stopy po malování a někdy po intenzivním tapetování nekvalitním materiálem. U celkové rekonstrukce je rozumné vyhladit povrchy keraštukem či sádrovou stěrkou. Pokud byste chtěli následně vymalovat tmavou barvou, veškeré nerovnosti by se nepěkně vykreslily. V případě hladkých stěn můžete bez problému tapetovat. Osvědčeným estetickým nástrojem je kombinace výmalby a tapet.

V panelových bytech jsou nerovné také stropy. Ideálním řešením je použití sádrokartonových podhledů, do nichž například v kuchyni nainstalujete moderní systém osvětlení, případně skryjete i odtah digestoře. Schovají se i nové rozvody, čímž se vyhnete nepříjemnému sekání do panelu. Podhledy vyplňující jen část stropu rozčlení prostor a působí velmi efektně.

Home Dekor H18, 100% přírodní linoleum Marmoleum, 595 Kč/m2 (Forbo)

Co byste ještě měli vědět podle Ing. Aleny Koubové ze společnosti Kouba interiér
Rekonstrukce panelových bytů je dnes nutná i proto, že se obecně změnily požadavky na bydlení, kterým neodpovídá umakartové jádro či hliníková elektroinstalace. Důležitá je také funkční dispozice. Luxusní obklady nebo atraktivní tapeta nevyřeší to, že budete v chodbě nadále zakopávat o troje dveře. Návrh nového uspořádání musí zohlednit počet členů domácnosti, věkové složení, ale také jejich životní styl.

V bytě se hraje o centimetry a uživatelé, kteří v bytě bydlí několik let, jsou v něm už "zacykleni" a určitá řešení je nenapadnou. V případě, že bude nutné zasáhnout do nosné konstrukce domu, se neobejdete bez statického posudku a povolení stavebního úřadu. Projekt i vyřízení povolení svěřte vždy odborníkovi.

• k nezaplacení je komora či technická místnost, které částečně nahradí úložné prostory, schovat sem můžete pračku, případně sušičku
• dnes se častěji pracuje z domova, proto je rozumné najít v dispozici místo pro pracovní stůl s počítačem tam, kde by práce nerušila ostatní
• umístění vany i sprchy výrazně zvýší komfort bytu
• nepodceňte elektroinstalaci, původní jističe i počet vypínačů jsou poddimenzované, k rekonstrukci přidejte nový datový či audio rozvod
• začněte opravdu od podlahy, která je největší a vzhled určující plochou

Velkoformátová dlažba ze série Spirit předsíň opticky zvětšila (Rako). Architektka Simona Hubáčková zvolila dveře Sapeli a originální tapetu (na-zeď-tapety.cz).

Kuchyň z lamina ve vysokém lesku vyrobená na míru (Kuchyně Hudček), nad pracovní deskou je skleněná mozaika (Fortel Design), návrh arch. Simona Hubáčková.

Co radí Ing. arch. Simona Hubáčková z ateliéru SH
Rekonstrukce nemusí znamenat totální přestavbu. Důležité jsou nápadité změny upravující stávající dispozici bytu, která je v některých případech překvapivě dobrá a nadčasová. Když se ale rozhodnete pro rozsáhlejší proměnu, můžete si dopřát třeba i koupelnu s oknem a výhledem.

Rychle pak zapomenete, že bydlíte v paneláku. Nejčastějším požadavkem majitelů je prosvětlení chodby a zvětšení koupelny. Stejně tak propojení obývacího pokoje s malou kuchyní, v níž je nedostatek místa pro linku splňující všechna ergonomická pravidla. Existuje několik elegantních způsobů, jak si v interiéru s poměrně nízkými stropy poradit. Zajímavě působí například luxfery, dnes už v pestré nabídce barev a tvarů.

• v malé koupelně se nebojte experimentů, porušujte obecná pravidla. Obklad nemusí být pouze světlý, přidejte i tmavší tóny, skvěle vypadá velký formát doplněný mozaikou
• opatrně zacházejte s výrazným dekorem a přezdobenými listelami
• jednoduchosti se držte i v kuchyni, která je především pracovním místem, nezahlťte ji předměty a volte raději jednobarevný nábytek, výraznější může být obklad nad pracovní deskou
• na podlahu v kuchyni zvolte místo studené dlažby dřevo, kromě příjemného došlapu vnesete do bytu přírodní prvek

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Bydlení.

.