Středa 16. června 2021, svátek má Zbyněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 16. června 2021 Zbyněk

V paneláku si postavil dům, tvrdí kamarád po návštěvě předělaného bytu

  1:00
Téměř všichni čtenáři, kteří se přihlásili do naší soutěže o nejlépe zrekonstruovaný byt Paneláková rošáda, se do proměny bydlení pustili brzy po jeho pořízení. Jen výjimečně se objevili ti, kteří se do razantní proměny pustili až po letech. K těm patří i čtenář Tomáš.

Spojením dvou pokojů vznikl prostor s plochou 31 metrů čtverečních a dvěma okny, kam se podařilo umístit kuchyň, jídelní zónu i obývací pokoj. | foto: Archiv majitelů

V roce 1993, kdy jsme se vzali, jsme se nastěhovali do úplně nového panelového domu do bytu 4+1 (82,6 m2) v pátém nadzemním podlaží. Pravděpodobně to byl jeden z posledních postavených postkomunistických paneláků po revoluci, který měl ještě umakartové jádro.

Byt jsme si zvelebovali, ale jen drobnými úpravami. Postupně jsme se rozrostli na čtyřčlennou rodinu. Ačkoliv měl byt dva dětské pokoje, děti vyrůstaly společně v jednom (16 m2), druhý pokoj (12 m2) jsme využívali jako pracovnu.

Průběh rekonstrukce, během níž bylo nutné odstranit 5 tun betonové suti.

Průběh rekonstrukce, během níž bylo nutné odstranit 5 tun betonové suti.

Jenže máme dceru a syna, kteří studují, tak bylo nutné tuto situaci řešit, o potřebnou pracovnu jsme však nechtěli přijít. Také to chtělo byt po 23 letech trochu vylepšit. Vše vyústilo v kompletní generální rekonstrukci, která proběhla od září 2015 do ledna 2016.

Jak vznikaly plány a řešilo se, co a jak předělat, začalo v rodině čím dál tím více platit nové heslo: “Když už, tak už. Pak už to nikdy neuděláme.“

Do soutěže jsme se přihlásili, protože si myslíme, že nové dispoziční řešení místností našeho bytu je velmi atypické a mohlo by inspirovat další nadšence. Žádný z řemeslníků, kteří se u nás objevili, ještě tyto dispozice místností neviděl. Byli překvapeni způsobem řešení.

Fotogalerie

Na celou rekonstrukci jsme se asi rok připravovali a malovali si po večerech s rodinou různé plánky řešení. Z toho vznikla konečná podoba bytu bez spolupráce s architekty. Vše jsme si vymysleli sami.

Některé technické aspekty jsem probral s odborníky, zda jsou moje nápady realizovatelné (vodař, elektrikář, truhlář...) a v září 2015 jsme se pustili do práce.

V novém bytě bydlíme od loňských Vánoc, v lednu 2016 proběhly ještě nějaké dodělávky a po deseti měsících v novém musíme konstatovat, že jsme stále nadšeni z toho, jak jsme vše vyřešili. V bytě se cítíme dobře a funkčně nám plně vyhovuje. Nechť je to motivací a třeba i návodem pro další rodiny, které chtějí trávit rodinné chvíle v příjemném prostředí bytu.

Obývací pokoj a kuchyň

Hlavní změnou a myšlenkou v rámci rekonstrukce bylo propojení obývacího pokoje a kuchyně do jednoho celku, tedy trend poslední doby. Rodina tak žije více pospolu.

Původní kuchyň s obývacím pokojem spolu ale nesousedily, rozhodli jsme se proto prohodit původní pracovnu s kuchyní.

Vlastní rekonstrukce:

 • kompletní výměna elektroinstalace (350 m kabelů)
 • nové sádrokartonové podhledové stropy s LED panely
 • nové deskové radiátory
 • nové podlahy: vinyl, koberec, dlažba, PVC
 • nové dveře a obložky v celém bytě
 • kompletně nový nábytek

Z původní kuchyně vznikl pokoj pro dceru. Na základě povolení statika jsme vybourali příčku (tloušťka 8 cm) mezi pracovnou a obývacím pokojem.

Vznikla jedna veliká místnost (31 m2) se dvěma okny. Měl jsem strach, že budu muset použít čerpadlo na odpadní vodu z kuchyně, kde je umístěna i myčka a pračka, ale při spádu odpadního potrubí 2,5 cm na jeden metr to nakonec nebylo potřeba.

Přívody vody a odpady do kuchyně i do koupelny musejí ze stoupačky procházet skrz zvýšený práh (schod), který je u vchodu do pokoje dcery. Jeden radiátor pod oknem v kuchyňské části jsme zrušili a druhý v obývací části nahradili novým, s dvojnásobnou délkou i výkonem (160 cm).

Kuchyňská linka má délku téměř osm metrů, tudíž byl i dostatek prostoru na umístění pračky či vinotéky. Digestoř nad sporákem je vyvedena vzduchovým potrubím přes pokoj dcery, kde je vše schováno do sádrokartonového „kastlíku“, a pak následně vede nad koupelnou do společné vzduchotechniky.

Centrální stropní dva velké stmívatelné LED panely jsou doplněny řadou dalších LED osvětlení v nábytku či LED lustrem nad velkým jídelním stolem pro šest osob.

Sedací souprava i židle u jídelního stolu jsou ze stejného materiálu a od stejného výrobce. Celý interiér je laděný do světlé vanilky a ořechu.

Centrální stropní dva velké stmívatelné LED panely jsou doplněny řadou dalších...

Centrální stropní dva velké stmívatelné LED panely jsou doplněny řadou dalších LED osvětlení v nábytku či LED lustrem nad velkým jídelním stolem pro šest osob.

Pro televizi byly předem zabudované rozvody a husí krky na protažení všech potřebných kabelů a ADSL do skříně pod TV, aby nebylo nic vidět. Dveře mezi obývacím pokojem a chodbou nemáme (překážely by), pouze dřevěné obložky. V celém obývacím pokoji a kuchyni je vinylová podlaha, která plynule přechází do chodby.

Koupelna, WC i nová pracovna

Zrušením a vybouráním komory vznikl prostor na větší koupelnu o rozměrech 300×145 cm, kde máme jak vanu (140 cm), tak i vyzděný prostorný sprchový kout (šíře 90 cm) se žlabovým odtokem. WC je závěsné, hlavně kvůli snadnějšímu úklidu.

Vana má délku pouze 140 cm, ale rodině stačí.

Vana má délku pouze 140 cm, ale rodině stačí.

V původním dětském pokoji jsme ze sádrokartonu zbudovali pracovnu 4,5 m2, která je bez okna, odvětrání jsme vyřešili malým okénkem do pokoje syna.

Pracovna je maličká, ale efektivně zařízená původním nábytkem z dětského pokoje, na podlahu jsme položili PVC. Všechny místnosti včetně pracovny jsou vybaveny rozvodem ADSL.

Pokoje pro děti, ložnice pro rodiče

Kvůli velikosti pokoje pro syna (pouze 12 m2) jsme vybudovali zvýšené pódium se dvěma schody, ve kterém je schováno výsuvné lůžko se šířkou 120 cm. Na pódiu je pak šatní skříň a rozkládací křeslo, před ním pracovní stůl. Jako podlahovou krytinu jsme položili PVC.

Křišťálová Lupa 2016

I u dcery jsme se museli poprat s nedostatkem místa, na rozdíl od pokoje syna jsme zvedli dceři lůžko se šířkou 120 cm do úrovně psacího stolu, pod tímto lůžkem jsou hluboké zásuvky. Vzniklo neskutečně velké množství úložného prostoru.

Pracovní stůl má dcera atypicky dlouhý (2,5 m). V protějším rohu je pak velká vestavěná trojúhelníková skříň, čelní plochy dveří tvoří zrcadlo. Dodává malé místnosti opticky prostor a dělá místnost větší. I zde je jako podlahová krytina PVC.

V ložnici došlo ke změnám asi nejméně. Pořídili jsme si novou vestavěnou skříň a pohodlné zvýšené postele s nočními stolky na míru. Pouze ložnice má na podlaze koberec.

Pokoj syna s výsuvným lůžkem v pódiu

Pokoj syna s výsuvným lůžkem v pódiu

Detaily v příslušenství

Chodba se táhne esovitě přes celý byt, najdete zde šestery dveře a jeden průchod do obývacího pokoje. V chodbě je opět vestavěná skříň se zrcadlem ze stejného materiálu jako kuchyň v barvě vanilky.

Celý balkon jsme vydláždili stejnou dlažbou jako koupelnu, opravili omítky, zavedli elektřinu a světlo. Nechali jsme si udělat dřevěný sklápěcí stůl a zvýšený nábytek (skříň) s pracovní kuchyňskou deskou pro umístění grilu. V létě zde bylo příjemné posezení na rozkládacích křesílkách.

Rekonstrukci jsem se snažil provádět maximálně sám, s pomocí rodiny, to mi umožnilo mé svobodné povolání. Věnoval jsem tomu půl roku veškerý volný čas. Nejnáročnější byla demolice bytu (5 tun betonové suti a 450 kg železa), likvidace umakartového jádra a podlah, vybourání železných zárubní, frézování a příprava „šliců“ pro elektrorozvody a vodu.

Toaleta se závěsným WC, které usnadňuje vytírání.

Toaleta se závěsným WC, které usnadňuje vytírání.

Odborné práce, kterou jsem neuměl, jsem pak nechal částečně řemeslníkům. Naučil jsem se však hodně řemesel a jsem třeba pyšný na to, že jsem si sám udělal rozvody elektřiny v celém bytě mimo odborného zapojení (12 hodin práce elektrikáře), či že jsem si vydláždil sám celý balkon.

Celá rekonstrukce byla poměrně hodně nákladná, použili jsme hypotéční úvěr. Kompletně i s nábytkem vyrobeným na míru přišla přibližně na milion korun.

Věříme, že naše rekonstrukce bytu 4+1 bude inspirací pro kutily a stavební nadšence při rekonstrukci dalších bytů. Jeden můj známý ji zhodnotil takto: „Ty jsi normálně postavil v paneláku dům...“

Vyhrajte postel za 50 tisíc v soutěži Paneláková rošáda

Kdo se chtěl zúčastnit naší soutěže o nejlepší rekonstrukci bytu Paneláková rošáda, musel zaslat do 31. října 2016 fotografie svého bytu (nebo interiéru, který navrhl či zrekonstruoval), nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany vztahující se k rekonstrukci a jejímu průběhu.

Ze soutěžních příspěvků, publikovaných na iDNES.cz v průběhu od 17. října do 4. prosince 2016, vybere odborná porota tři nejlepší.

Vítěz získá postel a noční stolky Nuvolo v ceně 50 834 Kč od tuzemského výrobce Jitona, za druhé místo obdrží soutěžící automatickou umyvadlovou směšovací baterii Sanela SLU 37B, za třetí místo pak multifunkční odšťavňovač Gourmet.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, pak obdrží dárkový voucher v hodnotě 3 999 Kč na kurz bydlení podle vlastního výběru v Institutu bytového designu. Platnost voucheru je do 31. 12. 2017.

Dále bude udělena cena za nejlepší technickou zajímavost při řešení rekonstrukce. Ten, kdo ji získá, obdrží vysokotlaký čistič Kärcher K4 Full Control.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

První cena v soutěži Paneláková rošáda: postel z řady Nuvolo má rozměry 180×200...

Postel z řady Nuvolo má rozměry 180×200 cm, čalouněné čelo Foston 27, patří k ní i dva noční stolky.

První cena v soutěži Paneláková rošáda: postel z řady Nuvolo: provedení dubová...

Postel z řady Nuvolo: provedení dubová dýha bez suků, matný lak

Soutěž Paneláková rošáda připravila redakce Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci s firmami Jitona, Kärcher, Sanela a e-hop www.g21-vitality.eu.

Podrobnější specifikace cen:

Postel a noční stolky Nuvolo - kolekci navrhlo známé designérské studio Vrtiška&Žák, dominantním prvkem jsou nohy z bukových kulatin, usazené na MDF desce. Cena sestavy: 50 874 Kč

Směšovací baterie Sanela SLU 37B v hodnotě 8 020 Kč funguje na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile uživatel vloží ruce do snímané zóny a vypne ji, když ruce prostor opustí. Baterie umožňuje také nastavení zpoždění vypnutí vody, bezpečnostní funkce tekoucí vodu automaticky vypne po 5 minutách.

Vysokotlaký čistič Kärcher K 4 Full Control v ceně 6 990 Kč je vybaven pistolí s LED displejem a s odkládací pozicí uprostřed přístroje.

Multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet horizontal v hodnotě 5 499 Kč - pomalé lisování probíhá při výrazně nižší teplotě, proto šťáva neztrácí vitamíny ani enzymy. Díky vyměnitelným nástavcům lze s přístrojem mlít maso, vyrobit domácí nudle a klobásy.

Druhá cena v soutěži Paneláková rošáda: Baterie funguje na principu...

Baterie funguje na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile vložíte ruce do vzdálenosti 0,3 m od snímače.

Třetí cena v soutěži Paneláková rošáda: multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet...

Multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet horizontal funguje na principu pomalého odšťavňování pomocí otočného šneku.

Speciální cena za technicky nejzajímavější řešení: vysokotlaký čistič je...

Vysokotlaký čistič je vybavený i novou pistolí s LED displejem a s odkládací pozicí uprostřed přístroje.

Autoři:
 • Nejčtenější

Rodina si pro život vybrala stodolu v Českém ráji. Parádně ji přestavěla

Mladý pár z Branžeže v Českém ráji vsadil při budování vysněného bydlení na přírodu a moderní technologie. Proměna...

Moderátorka Eva Borská žije s přítelem a dětmi ve vysněné novostavbě

Dům na okraji Prahy si zpěvačka a televizní moderátorka Eva Borská (45) vysnila spolu se svým přítelem Jiřím. Nyní se...

Nejskvělejší dům postavil architekt pro svou rodinu. Dělá jim jen radost

Architekt Sam Klopper navrhl pro sebe, manželku a tři malé syny skvělý vzorový rodinný dům na jednom z nejlepších míst...

Šansoniérka Drössler se stěhovala devětkrát, až zakotvila v Dejvicích

Šansoniérka Renata Drössler (57) je šarmantní umělkyně, která miluje divadelní jeviště stejně jako nahrávání nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

 • Další z rubriky

V bytě v paneláku mají taneční parket, dvě kola i postel pro hosty

Vytvořit v bytě v panelovém domě podmínky pro trénink tance, vymyslet hodně úložných prostor a najít místo pro...

Panelákovému bytu, který vám vyrazí dech, vévodí betonové sloupy

Není panelák jako panelák. Ty, u nichž tvoří konstrukční systém železobetonový skelet, dovolují neuvěřitelné věci....

Starý mládenec si pořídil byt, kde se nechává vším doslova hýčkat

Bydlení starého mládence může i příjemně překvapit. Důkazem je apartmán Ocean View v Kapském městě. Za impozantní...

Z nudného panelákového bytu vznikl vzdušný a prosvětlený prostor

Cílem rekonstrukce klasického panelového bytu 3+1 s plochou přibližně 76,6 metrů čtverečních bylo dostat do prostoru co...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Podvod, dluhy, pobyt v léčebně i pomoc Absolonové. Horna poprvé promluvil

Tomáš Horna a zpěvačka Monika Absolonová se počátkem května rozešli. Bývalý hokejista nyní poprvé promluvil o...