Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Z panelákového 3+1 mají úžasný domov. Navrhla si jej sama majitelka

Zastaralý menší byt v šedesát let starém domě na sídlišti vzhledem spíš odrazoval. Architektka Ludmila Slaninová v něm však našla potenciál a navrhla kompletní i citlivou rekonstrukci. Její tříčlenná rodina tím získala komfortní bydlení.
Stěna na míru vymezuje jednotlivé části otevřeného prostoru. Pohovka je z...

Stěna na míru vymezuje jednotlivé části otevřeného prostoru. Pohovka je z obchodu Milénium Šípoš, k jídelnímu masivnímu stolu manželé pořídili židle českého výrobce TON. Na podlaze je vinylová krytina. | foto: Jiří Ernest

Ludmila vyrůstala ve Vlašimi v rodinném domě s velkou zahradou. Z bydlení v paneláku měla zpočátku obavu. Ta se nenaplnila z několika důvodů: proměna neatraktivního 3+1 se povedla, k tomu se podařilo sehnat dobrou lokalitu, což byl pro mladé manžele jeden z hlavních cílů.

Z dispozice zmizela klasická předsíň, pomocí nábytku vyrobeného truhláři se povedlo získat plochu i úložné prostory.

V předchozích letech žili v nájmech poblíž pražského Podolí, proto nechtěli adresu moc měnit. Zaměřili se i na další parametry, možnost uniknout do zeleně, vybavenost či dostupnost dálnice. Nějaký čas zvažovali pořízení nového bytu, ale ty na okraji města nebyly prý jejich šálkem kávy.

„Navštívili jsme pár developerských projektů za městem, kde se bez auta neobejdete, nemluvě o špatně řešených dispozicích. Zvítězila i moje touha navrhnout a kompletně si udělat byt podle vlastní představy. Takže jsme se přiklonili k rekonstrukci v zaběhnuté lokalitě,“ říká Ludmila Slaninová, která je nyní s roční dcerou na mateřské dovolené.

Během studia architektury ovšem získala pracovní zkušenosti i v ateliéru architektky Evy Jiřičné. Připouští, že profese jí leccos usnadnila, což vysvětluje: „V návrhu jsem promyslela prostorové varianty, vytvořila 3D model a pomyslně se mohla projít v budoucím bytě. Jednodušší byl výběr jednotlivých prvků do koupelny, materiálu nábytku, osvětlení atd.“

Otevřenější přístup

Doma DNES

Stavební práce trvaly tři a půl měsíce, kompletně včetně nábytku na míru bylo hotovo do roka. V nepředělaném bytě manželé nikdy nebydleli, když jej kupovali, věděli, že rekonstrukci se nevyhnou. Plusem bylo, že během přestavby mohli bydlet u bratrance. Sami se pustili do demolice, zvládli i některé další práce, kupříkladu osazování dveří či lištování. Odbornější věci nechali firmám.

„Přestože byl byt v poměrně špatném stavu, chtěli jsme mu uchovat jeho ducha. Neničit to, co je funkční, například litinové radiátory. Oproti tomu nemělo smysl zachraňovat dveře. Z půdorysu zmizelo staré umakartové jádro, novou koupelnu spojenou s toaletou jsme umístili hned vedle něj. Odstraněním veškerých příček (pobitých dřevitými deskami) vznikl na straně obývacího pokoje a kuchyně čistý prostor okolo 35 m2, což je často dost plochy i na rodinný dům,“ konstatuje Ludmila.

Ludmila ráda čte, proto je součástí stěny na míru knihovna.
Křeslo Halabala H 269 repasovali ve firmě Retronaut.

A doplňuje: „Nalevo od vstupu jsme obnovili příčky mezi pokoji, napravo jsem vymezila prostor nábytkem, nic jsme nevyzdívali.“

Změna od východu na západ

Byt v pátém patře s plochou 62 m2 je orientovaný ke dvěma světovým stranám, obývací pokoj s kuchyní k východu, ložnice a dětský pokoj na západ.

„Původně jsme přemýšleli, že celou dispozici otočíme (původně 3+1, nyní 3+kk), abychom tím dvěma pokojům optimálně vyřešili světlo a letní teploty. Kvůli lodžii na východní straně jsme rozmístění místností ponechali stejné,“ zmiňuje Ludmila.

Dispozice bytu v domě postaveném před desítkami let byla rozkouskovaná, v každém případě morálně dávno zastarala. Za vstupem začínala poměrně tmavá úzká chodba vedoucí napříč bytem a končící zdí. Po stranách ji lemovaly až do stropu vysoké skříně a dveře do jednotlivých místností. Terminologií dětské hry „obíhačka“.

Hliníkové čočky, kterými jsou obložené stěny stanic pražského metra, sehnala Ludmila v internetovém obchodě Novoretro.

Z dnešního pohledu bylo trochu kuriozitou propojení kuchyně s koupelnou a chodbou. „Klasická předsíň oddělená dveřmi od pokojů zmizela. Nově tu máme celodenně využívanou místnost, což pomyslně zvětšilo pobytový prostor. Předsíně v bytech totiž často seberou velký prostor, který má jen úložný charakter, ale jinak jsou nevyužívané. Toho jsem se chtěla vyvarovat,“ vysvětluje architektka.

Kvalita za dobrou cenu

„Podporuji české tvůrce a dávám přednost věcem z kvalitních materiálů. Měli bychom se obklopovat tím, co nás dělá šťastnými už na pohled. Domů jsme pořídili třeba židle značky TON či repasované křeslo Halabala. Dekoraci z hliníkových čoček z pražského metra od Jaroslava Otruby jsem našla v internetovém obchodě,“ říká Ludmila. 

Nejdražší položkou rekonstrukce (kromě stavby) byl nábytek na míru, zhruba 300 tisíc korun. „Podle mého návrhu ho vyrobili truhláři. Pro proměnu byl ovšem klíčový. Díky tomu využíváme byt na maximum a podle našich představ. Přechodová skříň vytváří pomyslný předěl mezi obývákem a předsíní. Protože není až ke stropu, propouští světlo mezi pokoji,“ doplňuje autorka návrhu.

V bytě se opakuje sedací nika, v televizní stěně i v předsíni, v každém koutě je promyšlený úložný prostor, který není „přeplněný“ na úkor vzhledu. V kuchyni jsou proto nízké horní skříňky, aby kout dýchal.

Ložnice rodičů. Postel, noční stolky i skříně majitelé vybrali v IKEA. Dekor dřeva osvěžily černé a tmavě šedé doplňky.

„Myslím, že se nevyplatí šetřit na kvalitním osvětlení, do obývacího pokoje a kuchyně jsme vybrali dražší výrobky. Naopak v ložnici, v níž dotváří světlo spíš atmosféru, je levnější. Rozpočet nám snížil materiál podlahy. Zvažovali jsme dřevěné parkety, nicméně vyrovnání podlahy by bylo nákladné, takže zvítězil vinyl,“ komentuje na závěr Ludmila Slaninová.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Dokonalá proměna pražského panelákového bytu je v pánském stylu

Některé dispozice panelákových bytů se opakují velmi často, s jinými se lze potkat spíš výjimečně. To je i případ bytu...

V bytě architekti vybourali všechny příčky a místo nich vložili tři boxy

Malý byt v proseckém paneláku z konce šedesátých let minulého století doposud neprošel výraznější proměnou. Byt...

Ze starého panelákového bytu vytvořili moderní, v němž září retro prvky

Zprohýbané stropy, panelové spáry, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostor, hygienický standard z...

Proměna garsoniéry v paneláku pro mladého muže byla pěkná dřina

Pro rekonstrukci garsoniéry v panelovém domě s výhledem na panorama Prahy investor oslovil 0,5 Studio, Pavla Nového a...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...