Život ve světě magie

aktualizováno 
Luba Skořepová žije v centru Prahy více než čtyřicet let, z toho v bytě 1+1 na Vinohradech celkem třicet let. Žije v něm sama, a jak říká - větší nepotřebuje. Dům bez výtahu není pro tuto herečku v současné době ideálním místem k bydlení. Nedávno prodělala operaci kyčle a zatím se pohybuje s obtížemi. A také se jí nelíbí, jak se Vinohrady v současnosti změnily.

"Dříve bývaly klidnou čtvrtí, dnes jsou však centrem dění, a tak když v létě otevřu večer okna, ruší mě nejen projíždějící auta, ale i hluk z hospod kolem. Je tady plno prachu a smogu, špatně se tu dýchá, ale o výměně už nepřemýšlím. Chci mít svůj klid," říká oblíbená herečka.

Všudypřítomná magie
Luba Skořepová je známá tím, že tíhne k magii, k horoskopům, hvězdám, ale i k bylinkám a kamenům. Její byt je plný nejrůznějších drobností: od starodávných deček a plédů po babičce až po všelijaké dekorace, vázičky, obrazy, kameny či knihy o tajných vědách.

"Velká většina věcí pochází ještě z mého dětství. Něco je po tatínkovi, něco po babičce. Nechávám si to tady, protože jsou to vzácné věci," říká.

"Mně se to takhle líbí, i když vím, že je to neurovnané. Z těch věcí ale vyzařuje energie - a to mi dělá dobře. Nic se mi sem sice už přes ty krámy nevejde, ale já nic nevyhodím."

Velmi ji zajímají hermetické vědy. Její byt je plný astrologických, magických a numerologických knížek, které jsou v převaze nad beletrií a studiemi o divadle. Na ty už nemá čas.

"Mám ještě chatičku ve Velké Chuchli - tam jsem většinu přebytečných knih odvezla. Doma jsem si nechala jen ty nejzajímavější. V Chuchli také trochu zahradničím. Pěstuji tam révu i broskve. Na zahrádce jsem dělávala ráda a často, ale to víte, věk pokročil."

Prohlédněte si fotogalerii


Romantická chaloupka
Luba Skořepová má kromě pražského bytu a chuchelské chatičky ještě chaloupku na rozhraní Jizerských hor a Českého ráje. Tam žije trvale její sestra, ale herečka tam jezdí často za odpočinkem.

"Koupila jsem ji před více než čtyřiceti lety. Tehdy jsem dlouho hledala místo, které by mi učarovalo. Na pomoc jsem si vzala senzibilku, která se mnou jezdila téměř rok, než jsme našly tohle místo," vypráví Luba Skořepová.

Chaloupka dříve patřila chudým sklářům, kteří se živili navlékáním korálků. Je u ní i pěkná zahrádka.

Chyběly podlahy
Když Luba Skořepová chaloupku koupila, zjistila, že nemá ani podlahu. Na zemi pod novinami byla jen udusaná hlína. "Všechno bylo v šíleně zanedbaném stavu. Celé se to muselo zrekonstruovat," říká.

Do chalupy se vejde z ulice přes malou chodbu, z níž vedou poměrně strmé schody do prvního patra. Tam jsou tři podkrovní místnosti; jedna z nich slouží v současné době jako pokoj pro hosty.

Dříve tam přebývala právě paní Luba, avšak schody jí v podstatě znemožnily horní patro užívat. Teď tam visí sušené ovoce a jsou tam uložené lahve s domácím vínem.

Pokud projdete vstupní chodbou rovně, dostanete se na zahradu. Z chodby pak vedou ještě jedny dveře, a to do hlavní obytné místnosti. Ta se skládá z malé kuchyňky a nevelkého pokojíku.

"Některé vybavení zůstalo ještě po bývalých majitelích. Zbyly tam například staré kredence, k nimž nám truhlář vyrobil poličky. Ty jsou ozdobené keramikou, kterou sestra léta vyráběla."

Sbírka kamenů
Sbírat staré kameny naučila Lubu Skořepovou právě její sestra. "Společně jsme je sbíraly kolem Lomnice nad Popelkou. Mám jich pár doma na Vinohradech, ale nejsou nijak naaranžované. Vím, že mám doma nepořádek, ale trvalo by půl roku, než bych to všechno přebrala a roztřídila. A na to nemám čas. Ráda bych ještě hrála a psala knihy," dodává.

Domeček využívá Luba Skořepová k rekreaci. Trvale v něm bydlí její sestra.

Luba Skořepová přebývá většinu času ve svém bytě na pražských Vinohradech. "I když to tady už není jako dříve, stěhovat se nebudu," říká.

Hlavní obytná místnost v přízemí chalupy je vyzdobena kameny a keramikou hereččiny sestry.

Jídelní kout, který je součástí kuchyně, je přesně jako z dob našich babiček.

V horním patře, do kterého se jde po velmi strmých schodech, je pokoj pro návštěvy.

Chaloupku mají sestry vyzdobenou starými fotografiemi blízkých.

Pohled na chalupu v Líšném zezadu.

Luba Skořepová přebývá většinu času ve svém bytě na pražských Vinohradech. "I když to tady už není jako dříve, stěhovat se nebudu," říká.

Zahradě dominují ovocné stromy.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Kateřina Winterová žije na Vinohradech. Je to perfektní místo, tvrdí

Bistro Javánka. „Z ulice působí jako malé sympatické bistro, ale zadní velkou...

Než zakotvila na Vinohradech, stěhovala se herečka Kateřina Winterová šestnáctkrát. Na čtvrti ji zaujala blízkost...

Ze sousední řadovky je ubytovna. Mejdany a neustálý křik nám ničí život

1

Bydlíme v řadovce a máme problém se sousedním domem. Majitelka ho pronajala firmě, která jej provozuje jako ubytovnu....

Najdete na iDNES.cz